Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hazard i jednoręcy bandyci mają się dobrze. Zagrać można i w... rybnym

Agata Pustułka
Ze statystyk wynika, że największe uzależnienie powoduje gra na automatach
Ze statystyk wynika, że największe uzależnienie powoduje gra na automatach Marcin Oliva Soto
W zeszłym roku w województwie śląskim zatrzymano 1,6 tys. nielegalnych jednorękich bandytów.

W jednym z zabrzańskich warzywniaków na hasło: "Owoce egzotyczne" wchodziło się na zaplecze, a tam odbywały się gry hazardowe. Śląscy celnicy nielegalne urządzenia do gier odkrywają też w kwiaciarniach, a nawet w sklepach rybnych.

- W 2014 roku Służba Celna zatrzymała ponad 1,6 tys. różnego rodzaju automatów do gier. Liczba zatrzymań tych urządzeń od kilku lat rośnie - wyjaśnia Grażyna Kmiecik, rzecznik prasowy Izby Celnej w Katowicach.

I dzieje się tak mimo tego, że w 2009 roku Sejm zaostrzył ustawę hazardową po tym, gdy politycy PO z Dolnego Śląska zostali posądzeni o wspieranie hazardowego lobby. Kilka dni temu śląski poseł Platformy Obywatelskiej, Borys Budka, skutecznie udowodnił przed Trybunałem Konstytucyjnym, że zaostrzenie przepisów jest zgodne z polskim prawem i nie łamie konstytucji.

- Pomówmy o liczbach, które chyba najbardziej dosadnie przekonują o skali problemu: jeśli w 2006 roku do jednorękich bandytów wrzuciliśmy 4 mld zł, to cztery lata później było to już 11 mld złotych. Jeśli w 2006 r. leczyło się od uzależnienia od hazardu 300 Polaków, to w 2009 r. było ich już ponad 1,5 tysiąca - twierdzi parlamentarzysta.

Swoją drogą Warszawa nie widziała ostatnio tylu luksusowych limuzyn, ile przyjechało do stolicy w dniu rozprawy, bo hazardowe lobby nie próżnuje i pilnuje swoich wielkich interesów.

Nowe metody oszustów

Ślązacy mają problem z hazardem. Największa liczba urządzeń - zaraz po Warszawie - była eksploatowana w pierwszej połowie 2009 r. właśnie na terenie województwa śląskiego.

W latach 2010-2015 śląscy celnicy zatrzymali ponad 5 tys. nielegalnych automatów do gier. Hazardowy biznes szuka metod, by przechytrzyć prawo. Służba Celna wykryła nowe formy maskowania faktycznego urządzania i prowadzenia gier na automatach, np. poprzez wykorzystywanie tzw. symulatorów do gier czy też terminali internetowych, zwanych kioskami internetowymi.

- Z naszych analiz wynika, że odbywa się to w miejscach, w których dotychczas funkcjonowały automaty, zarejestrowane jako automaty do gier o niskich wygranych - tłumaczy Grażyna Kmiecik.
Symulatory do gier to tak naprawdę przerobione typowe automaty do gier hazardowych, wyposażone w dodatkowe elementy, które się ukrywa.

- Osoba grająca jest przekonana, że wygrana zależy od jej indywidualnej zręczności, refleksu i wiedzy, a nie od przypadku i losowości - mówi Grażyna Kmiecik.

- W rzeczywistości prawdopodobieństwo wygranej uzależnione jest od scenariusza ustalonego "z góry" przez właściciela automatu, nielegalnie oferującego gry na takich urządzeniach - dodaje.

Nowe metody oszustów

Kolejna forma oszustwa to inwestowanie w ultrakrótkoterminowe opcje walutowe - wizualizowane za pomocą symboli aplikacji, wykorzystywanych w grach na automatach.

W Polsce organizacja rynku gier hazardowych podlega ścisłej reglamentacji i wymaga uzyskania zezwolenia lub koncesji. - Obowiązująca ustawa z 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych, zezwala na urządzanie gier jedynie w legalnie działających ośrodkach gier, które podlegają kontroli przez instytucje państwowe - podkreśla Grażyna Kmiecik.

W przypadku legalnych ośrodków gier, w których urządzane są gry na automatach, czyli w kasynach czy salonach, uczestnik przed rozpoczęciem gry podlega rejestracji. Jednak firmy działające legalnie objęte są kontrolą i nadzorem, płacą podatki i składają sprawozdania dotyczące bieżącej działalności i obrotów.

- Aby ograniczyć dostęp do automatów do gier hazardowych, ustawa wprowadziła stopniowe wygaszanie zezwoleń na urządzanie gier na automatach o niskich wygranych oraz na automatach w salonach gier. Z założenia ostatnie zezwolenie wygasa z końcem 2015 roku - informuje Kmiecik.

Cóż, zobaczymy, jakie będą statystyki celników pod koniec roku.

Wolą przegrywać

W Polsce organizacja rynku gier hazardowych podlega ścisłej reglamentacji i wymaga uzyskania zezwolenia lub koncesji.
Obowiązująca ustawa z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych zezwala na urządzanie gier jedynie w legalnie działających ośrodkach gier, które podlegają kontroli przez instytucje państwowe.

Patologiczny hazard jest związany z potrzebą przeżywania silnego napięcia, jakie pojawia się podczas gry.

Wygrana zwiększa poczucie mocy i popycha do dalszej gry.

Przegrana powoduje zmniejszenie poczucia kontroli i wzbudza żądzę odzyskania poniesionej straty, co wymusza dalszą grę i gwarantuje pozorny komfort psychiczny.

Paradoksem jest to, że wielu hazardzistów jest bardziej zadowolonych z przegranej niż z wygranej, bowiem przegrana zmusza ich do odgrywania się.

Do gier losowych należą:

1. gry liczbowe,
2. loterie pieniężne,
3. gra telebingo,
4. gry cylindryczne,
5. gry w karty: black jack, poker, baccarat,
6. gry w kości,
7. gra bingo pieniężne,
8. gra bingo fantowe,
9. loterie fantowe,
10. loterie promocyjne,
11. loterie audioteksowe.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!