Henryk Baranowski nie żyje. Zmarł były dyrektor Teatru...

  Henryk Baranowski nie żyje. Zmarł były dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Henryk Baranowski
  1/3
  przejdź do galerii

  Henryk Baranowski ©ARC

  W sobotę zmarł Henryk Baranowski, reżyser, scenarzysta, aktor i scenograf. Od roku 2003 do 2005 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Śląskiego (tą drugą funkcję pełnił jeszcze do końca roku 2006). Miał 70 lat.
  Henryk Baranowski nie żyje.

  Henryk Baranowski miał 70 lat, urodził się w Tarnopolu. Był absolwentem wydziału filozofii Uniwersytetu Warszawskiego oraz wydziału reżyserskiego PWST w Warszawie. W 1993 r. był dyrektorem warszawskiego Teatru Małego.

  Od 2003 do 2007 r. był dyrektorem Teatru Śląskiego w Katowicach. W sezonach 2003 - 2005 był dyrektorem naczelnym i artystycznym tej największej górnośląskiej sceny, od września 2005 r. do końca grudnia 2006 r. pełnił funkcję jej dyrektora artystycznego.

  W Teatrze Śląskim wyreżyserował „Zmierzch długiego dnia” (1978), „Młyny Totenhornu” (w tym samym roku), „Dzielenie przez zero” i „Mein Kampf” (oba w 2004 r.), a także „Makbeta” (w 2006 r.).

  Tę ostatnią sztukę przygotował m.in. w wariancie z polsko-brytyjską obsadą. Jak mówił wówczas, dwujęzyczność spektaklu miała umożliwić pokazanie złożonej osobowości postaci. "Jeżeli obok siebie stoi dwóch aktorów i każdy z nich mówi językiem, którego partner nie zna, musi zajść między nimi porozumienie na głębszym poziomie, języka uczuć i wyobraźni. To najważniejsze w tej sztuce" – wyjaśniał reżyser.

  Baranowski wspominał wówczas, że "Makbeta" reżyserował już wcześniej, w 1997 r. w Chorwacji, z udziałem jugosłowiańskich aktorów. Wielu z nich tuż przedtem walczyło i zabijało w prawdziwej wojnie. Według reżysera, doświadczenia i schematy zachowań z wojny jugosłowiańskiej często pokrywały się dosłownie z sytuacjami ze sztuki.

  Baranowski nie chciał reżyserować "Makbeta" ponownie, mimo nacisku m.in. szkół. Uważał, że szekspirowski tekst jest zbyt okrutny, by przedstawienia mogli oglądać niepełnoletni widzowie. Dlatego wymyślił inną formułę – uciekającą od zewnętrzności polityczno-społecznej sztuki, od mordowania ludzi na scenie, a koncentrującą się na analizie wnętrza postaci.
  « 2

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śmierćTEATRu..

  Neron (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 18

  CZAS/TEATR!..

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo