Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Henryk Mikołaj Górecki będzie patronem szkoły w Czernicy

Barbara Kubica
Podczas lekcji muzyki uczniowie szkoły poznają twórczość kompozytora
Podczas lekcji muzyki uczniowie szkoły poznają twórczość kompozytora fot. aleksander król
Zaledwie dwa tygodnie po śmierci wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy - wsi, w której kompozytor się urodził, zapadła decyzja, by miejscowa szkoła podstawowa nosiła jego imię.

Do rady rodziców i dyrekcji placówki zwrócił się o to wójt gminy Gaszowice Andrzej Kowalczyk.
Będzie to pierwsza szkoła, która w ten sposób chce uhonorować wybitnego kompozytora. Z taką inicjatywą nie wyszła dotąd żadna instytucja ani z Rydułtów, gdzie kompozytor mieszkał w młodzieńczych latach, ani też z Katowic, gdzie spędził dorosłe życie.

- Uczestniczyłem w pogrzebie śp. Henryka Mikołaja Góreckiego i rozmawiałem z jego żoną. O tym pomyśle wyrażała się bardzo przychylnie - podkreśla Andrzej Kowalczyk.

Tymczasem dyrekcja szkoły przygotowuje się już do rozpoczęcia procedury nadania imienia.
- To nie nastąpi w ciągu tygodnia, czy miesiąca. W pierwszej kolejności chcemy przekazać naszym uczniom wiedzę o tym, kim był Henryk Mikołaj Górecki. Zarówno dzieci, jak i dorośli mieszkańcy Czernicy wiedzą, że to znany kompozytor, który się tu urodził, ale na tym ich wiedza się kończy. Musimy pójść dalej, zaprezentować uczniom jego twórczość, opowiedzieć o tym, jaką był osobą - mówi Iwona Witek, dyrektorka szkoły w Czernicy.

Henryk Mikołaj Górecki w niewielkiej Czernicy mieszkał tylko trzy lata.
- Ale mimo to, ta wieś zajmowała szczególne miejsce w jego sercu, wszyscy byliśmy z nią związani. Odwiedzaliśmy rodzinę, która tam mieszkała przy okazji rodzinnych uroczystości - wspomina Anna Górecka, córka kompozytora. Jak sama przyznaje propozycja władz Czernicy jest dla niej niemałym zaskoczeniem. - To pierwsza taka inicjatywa, ale bardzo wzruszająca. Cieszę się, że ktoś chce w ten sposób wyróżnić mojego ojca. Myślę, że nikt z rodziny nie będzie miał nic przeciwko temu, by szkoła nosiła jego imię - podkreśla Anna Górecka.

Najwybitniejszy kompozytor

Henryk Mikołaj Górecki przez wielu krytyków uważany był za najwybitniejszego kompozytora naszych czasów.
Studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Dalej kształcił się w Paryżu. W 1965 roku zaczął pracę w PWSM w Katowicach, a dziesięć lat później został jej rektorem. Najważniejszym i najbardziej znanym dziełem Góreckiego jest III Symfonia zwana też Symfonią pieśni żałosnych, wykonana po raz pierwszy w 1976 w Warszawie. Zmarł 12 listopada.

Lokalne sławy patronów

Coraz częściej zamiast Henryka Sienkiewicza, czy Mikołaja Kopernika na patronów szkół wybierane są wybitne postacie z danego miasta.
W Katowicach nietrudno znaleźć szkołę im. Stanisława Ligonia, a gliwicki Zespół Szkół Łączności nosi imię profesora Stanisława Fryzego, powojennego kierownika Katedry Elektrotechniki Politechniki Śląskiej.
W Rybniku natomiast wirtuozi muzyki kształcą się w szkole muzycznej im. Braci Szafranków. Patroni placówki - bracia Karol i Antoni, wybitni muzycy byli jej założycielami. Z kolei SP numer 15 w Rybniku nosi imię prałata Konrada Szwedy, pochodzącego z Rybnickiej Kuźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!