89 pokoi, cztery piętra i nadbudowa, łącząca nowy budynek z hotelem Diament. Nowy hotel powstaje przy Dworcowej w Katowicach. Będzie częścią hotelu Diament

Działka przy Dworcowej stała się placem budowy. Trwają tu już roboty fundamentowe i roboty żelbetowe przy podziemnej kondygnacji nowego hotelu, jaki tu stanie. Będzie częścią hotelu Diament. Zaprojektowali go architekci z pracowni Konior Studio Tomasza Koniora.

Przypomnijmy. Działka, na której powstanie nowy hotel stoi pusta od 2009 roku i ma około 1000 metrów kw. Jest pusta od czasu, gdy wyburzono stojącą w tym miejscu kamienicę z drugiej połowy XIX wieku.

W styczniu 2018 Hotele Diament ogłosiły przetarg na rozbudowę hotelu przy Dworcowej. Prace zaczęły się latem 2018, a zakończyć mają w roku 2019. Dzięki nim hotel powiększy się o 89 pokoi. Planowo prace miały rozpocząć jesienią 2017 roku i zakończyć pod koniec 2018, ale z racji nie wywiązania się z warunków umowy, tamta umowa została rozwiązana. Potrzebny był nowy przetarg.

Jak pisaliśmy w styczniu, realizacja rozbudowy ma przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym wybudowany zostanie nowy hotel - Diament Plaza w miejscu wyburzonej kamienicy przy Dworcowej 11, tuż przy istniejącym hotelu Diament. W drugim etapie oba budynki – nowy i istniejący – mają zostać nadbudowane. Nowy hotel ma mieć 4 kondygnacje, zaś nadbudowa nowej i starej części będzie miała dwie kondygnacje. Realizacja pierwszego etapu ma się zakończyć w listopadzie 2018. Natomiast drugi etap ma być realizowany między styczniem a kwietniem 2019. Projekt rozbudowy przygotowała pracownia Konior Studio. Wraz z rozbudową znacząco zwiększy się liczba pokoi w hotelu Diament przy Dworcowej. W istniejącym jest 45 pokoi, w nowej części będzie 89. Nowy budynek będzie miał 6 tys. m kw., a kubatura całości wyniesie ponad 32 tys. m sześc.

Obok "Diamentu" stoi natomiast jedyny pięciogwiazdkowy hotel w mieście - Monopol.

– Projektowanie w ścisłym centrum, w kontekście historycznej zabudowy jest zawsze wyjątkowym wyzwaniem. Nie zamierzamy jednak kopiować historycznych wzorców. Chcemy aby nowy budynek, choć zdecydowanie współczesny, wchodził w dialog z otoczeniem – mówił Tomasz Konior, architekt, urbanista, założyciel Konior Studio.

Zobacz galerię

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień