Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia Zagłębia: Leon Kruczkowski w Sosnowcu. O tych faktach nie wiedzieliście

dr Magdalena Boczkowska
Pomnik Leona Kruczkowskiego stoi w Sosnowcu w Parku przy ulicy Kresowej
Pomnik Leona Kruczkowskiego stoi w Sosnowcu w Parku przy ulicy Kresowej AD
Historia Zagłębia: W czerwcu 1926 r., wraz z żoną Jadwigą, Leon Kruczkowski zamieszkał w Sosnowcu, w Kazimierzu przy dzisiejszej ulicy Kolejowej 37, a następnie na poddaszu budynku przy obecnej ulicy Broniewskiego 5. Jadwiga pracowała w szkole w Porąbce, on natomiast uczył fizyki, matematyki i chemii w 3-letnim prywatnym Męskim Gimnazjum Mechanicznym Towarzystwa Szkoły Rzemieślniczo-Przemysłowej w Maczkach, mieszczącym się w budynku dawnej komory celnej. Zapraszamy do lektury cyklu DZ i Instytutu Zagłębia Dąbrowskiego.

Oprócz pracy w szkole w Maczkach, Kruczkowski kształtował się jako publicysta. Pisał artykuły dla sosnowieckiego „Kuriera Zachodniego”, by wspomnieć tylko takie tytuły jak: O górnikach Zagłębia Dąbrowskiego przed 100 laty czy Dozorstwo olkusko-siewierskie.

Zobaczcie zdjęcia:

Angażował się w różnego rodzaju wydarzenia, będąc na przykład członkiem komitetu organizującego przejazd przez Sosnowiec trumny z prochami Juliusza Słowackiego.

Z Sosnowca do Krakowa

Po opuszczeniu Sosnowca zamieszkał w Krakowie, często jednak przyjeżdżał do Zagłębia z odczytami i prelekcjami literackimi. 

W czasie pobytu w Zagłębiu nie był więc jeszcze ukształtowanym i doświadczonym literatem. Duży wpływ na jego twórczość miał między innymi Stefan Żeromski, którego powieści odkrył na nowo właśnie w Sosnowcu, warto wspomnieć choćby o wierszu zatytułowanym Cezarego Baryki elegia na śmierć Stefana Żeromskiego.

Tu związał się z redakcją „Kuriera Zachodniego”.

Drukował reportaże, felietony, artykuły publicystyczne, recenzje nowości wydawniczych. Tutaj pod pseudonimem Józef Knol-Kreczowski opublikował powieść w odcinkach Złota pięść (od maja do sierpnia 1932 r.). Zaprzyjaźnił się z ekipą założycieli Teatru Robotniczego Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, czyli Stanisławem Wolickim i Adamem Polewką.

W Zagłębiu kształtowały się jego poglądy

Pobyt w Zagłębiu Dąbrowskim bez wątpienia wpłynął na poglądy i twórczość Kruczkowskiego. Interesował się bezrobociem, wyzyskiem, pauperyzacją etc. Zaangażował się także w publicystykę społeczną.

Poza wspomnianym „Kurierem Zachodnim”, współpracował także z między innymi: „Dziennikiem Pracą”, „Gazetą Literacką”, „Wiadomościami Literackimi” czy pismem „Naprzód”. Leon Kruczkowski wpisał się swoją obecnością i twórczością w historię Maczek, szerzej Sosnowca, czy jeszcze szerzej Zagłębia Dąbrowskiego. Bez wątpienia jego najsłynniejszy utwór – dramat „Niemcy” – jest jednym z najwybitniejszych utworów polskiej literatury XX wieku.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo