18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harcerze czy skauci? Tak powstało harcerstwo w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Monika Krężel
Służba Bogu, bliźnim, wychowanie w gronie rówieśników, kontakt z przyrodą - te idee światowego skautingu szybko rozprzestrzeniły się w Polsce, zwłaszcza w okresie międzywojennym. W naszym regionie powstały wówczas pierwsze drużyny harcerskie. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Jednak na długo przed 1918 rokiem, polski skauting wyróżniała jeszcze jedna cecha - dążenie do odzyskania niepodległości i wsparcie walki o wolną Polskę. Dlatego tak silny wpływ na powstanie harcerstwa na naszym terenie miały m.in. stowarzyszenie "Sokół, organizacja "Strzelec", a także działające w miastach koła turystyczne, sportowe, gimnastyczne czy organizacje szerzące idee patriotyzmu.


CZYTAJ KONIECZNIE:
HISTORIA REGIONU WEDŁUG DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Pierwsze drużyny harcerskie na ziemiach polskich powstały w 1911 roku, zaledwie trzy lata po tym, gdy Robert Baden - Powell upowszechnia idee skautingu w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, za kolebkę skautingu uważa się Lwów, gdzie w maju 1911 roku założona została I Lwowska Drużyna Harcerska. Tymczasem jeszcze przed jej oficjalnym powstaniem w Dąbrowie Górniczej związała się I Zagłębiowska Drużyna Skautowa. Dąbrowscy skauci brali udział w walce o niepodległość, drukowali ulotki dla Polskiej Organizacji Wojskowej, a w 1921 roku uczestniczyli w III Powstaniu Śląskim.


Zagłębiowski ruch skautowy uważany był za jeden z najsilniejszych w Polsce, za takimi ośrodkami, jak Kraków i Lwów, gdzie idee polskiego skautingu rozpowszechniali ich pionierzy - Olga i Andrzej Małkowscy.


Formalnie Związek Harcerstwa Polskiego powstał na zjeździe zjednoczeniowym w Lublinie w listopadzie 1918, gdzie kilka organizacji utworzyło ZHP. Gdy dwa lata później przewodniczącym ZHP zostaje gen. Józef Haller, polskie harcerstwo rozpoczyna prawdziwy rozkwit. W wielu miastach woj. śląskiego powstają, często spontanicznie, pierwsze drużyny harcerskie. Harcerze biorą udział w walkach o granice Rzeczypospolitej, pomagają przy organizacji plebiscytów, stają w obronie Lwowa, uczestniczą w powstaniach śląskich i wojnie polsko-bolszewickiej.


Na terenie dzisiejszych Katowic pierwsza drużyna zawiązuje się w czerwcu 1920 roku w Załężu. Do 1937 roku działało już tutaj kilkadziesiąt drużyn harcerskich, męskich oraz żeńskich. Na kilka miesięcy przed wybuchem wojny harcerze byli przeszkoleni do służby pomocniczej obrony kraju.


W 1918 roku ZHP liczyła zaledwie około 30 tys. osób, a przed wybuchem drugiej wojny światowej - ponad 200 tys.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!