18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Buszko: twórca Tysiąclecia i Gwiazd w Bibliotece Śląskiej. Benefis 20.02.2014 [NOWE ZDJĘCIA]

DN
Architekci-Nestorzy w Bibliotece Śląskiej. Zaczyna się cykl spotkań z najwybitniejszymi śląskimi architektami. Na początek, w czwartek, 20 lutego, Henryk Buszko, twórca Tysiąclecia czy sanatoriów w Ustroniu.

W czwartek 20 lutego 2014 roku o godz. 17.00 w sali Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbędzie się benefis wybitnego architekta Henryka Buszko, współtwórcy wraz z arch. Aleksandrem Frantą osiedla Tysiąclecia w Katowicach, osiedla Rozdzieńskiego („Gwiazdy”) oraz Sanatorium Uzdrowiskowego w Ustroniu-Zawodziu („Piramidy”).

Benefis odbędzie się w ramach inauguracji cyklu „Twórcy Śląskiej Architektury”, prezentującego postaci i dokonania architektów działających na terenie województwa śląskiego po 1945 r.

W programie: laudacja na cześć Nestora (dr Jacek Owczarek), rozmowa z architektem, koncert "Małe Ojczyzny", fragmenty filmu "Portret mówiony - H.Buszko".

Celem projektu jest udokumentowanie i promocja dziedzictwa architektury tworzonej w województwie po 1945 r. przez wybitnych twórców, dziś określanych mianem Architektów-Nestorów. Do inicjatywy przyłączyły się instytucje naukowe, między innymi Politechnika Śląska w Gliwicach (Wydział Architektury), katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz pracownicy Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego.

W ramach projektu zaplanowano benefisy twórców, wystawy, promocje monografii naukowych oraz inne wydarzenia towarzyszące.

Trzeba przyznać, że Henryk Buszko, twórca największych katowickich osiedli, ma o czym opowiadać. Warto przypomnieć np. historię o tym, jak omal nie doszło do katastrofy budowlanej na Tysiącleciu.

- Zaczynaliśmy budować jeden z punktowców. Oczywiście badania geodezyjne były bardzo precyzyjne (Tysiąclecie stawiano na dawnym wyrobisku) i okazało się, że w miejscu, w którym ma stać budynek, jest zróżnicowane podłoże gruntowe, cześć to skała, część gliny. Musieliśmy pogłębić wykop, aby uzyskać podkładkę warstwy piasku, aby było jednorodne ciśnienie. Zaczęliśmy budowę - opowiadał reporterce DZ kilka miesięcy temu.

- Trzeciej nocy przyszła ulewa, rano dostałem telefon z budowy, że piasku, który tam wysypaliśmy, nie ma. Okazało się, że piasek został wypłukany. Dokąd? W tej skale w wyniku ruchu tektonicznego powstała kawerna o objętości ok. 2 tys. m sześc. To znaczy, że pod planowanym wieżowcem była dziura. I to było moje szczęście, że przyszła ulewa i wiedzieliśmy, że jest ta dziura i trzeba ją było zakitować. Budynek stanął i stoi ponad 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty