Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hażlach walczy o zagospodarowanie centrum gminy

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Centrum gminy w Hażlachu
Centrum gminy w Hażlachu Mat. pras.
Hażlach to kolejna gmina, która walczy o środki europejskie na zagospodarowanie centrum gminy. Plany są ambitne, ale wszystko zależy od zdobycia środków.

Gmina Hażlach złożyła niedawno wniosek o dofinansowanie inwestycji, która zmieni centrum tej gminy. Samorząd zdaje sobie sprawę, że dzisiejsze centrum, a raczej jego brak, to jeden z największych problemów urbanistycznych Hażlacha. Grzegorz Sikorski, wójt gminy Hażlach, poinformował, że złożył wniosek o dofinansowanie zagospodarowania terenu wokół zabytkowego budynku spichlerza. Dzisiaj, łagodnie rzecz ujmując, budynek nie zachwyca, a na pewno nie pełni żadnych funkcji, które mogłyby sprawić, że to właśnie tam wykształci się centrum gminy.

Młody wójt Hażlacha plan ma ambitny. W partnerstwie z Muzeum Těsinska po stronie czeskiej, złożył projekt transgraniczny, wykorzystując dogodne położenie Śląska Cieszyńskiego. Wydaje się, że to strategia przemyślana – już w zeszłym roku gmina kupiła dwie działki należące do Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Konsum Robotniczy” w Cieszynie. Dzięki temu, gmina razem z czeskim muzeum może dzisiaj przystąpić do projektu „Wędrówki Doliną Olzy”.

W ramach inwestycji stary budynek spichlerza ma zostać zaadaptowany na Dom Przyrodnika, gdzie w założeniu prezentowana będzie flora i fauna naszego regionu. Wokół budynku zaprojektowano skwer, z miejscami do odpoczynku oraz fontannę w kształcie rzeki Olzy. Wokół budynku znajdzie się również ogród sensoryczny i mały park mieniatur. O tym, czy gmina otrzyma dofinansowanie, dowiemy się dopiero w listopadzie. Do tego czasu wypada trzymać kciuki, ale nawet jeśli scenariusz nie ułoży się po myśli samorządowców, to sytuacja i tak ma same plusy: działki pod inwestycje już są, wstępny projekt zagospodarowania też. Miejmy nadzieję, że wniosek przejdzie, ale jeśli nie – zawsze są jeszcze inne konkursy. Piszę asekuracyjnie, bo wiem jak mocna konkurencja jest przy tego typu projektach.

Gminy pięknieją
Hażlach nie jest odosobnionym przypadkiem. Warto sobie zdać sprawę, że podobne koncepcje architektoniczne na Śląsku Cieszyńskim już powstawały i ciągle powstają. Nie trzeba długo szukać – centrum Dębowca. Piękne, stonowane budynki, oceniane pozytywnie w całej Polsce, tężnie solankowe... Dębowiec bardzo mądrze zagospodarował centrum gminy, tworząc nową przestrzeń publiczną. W Skoczowie zagospodarowano Górny Bór, obecnie miasto pracuje nad koncepcją rewitalizacji Kaplicówki, w Ustroniu powstała pijalnia wód, która na Zawodziu zagospodarowała spory kawałek terenu i też stworzyła nową przestrzeń publiczną. Gminy coraz częściej odważnie patrzą na projekty architektoniczne (tutaj uwaga: byle nie zbyt odważnie!), a dzięki temu co chwilę spotykamy się z nowymi koncepcjami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera