MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Herb regionu to Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego

Magdalena Nowacka, Piotr Sobierajski
Wizerunek orła z XIV-wiecznej pieczęci króla Kazimierza Wielkiego stanie się oficjalnym symbolem Zagłębia? Możesz go używać już dziś - został opracowany zgodnie z zasadami heraldyki.

Na pomysł podkreślenia w ten sposób swojego przywiązania do regionu wpadli Zbigniew Matuszczyk, historyk ze Sławkowa, oraz były dąbrowski radny Grzegorz Jaszczura.

- Przyznaję, że pierwszą inspiracją były dla mnie symbole, które promowało Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Postanowiłem, że pójdę krok dalej i korzystając z wiedzy heraldycznej, dopracuję je tak, aby były one zgodne z tymi wytycznymi - tłumaczy Zbigniew Matuszczyk.

Wyjaśnia, że herby mogą mieć miasta, powiaty i województwa. A jego symbole dotyczą regionu. Dlatego nie można ich oficjalnie rejestrować, ale po prostu używać. Ma nadzieję, że spodobają się Zagłębiakom, a na ich wykorzystanie zdecydują się też lokalne samorządy i organizacje. Bo podkreślają zarówno tożsamość zagłębiowską, jak i polską. To także próba ujednolicenia tych symboli, które do tej pory powstały.

- W celu podkreślenia ich nieoficjalnego charakteru ograniczono używanie nazwy "herb" jako najważniejszego symbolu, nadając mu nazwę własną "Orzeł Zagłębia Dąbrowskiego" - mówi Matuszczyk.

Główny element symbolu Zagłębia Dąbrowskiego to właśnie wizerunek orła białego z rewersu pieczęci majestatowej króla Kazimierza Wielkiego z 1336 roku. Są też młotki górnicze nawiązujące do tradycji górnictwa kruszcowego i barwy związane z górnictwem - biel polskich orłów, czerwień królewskich tarcz herbowych i chorągwi oraz zieleń i czerń zagłębiowskich górników.
Twórca symboli nie rości sobie do nich praw autorskich.

- Zrobiłem to dla ludzi, nie dla zysku. Chcę tylko, żeby symbole były używane z szacunkiem - mówi Matuszczyk.

Zaznacza, że pomysł nie powinien kojarzyć się z antagonizmami śląsko-zagłębiowskimi: - Jesteśmy po prostu dumni z naszego regionu i te symbole są dla tych, którzy w ten sposób chcą podkreślić tożsamość Zagłębia Dąbrowskiego, a jednocześnie jedność państwa polskiego.

- Dlaczego orzeł z czasów Kazimierza Wielkiego? Bo to on pomógł rozwinąć te ziemie, m.in. zamek w Będzinie, Szlak Orlich Gniazd, stworzył podwaliny pod rozwój górnictwa - podkreśla Grzegorz Jaszczura.

A co na to samorządowcy?

- W Dąbrowie Górniczej mamy własny herb, ale pomysł na symbol regionu jest bardzo interesujący - uważa Bartosz Matylewicz, rzecznik dąbrowskiego Urzędu Miasta.

Co sądzisz o pomyśle na herb dla Zagłębia Dąbrowskiego? Komentuj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni