Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hobbit w języku wilamowskim? Właśnie tak. Już w najbliższą sobotę!

Redakcja
Spektakl pod tytułem „Hobbit: hejn ȧn cyryk" wystawiony w języku wilamowskim będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę, 21 listopada, w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w podbielskich Wilamowicach.

Wcześniej odbędzie się pełne niezwykłych wydarzeń spotkanie ważne z punktu widzenia rewitalizacji wymierającego języka wilamowskiego zwanego wymysiöeryś. Zaprezentowane zostaną efekty pracy 10 młodych projektantów mające na celu rozwój turystyki w Wilamowicach w oparciu o ich unikalne dziedzictwo kulturowe – tablice informacyjne oraz etnogadżety. Odbędzie się także premiera obrazkowego słownika języka wilamowskiego oraz karcianej gry językowej, które posłużą jako pomoc naukowa dzieciom, uczącym się zagrożonego języka od dwóch lat w szkole. Finałem spotkania będzie właśnie spektakl „Hobbit: hejn ȧn cyryk". Wstęp na spektakl jest wolny. Początek o godz. 16.30. Spotkanie organizują Stowarzyszenie Wilamowianie razem z Pracownią Etnograficzną z Warszawy oraz Uniwersytetem Warszawskim.

- Położone w powiecie bielskim Wilamowice są jedyną miejscowością, w której używany jest jeden z najbardziej zagrożonych języków Europy - wymysiöeryś, będący świadectwem wielokulturowości dawnej Rzeczypospolitej. Co ciekawe język ten, jako drugi po kaszubskim, ma spore szanse zostać oficjalnie uznany za polski język regionalny - informują członkowie Stowarzyszenia Wilamowianie.

O staraniach wilamowian ws. języka regionalnego pisaliśmy tutaj:

Wilamowice zostały założone w XIII wieku przez osadników z zachodniej Europy. To oni przywieźli w te tereny ten specyficzny język. Od połowy XVII wieku powstawał również strój mieszczan wilamowskich, który dzięki wysoko rozwiniętemu kupiectwu, charakteryzuje się bogatym zdobnictwem oraz mnogością odmian w zależności od okazji na jaką był zakładany.

- Choć do czasu II wojny światowej język wilamowski był podstawowym językiem komunikacji dla zdecydowanej większości mieszkańców miasteczka, to na skutek represji ze strony władz komunistycznych i wynikających z nich negatywnych postaw względem języka, obecnie sprawnie posługuje się nim zaledwie około trzydziestu, głównie starszych osób - dodają członkowie Stowarzyszenia Wilamowianie.

Językoznawcy od kilkunastu lat przepowiadali rychłą „śmierć” języka wilamowskiego. Jednak dzięki zaangażowaniu miejscowej młodzieży oraz uniwersyteckim projektom badawczym sytuacja ta zaczęła ulegać zmianie. Językiem wilamowskim dość sprawnie posługuje się już kilkoro uczniów szkół ponadpodstawowych, również przedstawiciele najstarszej generacji, wcześniej obawiający się używania języka wilamowskiego, ponownie zaczęli mówić nim w przestrzeni publicznej. Począwszy od 2014 roku w miejscowej szkole prowadzone są również zajęcia fakultatywne z wymysiöeryś.

Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nowi użytkownicy wilamowskiego po ukończeniu studiów wyższych, wobec braku miejsc pracy w rodzinnej miejscowości zdecydują się na wyjazd do większych ośrodków miejskich. Stąd pojawił się pomysł rewitalizacji języka poprzez rozwinięcie ruchu turystycznego.

W sierpniu w Wilamowicach odbył się „Etno-projekt” w którym udział wzięło 10 osób: projektantów, etnologów i informatyków. Wraz z mieszkańcami Wilamowic przez tydzień pracowali nad projektami opowiadającymi o dziedzictwie kulturowym miasta. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Wilamowianie, którego członkowie dbają o to, by język i kultura wilamowska były nadal żywe. Żywe – tzn. przeżywane, używane i przetwarzane. Stąd właśnie obecność kreatywnych młodych designerów w Wilamowicach. Efekty ich kreatywności zostaną zaprezentowane 21 listopada. Spotkanie przebiegać będzie pod hasłem #Wilamowice mówią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!