MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Historia Wodzisławia Śl.: „Orzeł biały zapanował nad Wodzisławiem”. Historycznie o 3 maja pisze historyk Piotr Hojka

Piotr Hojka
Fragment polskiej manifestacji patriotycznej w 1920 r.
Fragment polskiej manifestacji patriotycznej w 1920 r. Zbiory Muzeum w Wodzisławiu Śl.
„Orzeł biały zapanował nad Wodzisławiem” - pisze Piotr Hojka, prezes TMZW pracownik Działu Historii Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Przeczytajcie o 3 maja pod zaborami i o tym ,co łączy świętowanie z 1920 roku z tym w 2020 roku.

3 Maja w Wodzisławiu Śl. pod zaborami

Święto 3 maja jako jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu, stanowiło centralny punkt, różnego rodzaju polskich uroczystości patriotycznych w XIX oraz początkach XX w. Do czasu ustanowienia Dnia Niepodległości, czy świętowania „Cudu nad Wisłą”, niewątpliwie to dzień 3 maja stanowił najważniejszą datę w kalendarzu dla polskich patriotów, walczących o niepodległość.

W państwach które były zaborcami dawnej Rzeczpospolitej w dniu 3 maja zabraniano i utrudniano wszelkich zgromadzeń, w tym również polskich uroczystości kościelnych. W obchodach 3 maja słusznie dopatrywano się ognisk polskości, nie inaczej było na ziemi wodzisławskiej. Aby obejść zakaz Polacy stosowali sprytny zabieg organizując uroczystości wieczorem dnia poprzedniego czyli 2 maja. Równo 100 lat temu, w wigilię 3 maja 1920 r. do miasta podążały tłumy propolskich mieszkańców ziemi wodzisławskiej.

Wieczorem 2 maja 1920 r. w Wodzisławiu miała miejsce potężna polska manifestacja. Wtedy to w ciągu ponad dwóch godzin ulicami miasta przeszło wg źródeł polskich ok. 20 000 osób. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nad Wodzisławiem powiewały biało-czerwone flagi i polskie sztandary patriotyczne.

„Lud Polski zapełnił szczelnie olbrzymi rynek wodzisławski. Orzeł biały zapanował nad Wodzisławiem” – podawały ówczesne źródła. "Olbrzymia ilość sztandarów narodowych wabiących oko swem artystycznym wykonaniem i swą pięknością powiewała nad zebranym ludem" – pisano.

Łączy biało-czerwona flaga

Niedzielne puste ulice, symboliczne skromne uroczystości wymuszone pandemią koronawirusa jakże różne będą od tych jakie zorganizowała polska ludność w Wodzisławiu dokładnie 100 lat temu. Wtedy ważyły się losy przynależności państwowej tej ziemi.

Doszukując się podobieństw, tego co łączy uroczystości 3 maja w 1920 i 2020 r. zwrócić można uwagę na symbol jakim jest biało-czerwona flaga. To ona powiewa dziś nad rynkiem wodzisławskim podobnie jak przed 100 laty.

O tym jednym z największych polskich pochodów patriotycznych w Wodzisławiu Śląskim uczestnicy pisali: „Pochód w wigilię 3 maja 1920 będzie pamiętnym w dziejach polskości naszej okolicy”. Czy dziś pamiętamy o tamtych wydarzeniach?

Więcej na temat wydarzeń przed 100 laty przeczytacie w książce pt. "Czas zmian. Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera