18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Historia Górnego Śląska wg historyków z Polski, Niemiec i Czech

Agata Pustułka
4 września 1939 r. w Katowicach - jedni Ślązacy witają wojska niemieckie, inni są gnani ul. 3 Maja
4 września 1939 r. w Katowicach - jedni Ślązacy witają wojska niemieckie, inni są gnani ul. 3 Maja arc
Do śląskich korzeni przyznają się nie tylko obywatele polscy, ale też niemieccy i czescy. Historia prezentowana z tych trzech punktów widzenia często się różni. Warto je znać, warto je pokazać. Wspólnie pisanych dziejów Śląska jeszcze nie było. Teraz są w "Historii Górnego Śląska".

Na pomysł napisania "Historii Górnego Śląska" wpadł w 2004 roku nieżyjący już założyciel i pierwszy dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, Thaddaeus Schaepe. Przeszłość regionu spisana na niemal sześciuset stronach to fascynująca lektura, nad której ostatecznym kształtem czuwali historycy-koordynatorzy z trzech krajów - Polak, prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego; Niemiec, prof. Joachim Bahlcke z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz prof. Dan Gawrecki z uczelni w Opawie i Opolu.

"Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego" - prezentacja książki odbędzie się 15 listopada w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.

ANDRZEJ DROGOŃ O NAJNOWSZEJ HISTORII GÓRNEGO ŚLĄSKA

- Młode pokolenie nie ma wiedzy na temat historii Śląska. Od lat, ale wciąż daleko do finału, trwają prace komisji polsko-niemieckiej nad stworzeniem wspólnego podręcznika. My mamy już efekt - cieszy się Rafał Bartek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.

20 CIEKAWYCH HISTORII Z GÓRNEGO ŚLĄSKA

Monika Kassner, nauczycielka historii w jednym z zabrzańskich gimnazjów, na co dzień widzi potrzebę prowadzenia regularnej regionalnej edukacji. - Te dzieci, które mają śląskie korzenie, jeszcze cokolwiek wiedzą. Inni uczniowie znają historię tylko wtedy, jeśli się nią interesują. Nowa podstawa programowa w gimnazjach kończy się na 1918 roku i młodzież nie dowie się niestety np. o powstaniach śląskich - mówi Kassner.

śLĄSK JEST WIELOKULTUROWYM TYGLEM

Zdaniem Jerzego Gorzelika, członka Zarządu Województwa Śląskiego i przewodniczącego Ruchu Autonomii Śląska, nowe opracowanie śmiało może być traktowane jako podręcznik akademicki. - Jest przełomem w spojrzeniu na przeszłość regionu - twierdzi Gorzelik.

Według Rafała Bartka, jedną z największych zalet "Historii Górnego Śląska" jest pokazanie dziejów regionu nie przez pryzmat konfliktów, ale osiągnięć gospodarczych i kulturowych.

Głównymi sponsorami "Historii Górnego Śląska" byli: Konsulat Generalny Niemiec, Fundacja Otto Benecke oraz urzędy marszałkowskie w Opolu i Katowicach.

* Czytaj koniecznie:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Jakie, Twoim zdaniem, fakty z historii Śląska powinny być nauczane na lekcjach w szkole?

Spieraliśmy się o śląską tożsamość

Z prof. Ryszardem Kaczmarkiem rozmawia Agata Pustułka

Czy pisaniu książki towarzyszyły spory autorów?
Spór i to ostry dotyczył definicji górnośląskiej tożsamości, próby określenia tego, kim jest Górnoślązak oraz pojęcia Górnego Śląska. Co ciekawe, dla niemieckiego autora, w przeciwieństwie do np. mojej opinii, Górny Śląsk nie istnieje jako byt administracyjno-polityczny. Bardziej jest to wspólnota kulturowa.

OSKARŻENIE: SZKOŁA NIE UCZY HISTORII GÓRNEGO ŚLĄSKA I DLATEGO MŁODZIEŻ NIC O NIEJ NIE WIE

Jakie białe plamy udało się pokazać?
Skupialiśmy raczej na tym, co nas łączy, ale wszystkie kontrowersje, które ujęliśmy w jednym rozdziale, pokazywaliśmy z perspektywy trzech narodów, co pozwoliło na obiektywne przedstawienie faktów. Bardzo ważna jest część dotycząca przedwojennego separatyzmu i separatystów spod znaku Józefa Kożdonia - zwolennika powstania państwa śląskiego. Niezwykle ciekawy jest fragment dotyczący polskiego i germańskiego osadnictwa na ziemiach śląskich w czasach prehistorycznych.

Jest fragment poświęcony RAŚ?
Jedną z ilustracji jest nawet zdjęcie z marszu współczesnych autonomistów. RAŚ został potraktowany jako kontynuacja istniejącego od XIX wieku zjawiska podkreślającego odrębność Górnego Śląska zarówno od niemieckiej, jak i polskiej tradycji historycznej. Choć autorem tego rozdziału jest akurat czeski historyk, który pisze także o obywatelach Czech deklarujących narodowość śląską.

CZYTAJ, CZYM JEST RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA WEDŁUG JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO

* Czytaj koniecznie:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Jakie, Twoim zdaniem, fakty z historii Śląska powinny być nauczane na lekcjach w szkole?

O czym w naszych szkołach nie uczą

Separatyści

Ich przywódcą był Józef Kożdoń, przedwojenny szef Śląskiej Partii Ludowej, który mawiał "Niemcem nie jestem, wszakże nie jestem też i być nie chcę Polakiem". O separatystach nie dowie się żadne polskie dziecko, bo nie ma o nich słowa w szkolnych podręcznikach, choć odegrali ważną rolę w historii.

