Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Himalaiści, którzy zginęli w górach, będą mieli pomnik w Katowicach?

Michał Wroński
Jerzy Kukuczka
Jerzy Kukuczka arc pzh
Na ekrany kin wchodzi film poświęcony Jerzemu Kukuczce. Czy najwybitniejszy polski himalaista doczeka się godnego upamiętnienia w Katowicach?

Jutro w katowickim kinie "Kosmos" odbędzie się pokaz specjalny filmu "Jurek". To poświęcony Jerzemu Kukuczce dokument Pawła Wysoczańskiego. Data i miejsce premiery nie sa przypadkowe. 24 października minie dokładnie ćwierć wieku od tragicznej śmierci najwybitniejszego polskiego himalaisty, który swoje życie na stałe związał z górami oraz z Katowicami.

Zaczynał na hałdach, sięgnął po Koronę Himalajów

Obraz Pawła Wysoczańskiego jest fabularyzowanym dokumentem - pojawiają się w nim wspomnienia aktywnych w złotej epoce polskiego himalaizmu alpinistów i bliskich Kukuczki (a także Aleksandra Kwaśniewskiego, który w połowie lat 80. XX wieku był ministrem sportu). Reżyser sporo też dołożył od siebie. Chociażby otwierającą film scenę, gdy młody Kukuczka ucieka ze szkoły, by wspinać się po hałdach. Nie jest to zresztą taka zupełna fikcja.

- Po raz pierwszy spotkałem Jurka w Alpach Wełnowieckich (jak nazywano hałdy na katowickim Wełnowcu - przyp. red.). Siedział przy ognisku, przebrany za Indianina. Dwa lata później jako nastolatek trafił do Zakładów Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych, gdzie pracowałem. Pozdrowiliśmy się indiańskim "Howgh" - wspomina Ignacy "Walek" Nendza z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

Śmierć w górach odbiera szansę na pożegnanie

To właśnie członkowie Klubu stoją za pomysłem, by w Katowicach stanął pomnik upamiętniający Kukuczkę oraz sześciu innych tragicznie zmarłych członków Klubu: Henryka Furmanika, Andrzeja Hartmana, Rafała Chołdy, Jana Nowaka, Mirosława "Falco" Dąsala i Artura Hajzera. Obelisk miałby stanąć w parku Kościuszki, niedaleko kościoła pw. Świętego Michała Archanioła. Co roku w ostatnią środę października w tej świątyni odbywa się okolicznościowe nabożeństwo w intencji członków katowickiego Klubu Wysokogórskiego, którzy zostali w górach na zawsze.

Pomnik miałby się dla nich stać namiastką wspólnego gróbu - miejsca, gdzie w symboliczny sposób mogą pożegnać się z nimi ich przyjaciele i bliscy.

- Śmierć w górach odbiera możliwość pożegnania z bliskimi. Nie można wówczas pójść na grób najbliższej nam osoby i chociażby zapalić świeczki - mówi Izabela Hajzer.

Jej mąż, Artur Hajzer, zginął w lipcu ubiegłego roku na zboczach ośmiotysięcznika Gasher- brum I w Karakorum.

Mają 45 dni, żeby zebrać 15 tysięcy złotych

Przymiarki do budowy pomnika trwały od kilku lat. Teraz jednak nareszcie jest szansa na pomyślne sfinalizowanie tego pomysłu: gotowy jest projekt obelisku, "zielone światło" do budowy dał też Wojewódzki Konserwator Zabytków (była konieczna, bo Park Kościuszki jest wpisany do rejestru zabytków), zaś urzędnicy przygotowują właśnie stosowną uchwałę, która na jednej z najbliższych sesji Rady Miasta trafi pod głosowanie.

Gmina obiecała wesprzeć budowę pomnika 40 tys. złotych. Kolejne 15 tysięcy zł dokłada Klub, zaś kolejne 30 tys. zł chce zdobyć dzięki rozpoczynającej się dziś internetowej zbiórce publicznej (zakończy się 20 listopada).

- Mamy nadzieję, że udział w niej wezmą nie tylko ludzie, którzy poprzez swoje pasje związani są z górami. Liczymy także na tych, którzy po prostu doceniają to, jak wiele dla wizerunku Polski i Śląska zrobili tacy ludzie jak Jerzy Kukuczka czy Artur Hajzer - podkreśla Krzysztof Modliszewski, prezes Klubu Wysokogórskiego w Katowicach.

W zależności od zasobności portfela, uczestnicy zbiórki mogą wpłacać od 5 do nawet 2000 złotych (choć można również więcej). W zamian za tę wyższą kwotę organizatorzy zbiórki oferują sponsorom pomnika m.in. możliwość wybrania się w góry z Arturem Małkiem, jednym z czwórki pierwszych zimowych zdobywców Broad Peaku, a także prelekcję o górach Ignacego "Walka" Nendzy oraz Janusz Majera, lidera projektu "Polskie Himalaje".

W październiku wspominamy Kukuczkę

Rocznica śmierci najwybitniejszego polskiego himalaisty jest okazją, by przypomnieć jego osiągnięcia mieszkańcom Katowic i innych miast regionu. Sposobności ku temu brakować nie będzie.

Od 17 do 30 października
W kinie "Kosmos" oglądać będzie można dokument Pawła Wysoczańskiego "Jurek". Film opowiada nie tylko o podboju najwyższych gór świata. To także historia Kukuczki "od kuchni" - w filmie znalazły się rozmowy z rodziną i przyjaciółmi oraz fragmenty wywiadów telewizyjnych.

26 października
W katowickiej Dolinie Trzech Stawów odbędzie się Maraton Kukuczki. Jego uczestnicy rywalizować będą w biegu oraz w nordic walking (w tej drugiej kategorii maksymalnym dystansem będzie półmaraton). Startować mogą zarówno zawodnicy zrzeszeni w klubach sportowych, jak też amatorzy. Zgłaszać można się za pośrednictwem strony internetowej www.biegkukuczki.pl .

29 października
W kościele pw. Świętego Michała Archanioła na terenie Parku Kościuszki odbędzie nabożeństwo w intencji tragicznie zmarłych alpinistów z Katowic. MiW


*Oceniamy prezydentów miast. Wielki plebiscyt DZ [WYNIKI]
*Oceń swojego burmistrza i porównaj go z innymi [PLEBISCYT DZ]
*Odrażające morderstwo w Radziechowach. Studentka z Krakowa zadźgana
*QUIZ DZ: Czy znasz polskie komedie. Cytaty z kultowych filmów. Sprawdź się
*W Katowicach sala do sekcji zwłok jak w Kościach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!