Hołd dla powstańca śląskiego ppor. Augustyna Wieszołka. Oznaczony został jego grób w Rudzie Śląskiej

OPRAC.:
Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Augustyn Wieszołek był związany przez całe życie z miastem Ruda Śląska. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Augustyn Wieszołek był związany przez całe życie z miastem Ruda Śląska. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach
Udostępnij:
Grób powstańca śląskiego ppor. Augustyna Wieszołka został oznaczony znakiem pamięci „Tobie Polsko”. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 23 sierpnia, na cmentarzu parafialnym przy ul. ks. L. Tunkla 2 w Rudzie Śląskiej. Zorganizował ją Instytut Pamięci Narodowej.

Oznaczono grób Augustyna Wieszołka

Ppor. Augustyn Wieczorek brał udział we wszystkich powstaniach śląskich i od zawsze związany był z Rudą Śląską i historią miasta. Instytut Pamięci Narodowej oznaczył jego grób znakiem pamięci "Tobie Polsko". Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 23 sierpnia o godzinie 11. Wzięli w niej udział m.in.: dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach, przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich, policji oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. z/s w Katowicach.

Kim był śp. Augustyn Wieszołek?

Augustyn Wieszołek wiosną 1919 roku został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich. Po zakończeniu II powstania śląskiego, na polecenie kierownictwa Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, jesienią 1920 roku, wstąpił ochotniczo do Policji Górnego Śląska czyli Policji Plebiscytowej. Za udział w walkach III powstania śląskiego został odznaczony Medalem Niepodległości, Śląską Wstęgą Waleczności i Zasługi kl. I oraz Gwiazdą Górnośląską. Po powrocie części Górnego Śląska do Polski wstąpił do Policji Województwa Śląskiego, i służył jako funkcjonariusz służby mundurowej (obecnie prewencji) w Chebziu, Kochłowicach, Nowym Bytomiu. W sierpniu 1939 roku współorganizował na terenie obecnej Rudy Śląskiej oddziały samoobrony powstańczej, m.in. nadzorując je z ramienia Policji Województwa Śląskiego. Po 17 września 1939 roku został internowany na terenie Rumunii a następnie przekazany Niemcom i osadzony w Stalagu na terenie III Rzeszy Niemieckiej. Po wojnie był represjonowany przez funkcjonariuszy UB za służbę w Policji Województwa Śląskiego II RP.Zmarł w 1986 r. i został pochowany w Rudzie Śląskiej.

To część akcji oznaczania grobów znakiem pamięci

Akcja oznaczania grobów znakiem pamięci opracowanym przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach rozpoczęła się 5 lipca 2021 r w dzień setnej rocznicy zakończenia III powstania śląskiego. Znak pamięci „Tobie Polsko” ma formę proporczyka o rozmiarach ok. 20 x 8 cm wykonanego z porcelany nagrobnej. Umieszczono na nim inwokację „Tobie Polsko”, pod którą znajduje się wizerunek orła otoczonego datami powstań, a poniżej napisy „Grób Powstańca Śląskiego” i „Instytut Pamięci Narodowej”. Proporzec jest wzorowany na sztandarze powstańczym „Tobie Polsko”, który wykonano na początku 1920 r. w pracowni przy redakcji „Katolika” w Bytomiu i który obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny. Muzeum posiada także fotografię z uroczystości upamiętniającej uchwalenie Konstytucji 3 Maja, która przedstawia pochód mieszkańców wsi Osiek (pow. strzelecki, woj. opolskie) z tymże sztandarem niesionym przez A. Szulca do Rozmierzy. Uroczyści te obchodzono na całym Górnym Śląsku w niedzielę 2 maja 1920 r. i były to pierwsze legalne obchody tej rocznicy na tym terenie. Dzięki postanowieniom artykułu 88 Traktatu Wersalskiego o przeprowadzeniu plebiscytu, dla zapewnienia jego bezstronności, w lutym 1920 r. obszar plebiscytowy wyłączono z państwa niemieckiego i poddano kontroli wojsk alianckich, a pełnię władzy przejęła na nim Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa Górnego Śląska z gen. Henri Le Rondem na czele. Umożliwiło to Polakom legalne demonstrowanie swoich dążeń i używanie symboli narodowych.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

v
vbcvb
"Augustyn Wieszołek wiosną 1919 roku został zaprzysiężony jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska. Brał udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich"

Przypominam: piewsze "wybuchlo" 1/2 roku pózniej. Podobno "spontanicznie", "przypadkowo" po dobrym przygotowaniu. :-) NC
a
autochton
"Po powrocie części Górnego Śląska do Polski " I w tym miejscu przestalem czytac. Stara, zakurzona, durna propaganda. Dzieki, ale nie.
Dodaj ogłoszenie