Powstania śląskie

Dla reszty Polski to zryw narodowo-wyzwoleńczy ludu śląskiego, który chciał się wyzwolić spod jarzma niemieckiego. Dla Ślązaków to wojna śląsko-śląska. W konsekwencji powstało autonomiczne województwo śląskie i do dziś trwają dyskusje, czy dało ono więcej Polsce, czy też może Polska doprowadziła do rozwoju regionu. Odpowiedź na pytanie, kto był lepszy - wojewoda Grażyński czy Wojciech Korfanty, nie jest prosta.

OSKARŻENIE: SZKOŁA NIE UCZY HISTORII GÓRNEGO ŚLĄSKA I DLATEGO MŁODZIEŻ NIC O NIEJ NIE WIE

Tragedia Górnośląska

Pod tym hasłem należy rozumieć okres prześladowań rodzin Ślązaków, którzy doznali krzywd od nowej władzy po zakończeniu II wojny światowej. Byli traktowani jak wrogi element germański i deportowani w głąb Związku Radzieckiego albo osadzani w obozach w Polsce.

Narodowość śląska

Kwestia uznania narodowości śląskiej to nie tylko polski problem. W Republice Czeskiej w ostatnim spisie narodowość śląską zadeklarowało 11 tys. mieszkańców, a w przedostatnim deklarowało ją 44 tys. osób. Różnica wynika ze zmian w pytaniach spisowych. W Polsce po spisie w 2002 r. Ślązaków było 123 tys., a po tegorocznym może ich być nawet 400 tys.

Wideo

Komentarze 95

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
HanysInFabula
A dlaczego naziolu od razu ? Przecież ten hymn w oryginale jest o wiele starszy niż naziole
T
TT
tyla ci podom ino, co jo tyż jest Ślunzok, ino coś napisoł wyrozumieć nie umia - a to po ślunsku mo być?
W
Warszawiak
A ja na Was laske kłade !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
S
Schlesische Schram.
Ńy starejće śe, bańdźy gutt! :-)
O
OS
Te czyszczenie to dopiero bydzie ale w drugo strona
m
menzebeuthen
Poloku zasrany powiym ci tak. Jok zech chodzieł do szkoły to gorolski nauczyciel lou mnie po szłapach za godka po ślunsu. We kościele kaplan lou mie za to samo.
Nie godej sam co robieu prusak bo polok wcale nie jest gorszy.
Polsko mynda dalyi pluje ślunzokowi we gymba za to co dou gorolowi polskimy schroninie.
Poloki puloki nie plujcie na Ślunzokow uone wom życie uratowali
m
miro
a z przywilejów to chłopie powinieneś skorzystać póki słuzba zdrowia jest bezpłatna i udać się do szpitala psychiatrycznego
F
Froncek i Antek
W czasach pruskich takich jak ty nawet Niemcy mieli za nic, a twoją godkę nazywali "Wasserpolisch" Dzisiaj korzystasz z przywilejów wolnego państwa Polskiego,. Za czasów niemeickiej okupacji Górnego Śląska nawet z godkę gwarową byłbyś ukarany, prze szupoka niemieckiego, a kabociorzy takich jak ty też się trafiało którzy by cię do Politzei donieśli. . "Polnisch schteng verboten"
R
Rambo
Co tak się wszyscy napinają,niech najpierw każdy przeczyta, przeanalizuje zastanowi się co nam autorzy chcieli przekazać.Mam takie wrażenie że na temat Górnego Śląska najwięcej mają do powiedzenia ludzie nie związani z naszą kulturą i to w dodatku w sposób wyjątkowo chamski.
c
ciapek
sie niy indyfikujom ale nojwiyncy fermyntu i zgorszynio na naszym slonsku to siejom GOROLE .ślozko ze ślonzokym to sie jakoś dogodo i to obojyntnie kery sie kim czuje . ale sie okazuje ze my o nos i o naszy histori to nic niy wiymy ale zato rózny masci wszorze co tu nom serwuje rózne rzygowiny na forum to wiy lepi od nos co nom potrzeba i co powinni my robic a nojlepi jakby my godali i robiyli to co nom kożom. ale już niy te czasy i nikerym to sie chyba w łbach popi.....o .
p
poniymnieckie zaprzanstwo
[cyt]OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
WO WOM ANNABERG MAN SCHAUT INS WEITE LAND
WIR KOMMEN WIEDER
[/cyt]
--------------------------------------------------------------------------------------
Widzisz debilu, przez takich popaprancow pozniej slysze o jakiejs zakamuflowanej opcji.
Nawet Niemcy gardza takimi jak ty, bezpanstwowy, bezkorzynny naziolu , dawno zescie nie strzelali to raczki swedza?
J
Johe
Nie wiem jakich środków używasz ale tych jest za dużo! Idź szybko na pogotowie może pomogą...
O
O.schlesier
OBERSCHLESIEN IST MEIN LIEBES HEIMATLAND
WO WOM ANNABERG MAN SCHAUT INS WEITE LAND
WIR KOMMEN WIEDER
O
O.schlesier
JAK KRASC ,OSZUKIWAC , GRABIC Z CZEGO POLAKI SA ZNANI I
ZNIENAWIDZENI NA CALYM SWIECIE
s
schlesier
IDZ JAK NAJSZYBCIEJ DO " GOLONKI"
Dodaj ogłoszenie