Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Heterochromia oczu, czyli różnobarwność tęczówki. Występuje ludzi, a także u zwierząt

JAK
FOT. Jorge Barrios/wikipedia
Heterochromia oczu to inaczej różnobarwność tęczówki. Pod tym dość osobliwym pojęciem kryje się zjawisko, z którym pewnie każdy z nas już się spotkał u swoich znajomych czy osób sławnych, a jeśli jeszcze nie to na pewno w przyszłości będzie miał do czynienia. Heterochromia oczu to bowiem niezwykle rzadka drobna wada wrodzona dotykająca ledwie 1 procent populacji. Mimo ze jest to dość rzadka przypadłość, to mimo wszystko, poprzez swoją osobliwość, przykuwa uwagę. Heterochromia oczu występuje nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Do najbardziej znanych osób z różnym kolorem oczu należy zaliczyć znakomitą aktorkę Jane Saymour oraz słynnego wokalistę Davida Bowie.

Heterochromia oczu. Co to jest?

Heterochromia oczu w największym skrócie polega na różnicach w rozmieszczeniu barwnika w obrębie różnych obszarów tęczówki jednego oka (heterochromia iridis) bądź różnym zabarwieniu tęczówki jednego i drugiego oka (heterochromia iridium). Osoba, u której występuje heterochromia może mieć na przykład jedno oko brązowe, a drugie niebieskie lub na przykład filetowy pierścień na piwnej tęczówce. Tymczasem standardowo znakomita większość ludzi ma oczy w tym samym kolorze.

Różnice są widoczne zazwyczaj w momencie, kiedy spojrzymy osobie dotkniętej heterochromią głęboko w oczy. Zazwyczaj przez moment zastanawiamy się, że coś jest nie tak, a później następuje nagłe olśnienie, uświadamiamy sobie, że dana osoba ma każde oko inne lub jedno oko ma różne odcienie. Trzeba jednocześnie przyznać, że osoby, które zostały dotknięte heterochromią oczu wyglądają intrygująco i przykuwają uwagę innych.

Przyczyny powstawania heterochromii oczu

Heterochromia pojawia się wtedy, kiedy brakuje pigmentu melaniny - substancji odpowiadającej za kolor naszych oczu, ale także włosów i skóry lub występuje nadwyżka melaniny. Warto wiedzieć, że melanina to grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów. U ludzi występują głównie w skórze, we włosach, a także w naczyniówce, powodując, że promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę. Melaniny skóry i włosów powstają pod wpływem enzymu tyrozynazy w procesie enzymatycznym melanogenezy, do której silnie pobudza promieniowanie UV.

Wśród najczęstszych przyczyn heterochromii oczu należy wymienić:

  • dziedziczenie
  • jaskrę - choroba ta prowadzi do nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym i w siatkówce. Jak się okazuje również leki na jaskrę mogą doprowadzić do zaburzeń w kolorze tęczówki oka
  • nerwiakowłókniakowatość typu 1
  • wszelakiego rodzaju uszkodzenia oka spowodowane czynnikami zewnętrznymi - tępe urazy oka
  • stany zapalne siatkówki czy rogówki, guzy i tętniaki

OTO 21 ZNANYCH OSÓB, KTÓRE MAJĄ HETEROCHROMIĘ OCZU

U kogo występuje heterochromia oczu?

Heterochromia występuje u ludzi - jednak nie występuje często, dotyka zaledwie 1 procent populacji, czyli naprawdę niewiele jest osób, które mogą pochwalić się heterochromią oczu. Dotyka ona osoby pod każdą szerokością geograficzną. Różnobarwne tęczówki posiadał na przykład znany brytyjski piosenkarz David Bowie. Podobnie różnego koloru tęczówki posiada znana amerykańska aktorka Jane Seymour, aktor Dan Aykroyd czy Benedict Cumberbatch, znany jako odtwórca tytułowej roli z serialu "Holmes".

Co ciekawe heterochromię oczu można ją spotkać także u zwierząt, bardzo często domowych. Występuje u kotów, najczęściej rasowych na przykład kotów perskich, czy u psów. Najczęściej wśród psów heterochromię spotyka się u ras husky syberyjskiego i alaskan malamute.

Jane Seymour
Jane Seymour www.dbajowzrok.pl

Heterochromia oczu: skutki

Sama w sobie heterochromia nie jest niebezpieczna ani uciążliwa w codziennym zyciu, może jednak towarzyszyć zespołowi innych wad, a wtedy należeć do objawów większej choroby. Kiedy już zauważymy heterochromię oczu najlepiej nie wpadać w panikę, lecz w miasrę szybko skonsultować się lekarzem, który zdiagnozuje czy heterochromia oczu nie towarzyszą jakieś inne dolegliwości. Kiedy takowe ewentualnie wystąpią, wówczas zostają poddane leczeniu. Sama heterochromia oczu pozostaje bez zmian - nie ma na nią leku, jest poddawana leczeniu jedynie w sytuacji, kiedy powstała z przyczyn nabytych. Wówczas jej pozbycie polega na wprowadzeniu specjalnej terapii mającej wyleczyć schorzenie. Jeśli heterochromia oczu jest kwestią na przykład dziedziczenia to wówczas nie podlega leczeniu. Po prostu trzeba nauczyć się z nią żyć.

Jeśli komuś heterochromia oczu bardzo przeszkadza, nieswojo czuje się z różnymi kolorami swoich oczu, odczuwa z tego powodu duży dyskonfort psychiczny, zawsze może skorzystać z noszenia szkieł kontaktowych w jednym kolorze. To bardzo proste, stosunkoo niedrogie i wygodne rozwiązanie. Jednak przed doborem szkieł kontaktowych trzeba wcześniej skonsultować się z okulistą, który wyda zgodę na ich noszenie, pomoże w doborze szkieł kontaktowych, powie jak je należy ich używać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo