Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huawei Nova 5T, czyli średnia półka z procesorem premium. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Nova 5T to jedna z najnowszych propozycji Huawei w średniej półce cenowej. To zarazem smartfon o ciekawej specyfikacji i dość zaskakujących korzeniach. Precyzując – to de facto Honor 20, tyle że z logo Huawei. Urządzenie napędza wydajny procesor Kirin 980, znany już z flagowców takich jak Huawei Mate 20 Pro czy P30 Pro.

Smartfon Nova 5T został zapowiedziany w sierpniu 2019, a na rynek wszedł we wrześniu, czyli trzy miesiące po Honorze 20 – swoim pierwowzorze. A Honor, przypomnijmy, to marka należąca do Huawei.

Obudowa i ekran

Nova 5T jest dość kompaktowym urządzeniem, dobrze leży w dłoni i można go – bez większych problemów – obsłużyć jedną ręką. Smartfon, pokryty z tyłu taflą szkła, jest więc dość śliski; warto o tym pamiętać kładąc go na pochyłych powierzchniach. Można też użyć dołączonego do zestawu silikonowego etui, które przy okazji „ukryje” mocno wystający moduł poczwórnego aparatu głównego. Obudowa, dodajmy, nie jest wodoodporna.

Skaner linii papilarnych znajduje się na prawej ramce – czujnik jest aktywny, wystarczy lekko przyłożyć palec, by odblokować ekran. Działa bardzo dobrze i szybko. To jednocześnie przycisk zasilania. Nad nim znajdują się klawisze głośności. Na lewej ramce usytuowana jest tacka na dwie kart nano SIM. U góry znajduje się mikrofon oraz port podczerwieni, na dole natomiast – port USB typu C, mikrofon oraz głośnik mono. Jak widać, brakuje gniazda słuchawkowego 3,5 mm, trzeba jednak zaznaczyć, że w zestawie znajduje się przejściówka.

Ponad 84 procent frontu urządzenia zajmuje ekran. Po lewej stronie jest w nim wycięcie na przedni aparat. Nad ekranem znajduje się głośnik do rozmów telefonicznych, obok jest dioda powiadomień – to duży plus, zwłaszcza że Nova 5T nie ma funkcji wyświetlania notyfikacji na wyłączonym ekranie. Sam ekran to IPS, o czym wciąż przypomina nieco „mleczny” odcień czarnego koloru i nieco wyblakłe pozostałe kolory. Wyświetlacz jest za to jasny i dobrze widoczny w słońcu. Rozdzielczość 2340 x 1080 p oznacza zagęszczenie pikseli na dobrym poziomie 412 ppi.

Procesor i system

Dużym atutem smartfonu jest procesor. To wykonany w 7-nanometrowym procesie litograficznym Kirin 980 z podwójnym układem neuronowym NPU (Neural-network Processing Unit), który potrafi rozpoznać do 4500 obrazów na minutę. CPU wykorzystuje inteligentny mechanizm, który tworzy trzystopniową architekturę efektywności energetycznej, składającą się z dwóch super dużych rdzeni Cortex-A76, dwóch dużych Cortex-A76 i czterech małych rdzeni Cortex-A55. GPU to Mali-G76, oferujący o 46 procent większą moc przetwarzania grafiki, niż miało to miejsce w przypadku Kirina 970 i Mali-G72.

Procesor sprawia, że urządzenie jest bardzo wydajne. Podczas testów nie spotkałem się ze spowolnieniami czy „przycięciami” systemu. Wydajność to zresztą jedna z największych zalet tego smartfonu. Dodajmy, że Huawei Nova 5T ma 6 GB RAM oraz 128 GB pamięci wbudowanej, której nie można już jednak rozbudować o kartę microSD.

ZOBACZ: HUAWEI P30 LITE - TEST, RECENZJA

Podczas testów smartfon działał na Androidzie 9.0 (i co dziś bardzo ważne – z usługami Google) z producencką nakładką EMUI w wersji 9.1. Wśród aplikacji i funkcji jest kilka dodatków Huawei, między innymi E-mail, Kalendarz, Zdrowie, Notatnik, menedżer plików, Kalkulator, Dyktafon, Kompas czy Przeglądarka. AI Life, aplikację do kontroli podłączonych urządzeń (na przykład bezprzewodowych słuchawek) trzeba zainstalować samemu. Są też motywy.

Wśród ustawień znaleźć można opcję zasłonięcia wycięcia na przedni aparat – ciemny pasek zakłóca jednak proporcje frontu urządzenia. Jest filtr światła niebieskiego, tryb kolorów i temperatura barwowa ekranu, inteligentna rozdzielczość ekranu (domyślna, Full HD+ może zostać obniżona do HD+ w celu oszczędzania energii), efekty dźwiękowe Huawei Histen (m.in. symulowanie trójwymiarowej głębi dźwięku), aplikacja bliźniacza (drugie konto na Facebooku czy Messengerze), tryb obsługi jedną ręką, gesty (np. odbierz połączenie przykładając telefon do ucha, odwróć telefon, by wyciszyć dzwonek, wybudź ekran podnosząc telefon, nagraj ekran stukając dwa razy dwoma knykciami w ekran).

Aparat i akumulator

Poczwórny aparat to sensor główny 48 MP z matrycą Sony IMX586 oraz moduły 16 MP – ultraszerokokątny, 2 MP – makro i 2 MP – czujnik głębi. Niestety, brakuje optycznej stabilizacji obrazu, co – mimo obecności trybu nocnego – widać przy zdjęciach wykonywanych w słabym świetle. W pozostałych warunkach smartfon radzi sobie co najmniej dobrze, nawet przy bezsłonecznej pogodzie HDR dba o to, by zdjęcia nie były prześwietlone. Można robić zdjęcia w pełnej rozdzielczości 48 MP, jednak trwa to znacznie dłużej niż przy zalecanych 12 MP. Zdjęcia są szczegółowe, o odpowiedniej kolorystyce , bardzo dobrze działa tryb portretowy. Nova 5T ma aparat do zdjęć makro, jednak niska rozdzielczość i problemy w gorszych warunkach oświetleniowych sprawiają, że jest to raczej ciekawostka. Dwukrotny zoom to zoom cyfrowy. Aparat przedni ma 32 MP i spisuje się dobrze – jakość zdjęć spada jednak w pomieszczeniach.

Akumulator? To kolejny mocny punkt smartfonu. Przy kilkunastu godzinach z dala od gniazdka czas pracy na ekranie to 6, a nawet 7 godzin w tak zwanym cyklu mieszanym. Na samym LTE to 5-5,5 godziny, czyli nadal świetnie. Akumulator ładuje się w około półtorej godziny, co też uznać można za dobry wynik.

Podsumowanie

Huawei Nova 5T to dobry smartfon ze średniej półki (cena to niespełna 2 tys. zł), z topowym do niedawna procesorem chińskiego producenta. Jego głównym problemem jest jednak fakt, że starszy o kilka miesięcy i mający tę samą specyfikację Honor 20 jest dziś wyraźnie tańszy. Największe plusy Huawei Nova 5T to ciekawy design, bardzo dobra wydajność, bezbłędnie działający czujnik biometryczny, świetny akumulator, obecność diody powiadomień. Minusy – ekran to tylko IPS (część konkurencji stosuje w tej półce cenowej AMOLED-y), brak wodoszczelności, brak optycznej stabilizacji obrazu w aparacie, brak gniazda słuchawkowego.

Hauwei Nova 5T specyfikacja:

  • Wyświetlacz: IPS LCD o przekątnej 6,26 cala, rozdzielczości 2340 x 1080 p i proporcjach 19,5:9, 16 mln kolorów
  • Procesor: HiSilicon Kirin 980, ośmiordzeniowy (2 x 2,6 GHz Cortex-A76, 2 x 1,92 GHz Cortex-A76, 4 x 1,8 GHz Cortex-A55)
  • Procesor graficzny: Mali-G76 MP10
  • Pamięć: 128 GB, 6 GB RAM
  • Aparat główny: poczwórny, 48 MP, f/1.8, 28 mm (szerokokątny), 1/2", 0.8 µm, PDAF + 16 MP, f/2.2, 13 mm (ultraszerokokatny), 1/3.1" + 2 MP, f/2.4, 27 mm (szerokokątny) – makro, 2 MP, f/2.4 – czujnik głębi, dioda LED, HDR, panorama, wideo: 2160p/30 fps, 1080p/30-60 fps, EIS
  • Aparat przedni: 32 MP, f/2.0, 26 mm (szerokokątny), 1/2.8", 0.8 µm, HDR, 1080p/30 fps, EIS
  • Łączność: LTE Cat. 21, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS z A-GPS, Glonass, BDS, Galileo, QZSS, USB 2.0, Type-C 1.0, dual SIM (nano SIM)
  • Czujniki: skaner odcisków palców, akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas
  • Akumulator: litowo-polimerowy o pojemności 3750 mAh
  • Wymiary: 154,3 x 74 x 7,8 mm
  • Waga: 174 gramy
  • System: Android 9.0 Pie, EMUI 9.1

Twitter: @G_Lisiecki

Nie przegapcie

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera