Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Horrendalne ceny pogrzebu w czasie pandemii. Cały czas rosną. Zostaną uregulowane ustawą? Do Sejmu trafi projekt w tej sprawie

Stefan Kowlaski
Zdjęcie ilustracyjne: Cmentarz batowicki
Zdjęcie ilustracyjne: Cmentarz batowicki Fot. Adam Wojnar / Polska Press
Niestety, pogrzebów mamy coraz więcej. To też skutek pandemii. A ceny pochówków rosną. Zależą dziś od indywidualnych decyzji zarządców cmentarzy. W Brzezinach (województwo łódzkie) opłata za miejsce dla zmarłego wynosi aż 10 tysięcy złotych. To stało się przyczynkiem do stworzenia obywatelskiego projektu ustawy, który ma uregulować ceny miejsc na cmentarzach. Ile kosztuje pochówek w Częstochowie, Gliwicach czy Bielsku-Białej?

Business Insider informuje o obywatelskim projekcie ustawy, który ma uregulować sprawy związane z pochówkiem zmarłych. Proponowane zmiany mają dotyczyć swobody decydowania o prochach, wysokości zasiłku pogrzebowego, ale również, a może przede wszystkim, wysokości opłat.

- Sprawa zaczęła się w Brzezinach, w województwie łódzkim, od sporu z archidiecezją dotyczącego cmentarnego cennika. Mieszkańcy uznali, że ustalone przez zarządzającego stawki są zbyt wysokie. Za miejsce na cmentarzu muszą bowiem płacić 10 tys. złotych, wykopanie grobu 2 tys. złotych, a murowanie grobowca – 2,4 tys. złotych. Wynajęcie kaplicy kosztuje 380 złotych, a 400 złotych złożenie trumny do grobu - pisze Ewa Glapiak dla Business Insider.

Nie przeocz

Ustawa ma regulować m.in. cenę pochówku oraz wysokość zasiłku pogrzebowego

Obywatelski projekt ustawy w tej sprawie powinien trafić do Sejmu w pierwszej połowie 2021 roku. Jednym z jego założeń jest swoboda decydowania o prochach zmarłego. Pomysłodawcy chcą, aby można było przechowywać je w domu lub rozsypać w wybranym przez siebie miejscu.

Kolejna postulowana zmiana to uzależnienie zasiłku pogrzebowego od inflacji, a także zwiększenie jego wysokości, która dziś wynosi 4 tys. złotych.

Pomysłodawcy chcą również ustalić najwyższe możliwe stawki opłat związanych z pochówkiem zmarłych, aby ceny nie były tak wysokie jak we wspomnianych wyżej Brzezinach w województwie łódzkim.

Zobacz koniecznie

Ile kosztuje pogrzebanie zmarłego w województwie śląskim?

Ceny miejsc do pochówku w województwie śląskim nie osiągają tak zawrotnych cen.

Na cmentarzu komunalnym w Częstochowie opłata za miejsce na murowany grób pojedynczy wynosi 1600 złotych. Podwójny to już 2300 złotych. Obie obowiązują przez 20 lat. Przedłużenie tego okresu wiąże się z dopłatą 1000 złotych.

Z kolei na cmentarzu komunalnym w Gliwicach za grób jednoosobowy należy zapłacić 742 złote. W przypadku grobu dwuosobowego należy pomnożyć tę kwotę. Ceny grobów murowanych na 99 lat zaczynają się od 2439 złotych.

W Bielsku-Białej opłata za miejsce na cmentarzu komunalnym, z prawem postawienia nagrobka, to 725 złotych. Również ważna przez 20 lat.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera