MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hojne dodatki dla policjantów. Nawet 2500 zł ekstra dla tych, którzy zechcą pracować po pięćdziesiątce. Czas niepewny, PiS dopieszcza służby

Zbigniew Bartuś
fot. adam jankowski / polska press
Dodatek motywacyjny w wysokości 2500 zł brutto miesięcznie dla policjantów i innych mundurowych podległych MSWiA przewiduje projekt przyjęty przez rząd na wniosek Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Otrzyma go każdy, kto przepracuje w służbach minimum 28,5 roku. Ci, którzy wytrzymają 25 lat, dostaną ekstraświadczenie w wysokości 1500 zł. Jak tłumaczy minister, chodzi o to, by funkcjonariusze nie przechodzili na emerytury zbyt młodo, czyli przed pięćdziesiątką.

FLESZ - Przed nami rekordowa waloryzacja emerytur

od 16 lat

Wielu funkcjonariuszy rozpoczyna dziś służbę zaraz po skończeniu szkoły ponadpodstawowej, czyli w wieku 19-20 lat. Takim mundurowym specjalny dodatek – 1500 zł – przysługiwałby już po ukończeniu 45 lat, a wyższy – 2500 zł – na dwa lata przed pięćdziesiątką. 2500 zł brutto to zaledwie 100 zł mniej niż wynosi obecna ustawowa płaca minimalna (otrzymuje ją w Polsce ok. półtora miliona zatrudnionych). Taki dodatek będzie zatem niezłym uzupełnieniem podstawowego uposażenia policjanta, strażaka, czy strażnika.

Dodatek motywacyjny dla mundurowych

Projekt świadczenia motywacyjnego dotyczy wszystkich mundurowych podległych MSWiA. „Jeśli funkcjonariusz Policji, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej czy Służby Więziennej zamiast odejść na emeryturę zdecyduje się pozostać w służbie, uzyska dodatek motywacyjny.

Będzie on przyznawany po 25 latach służby w wysokości 1,5 tys. zł brutto miesięcznie lub po 28,5 latach służby w wysokości 2,5 tys. zł brutto miesięcznie. Dodatek motywacyjny będzie powszechny. Świadczenie motywacyjne będzie przysługiwać funkcjonariuszom, którzy uzyskali pozytywną opinię służbową oraz przeciwko którym nie toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne” – czytamy w uzasadnieniu.

Krakowscy maturzyści w czasach pandemii niebawem wybiorą, kim chcą zostać w dorosłym życiu... A jakie są profesje przyszłości po koronawirusie? Przejdź dalej.

Poradnik maturzysty. TOP 10 zawodów przyszłości po koronawir...

– Chcemy zatrzymać Was w służbie i oferujemy atrakcyjne warunki pracy – mówi podwładnym Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji. – To ważny sygnał dla doświadczonych funkcjonariuszy, którzy mają szereg sukcesów na swoim koncie – dodaje.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy dotyczący służb mundurowych wprowadza także wzmocnioną ochronę prawną funkcjonariuszy oraz korzystniejsze zasady naliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

- Ten projekt lada moment trafi do Sejmu, będzie szybko procedowany i mam nadzieję, że nowe przepisy prawa wejdą w życie już w sierpniu – dodaje szef MSWiA.

Ochrona prawna funkcjonariuszy i ekwiwalent za urlop

Zgodnie z projektem ustawy, funkcjonariuszowi będzie przysługiwać zwrot kosztów poniesionych na ochronę prawną, jeżeli postępowanie karne prowadzone w związku z wykonywaniem przez niego czynności służbowych zakończy się wyrokiem uniewinniającym lub zostanie umorzone.

Projekt ustawy przyjęty przez rząd zmienia i ujednolica zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej funkcjonariuszy. Wprowadza przejrzyste zasady i procedury prowadzenia postępowań dyscyplinarnych w Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Wzmacnia również prawa funkcjonariuszy, przykładowo funkcjonariusz będzie mógł wnieść sprzeciw od rozmowy dyscyplinującej oraz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze dyscyplinarnej.

Ujednolicone zostaną także przepisy dotyczące wyżywienia w formacjach mundurowych. Szczegółowo określone zostaną warunki otrzymywania wyżywienia oraz wprowadzona zostanie możliwość przyznawania świadczenia pieniężnego zamiast wyżywienia. Świadczenie pieniężne będzie przyznawane m.in. funkcjonariuszowi za służbę pełnioną na wolnym powietrzu od 1 listopada do 31 marca przez co najmniej 4 godziny dziennie.

Zobacz, które branże mają szansę najszybciej otrząsnąć się po epidemii.Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

TOP 10. Dzięki odmrożeniu gospodarki te branże mają szansę n...

Zmienione zostaną również zasady naliczania ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop. Funkcjonariuszom Policji, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i dodatkowy (za wiek, staż i trudne warunki służby) wypłacany będzie ekwiwalent pieniężny w wysokości 1/21 części miesięcznego uposażenia przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Ile zarabiają policjanci

Po protestach w 2018 rząd zgodził się dać funkcjonariuszom solidne podwyżki: o 655 złotych brutto w 2019 i o kolejne 500 złotych brutto w 2020. W efekcie od początku obecnego roku najsłabiej uposażeni, czyli kursanci, zarabiają średnio 2806 złotych netto miesięcznie. Na czas kursu zapewnia im się dodatkowo zakwaterowanie oraz wyżywienie.

Po szkoleniu kursant przechodzi do drugiej grupy zaszeregowania – jako policjantazarabia średnio 3875 złotych. Trzecia grupa zaszeregowania to referenci (4250 zł „na rękę”), a następna - dzielnicowi i kontrolerzy ruchu drogowego (4522 zł). Do piątej należą detektywi i asystenci zarabiający średnio 4785 zł, a do szóstej – dyżurni oraz specjaliści ze średnim uposażeniem 5272 zł.

Siódma grupa to policjanci na stanowiskach kierowniczych oraz wykonawczych wyższego szczebla (5395 zł), ósma - zastępcy naczelników wydziałów (5759 zł). dziewiąta eksperci (6243 zł).

Komendant powiatowy dostaje średnio 8350 zł, komendant wojewódzki – 10 784 zł, zastępca komendanta głównego – 14 032 zł, a komendant główny– 16 474 zł.

Uposażenie mundurowego składa się z wynagrodzenia zasadniczego (wedle wspomnianej grupy zaszeregowania), dodatku stażowego, dodatku funkcyjnego i dodatku za stopień. Poza tym policjant otrzymuje tzw. mundurówkę, nagrodę roczną (trzynastkę), świadczenia socjalne. Teraz dojdzie do tego jeszcze dodatek motywacyjny za nieprzechodzenie na emeryturę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni