Historia Wodzisławia Śl.: „Orzeł biały zapanował nad Wodzisławiem”. Historycznie o 3 maja pisze historyk Piotr Hojka

Piotr Hojka
Fragment polskiej manifestacji patriotycznej w 1920 r.
Fragment polskiej manifestacji patriotycznej w 1920 r. Zbiory Muzeum w Wodzisławiu Śl.
„Orzeł biały zapanował nad Wodzisławiem” - pisze Piotr Hojka, prezes TMZW pracownik Działu Historii Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Przeczytajcie o 3 maja pod zaborami i o tym ,co łączy świętowanie z 1920 roku z tym w 2020 roku.

3 Maja w Wodzisławiu Śl. pod zaborami

Święto 3 maja jako jedna z najważniejszych dat w polskim kalendarzu, stanowiło centralny punkt, różnego rodzaju polskich uroczystości patriotycznych w XIX oraz początkach XX w. Do czasu ustanowienia Dnia Niepodległości, czy świętowania „Cudu nad Wisłą”, niewątpliwie to dzień 3 maja stanowił najważniejszą datę w kalendarzu dla polskich patriotów, walczących o niepodległość.

W państwach które były zaborcami dawnej Rzeczpospolitej w dniu 3 maja zabraniano i utrudniano wszelkich zgromadzeń, w tym również polskich uroczystości kościelnych. W obchodach 3 maja słusznie dopatrywano się ognisk polskości, nie inaczej było na ziemi wodzisławskiej. Aby obejść zakaz Polacy stosowali sprytny zabieg organizując uroczystości wieczorem dnia poprzedniego czyli 2 maja. Równo 100 lat temu, w wigilię 3 maja 1920 r. do miasta podążały tłumy propolskich mieszkańców ziemi wodzisławskiej.

Wieczorem 2 maja 1920 r. w Wodzisławiu miała miejsce potężna polska manifestacja. Wtedy to w ciągu ponad dwóch godzin ulicami miasta przeszło wg źródeł polskich ok. 20 000 osób. Po raz pierwszy od niepamiętnych czasów nad Wodzisławiem powiewały biało-czerwone flagi i polskie sztandary patriotyczne.

„Lud Polski zapełnił szczelnie olbrzymi rynek wodzisławski. Orzeł biały zapanował nad Wodzisławiem” – podawały ówczesne źródła. "Olbrzymia ilość sztandarów narodowych wabiących oko swem artystycznym wykonaniem i swą pięknością powiewała nad zebranym ludem" – pisano.

Łączy biało-czerwona flaga

Niedzielne puste ulice, symboliczne skromne uroczystości wymuszone pandemią koronawirusa jakże różne będą od tych jakie zorganizowała polska ludność w Wodzisławiu dokładnie 100 lat temu. Wtedy ważyły się losy przynależności państwowej tej ziemi.

Doszukując się podobieństw, tego co łączy uroczystości 3 maja w 1920 i 2020 r. zwrócić można uwagę na symbol jakim jest biało-czerwona flaga. To ona powiewa dziś nad rynkiem wodzisławskim podobnie jak przed 100 laty.

O tym jednym z największych polskich pochodów patriotycznych w Wodzisławiu Śląskim uczestnicy pisali: „Pochód w wigilię 3 maja 1920 będzie pamiętnym w dziejach polskości naszej okolicy”. Czy dziś pamiętamy o tamtych wydarzeniach?

Więcej na temat wydarzeń przed 100 laty przeczytacie w książce pt. "Czas zmian. Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą".

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie