Książka "Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926-1928"
Dlaczego z Warszawy wyruszyło czterech podróżników, a powrócił tylko jeden? Jak wyglądał zaprojektowany na tę wyprawę samochód? Co chciał od harcerzy niemiecki agent (robiący zawrotną karierę w Europie polski aktor Igo Sym)? Z jakiego powodu pierwszą noc na Węgrzech harcerze spędzili w areszcie? Kto w Rzymie i dlaczego musiał opuścić ekspedycję? Kim był Oranek? Ile budynków zajmowała linia produkcyjna modelu ford A w fabryce w Detroit? Dlaczego zamiast w fordzie do Polski Jeleński dotarł w buicku master six? Jakie pamiątki pozostały po ekscytującej przygodzie harcerzy sprzed stu lat?
Wyprawa samochodowa dookoła świata
W swojej książce Dorota i Dariusz Grochalowie opisują pierwszą polską wyprawę samochodową dookoła świata. W tym pasjonującym reportażu historycznym znajdziemy przygody Jerzego Jelińskiego oraz jego przyjaciół. Jeliński wraz z trzema innymi harcerzami w 1926 roku rozpoczął podróż z Warszawy, do której po dwóch lata i trzech miesiącach powrócił samotnie. W tym czasie pokonał ponad 76 000 kilometrów przez: Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię część Azji i Europę i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski. Świat przemierzał przebudowanym fordem T, a w połowie drogi przesiadł się na buick-a master six.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami pamiątek z wyprawy – dokumentacji fotograficznej, fragmentów artykułów gazet z całego świata, czy księgi podróży z wpisami głów państw, polityków, gwiazd filmowych, dostojników, skautów i wielu innych osób, w tym: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Mościckiego, prezydentów Czechosłowacji, Austrii, Francji, USA, króla Belgi czy Benito Mussoliniego.
Książka ukazała się w marcu tego roku.
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?