Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia boksera z Auschwitz związanego z Bielskiem-Białą już jesienią w kinach

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
W postać Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki. Premiera Filmu 16 października
W postać Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego wcielił się Piotr Głowacki. Premiera Filmu 16 października materiały prasowe/ R. Pałka
Twórcy filmu „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego przedstawili pierwszy, teaserowy plakat filmu poświęconego pięściarzowi Tadeuszowi „Teddy’emu” Pietrzykowskiemu, związanemu z Bielskiem-Białą. Premiera filmu 16 października 2020.

Film Macieja Barczewskiego „Mistrz” przedstawia losy legendarnego pięściarza Tadeusza „Teddy’ego” Pietrzykowskiego (nie mylić z pięściarzem Zbigniewem Pietrzykowskim), który dzięki walkom na ringu ocalił swoje życie w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

ZOBACZ FOTOSY FILMOWE

- „Mistrz” to przede wszystkim opowieść o niezwykłym człowieku, który dzięki swoim umiejętnościom nie tylko walczył o życie w miejscu zagłady, ale również dawał innym nadzieję, że ich oprawcy nie są niepokonani - mówi reżyser Maciej Barczewski.
Akcja filmu rozgrywa się w realiach początków funkcjonowania KL Auschwitz. Znakomity pięściarz Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, trafił do niego w pierwszym transporcie więźniów 14 czerwca 1940 r.

Więzień numer 77, bo takim został oznaczony, pierwszą walkę bokserską w obozie odbył w marcu 1941 r. z kapo Walterem Dunningiem. Podczas trzyletniego pobytu w obozie stoczył ponad 40 zwycięskich pojedynków. Jego historia została udokumentowana w oparciu o archiwalne oświadczenia byłych więźniów i wspomnienia pięściarza.

Nie przeocz

- Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski to człowiek, który dzięki silnej woli przetrwania i pasji do boksu, pokazał, że można pokonać nawet największe, niewyobrażane zło - podkreśla Piotr Głowacki, odtwórca głównej roli.

Postać Tadeusza Pietrzykowskiego jest mocno związana z Bielskiem-Białą. Po wojnie pięściarz osiadł nad Białą, gdzie pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej 12 w Bielsku-Białej Leszczynach (dziś to filia SP nr 33) . W grudniu 2019 r. z propozycją upamiętnienia Tadeusza Pietrzykowskiego wyszli bielscy radni Maksymilian Pryga i Piotr Kochowski, którzy w tej sprawie zwrócili prezydenta Bielska-Białej.

Przy tej okazji przypomnieli, że w Bielsku-Białej przez pewien czas funkcjonowała ulica Tadeusza Pietrzykowskiego, ale z uwagi na to, że nikt przy niej nie mieszkał i nie stały tam żadne zabudowania, decyzją rady miejskiej z 18 września 2007 r. została zlikwidowana. Pomysł spodobał się władzom miasta i aktualnie jest rozważana forma upamiętnienia boksera.

Musisz to wiedzieć

Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski urodził się w Warszawie w 1917 roku. Karierę bokserską rozpoczął jako gimnazjalista, trenując m.in. pod okiem słynnego Feliksa Stamma. Był wicemistrzem Polski i mistrzem Warszawy w wadze koguciej.

Po wybuchu wojny brał udział w obronie stolicy. Po kapitulacji próbował na wiosnę 1940 r., przedostać się do Francji i wstąpić do formowanych tam wojsk polskich. Aresztowany przez Niemców przetrzymywany był w więzieniach w Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie, skąd 14 czerwca 1940 r., z pierwszym transportem więźniów trafił do obozu Auschwitz-Birkenau.

Do historii przeszedł jako bokser toczący pojedynki w obozie koncentracyjnym. Pierwszą walkę stoczył w marcu 1941 r., wygrywając z byłym zawodowym mistrzem Niemiec w wadze średniej, Walterem Düningiem. W KL Auschwitz Pietrzykowski stoczył ponad 40 walk. W 1943 r. został deportowany do obozu Neuengamme, gdzie kontynuował walki bokserskie, ścierając się na ringu m.in. z niemieckim bokserem Schally Hottenbachem. Wyzwolenia przez aliantów doczekał 15 kwietnia 1945 r. w obozie Bergen-Belsen. Po wyzwoleniu wstąpił do 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, gdzie zajmował się organizacją zajęć sportowych wśród żołnierzy. W latach 60. trafił do Bielska-Białej, gdzie pracował jako nauczyciel w SP 12. Zmarł 18 kwietnia 1991 w Bielsku-Białej.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera