MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi elektryczne: nowe przepisy wchodzą od 20 maja. Sprawdź, gdzie można się poruszać i z jaką prędkością

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Od 20 maja obowiązywać będą nowe zasady dotyczące ruchu hulajnóg elektrycznych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Od 20 maja obowiązywać będą nowe zasady dotyczące ruchu hulajnóg elektrycznych.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay, Czytelnicy DZ
Od 20 maja zmieniają się przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, hulajnóg tradycyjnych i deskorolek. Dotychczas ruch tych pojazdów nie był uregulowany przepisami, teraz to się zmieni, bo każdy z nich zyskał własną definicję. Z tego powodu do jazdy hulajnogą elektryczną będzie potrzebna karta rowerowa i będzie nią można jeździć w określonych miejscach z prędkością poniżej 20 km/h! NOWE PRZEPISY ZNAJDZIECIE W NASZEJ GALERII.

Już w najbliższy piątek, 20 maja 2021 r., wchodzi w życie ustawa z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 720), regulująca status hulajnóg elektrycznych, urządzeń transportu osobistego i urządzeń wspomagających ruch oraz zasady korzystania z tych urządzeń w ruchu drogowym.

Hulajnogi i segwaye stają się pojazdami

Zarówno hulajnoga elektryczna, urządzenie transportu osobistego, jak też urządzenia wspomagające ruch zyskały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym swoją definicję, a osoby je użytkujące mają zarówno prawa, jak i obowiązki. Należy podkreślić, że hulajnoga elektryczna i urządzenie transportu osobistego w znowelizowanych przepisach mają status pojazdu.

Zobacz koniecznie

Hulajnoga, UTO i UWR. Co kryje się za tymi skrótami?

Zgodnie z nowymi przepisami w prawie o ruchu drogowym pojawi się definicja trzech nowych środków transportu - hulajnogi elektrycznej, urządzenia transportu osobistego UTO (np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące - segway) oraz urządzenie wspomagające ruch (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna).

Każde z tych urządzeń w ramach przepisów zyskało własną definicję.

Hulajnoga elektryczna to pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie
przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenie transportu osobistego (np. deskorolka elektryczna, urządzenie samobalansujące) to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe.

Urządzenie wspomagające ruch (np. rolki, wrotki, deskorolka, hulajnoga tradycyjna) to urządzenie lub sprzęt sportowo rekreacyjny przeznaczony do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.

Nie przeocz

Jadąc hulajnogą elektryczną lub segwayem, mamy obowiązek sygnalizowania kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu (zawczasu i wyraźnie), a także zachowanie bezpiecznego odstępu – nie mniejszego niż 1m przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO), UWR, kolumna pieszych)

Jakie są inne nowe przepisy?
SPRAWDŹCIE W NASZEJ GALERII.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera