Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Hulajnogi elektryczne w Katowicach, Sosnowcu czy Gliwicach będą jeździły zimą? Czy wprowadzą ograniczenia dla hulajnóg?

Aleksander Król
Aleksander Król
Hulajnogi elektryczne w Katowicach, Sosnowcu czy Gliwicach będą jeździły zimą? Czy wprowadzą ograniczenia dla hulajnóg?
Hulajnogi elektryczne w Katowicach, Sosnowcu czy Gliwicach będą jeździły zimą? Czy wprowadzą ograniczenia dla hulajnóg? UM Sosnowiec
W piątek, 2 października, o godz. 13.30 w Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu dostępnych było 270 hulajnóg elektrycznych blinkee.city, ale firma w tych trzech miastach ma ich znacznie więcej, tyle, że właśnie były w drodze... Hulajnogi tej firmy są też w Zabrzu i Gliwicach i wszędzie cieszą się dużą popularnością. Są też inni operatorzy. W dużych i średnich miastach województwa śląskiego hulajnogi elektryczne szybko stały się ważnym środkiem transportu. Czy znikną zimą? Czy hulajnogi w Katowicach i innych miastach napotkają na ograniczenia, jakie wprowadzono np. w Krakowie?

Hulajnogi elektryczne w Katowicach, Sosnowcu czy Gliwicach będą jeździły zimą? Czy wprowadzą ograniczenia dla hulajnóg?

W piątek, 2 października, o godz. 13.30 w Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu dostępnych było 270 hulajnóg elektrycznych blinkee.city, ale firma w tych trzech miastach ma ich znacznie więcej, tyle, że właśnie były w drodze...

Kliknij poniżej i zobacz zdjęcia

Hulajnogi tej firmy są też w Zabrzu i Gliwicach i wszędzie cieszą się dużą popularnością. Są też inni operatorzy. W dużych i średnich miastach województwa śląskiego hulajnogi elektryczne szybko stały się ważnym środkiem transportu. Czy hulajnogi w Katowicach i innych miastach będą jeździły też zimą?

W Urzędzie Miasta Katowice tłumaczą, że usługę realizują firmy prywatne i to one zdecydują o tym, czy hulajnogi w Katowicach będą funkcjonować zimą.

Jak się okazuje jest na to szansa, ale tak naprawdę wszystko zależy od aury.

- Teoretycznie sezon kończy się z końcem listopada, ale w zeszłym roku w kilku miastach, m.in. w Warszawie, pozostawiliśmy hulajnogi na zimę, bo był łagodna. Dlatego w tym roku decyzję o tym, czy pozostawić hulajnogi na zimę zdecydujemy (albo zdecydują franczyzobiorcy) w zależności od pogody i zapotrzebowania. Jednocześnie będzie to decyzja indywidualna dla każdego miasta – mówi Monika Chróścicka-Wnętrzak z biura prasowego firmy blinkee.city.

Przyznaje, że hulajnogi w Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach czy Zabrzu cieszą się dużą popularnością.
- Uczestniczymy też w różnego rodzaju akcjach związanych ze zrównoważonym transportem – mówi.

Hulajnogi wyjechały z Rybnika

Hulajnogi z logiem firmy blinkee.city funkcjonowały też w Rybniku, ale franczyzobiorca zrezygnował z dalszej działalności.

Na stronie firmy we wrześniu pojawił się nawet taki komunikat:
“Wyjechaliśmy z Rybnika chyba na dobre. Mamy jednak nadzieję, że ich potencjał zostanie na nowo doceniony i nasze pojazdy będą ponownie dostępne już niebawem. Z przyczyn niezależnych od nas hulajnogi Blinkee musiały opuścić Rybnik do odwołania. I tak od 17 września 2020 r. rozpoczęliśmy zbieranie pojazdów. Bardzo ubolewamy nad tym faktem”.

- Hulajnogi przyjęły się dobrze w Rybniku. Niewykluczone, że wrócą, tyle że z innym franczyzobiorcą – dodaje Monika Chróścicka-Wnętrzak.

W Urzędzie Miasta Rybnika mówią, że hulajnogi wypaliły, cieszyli się z nich mieszkańcy.

- Oficer rowerowy i RSK potwierdzają, że system funkcjonował dobrze. Niestety operator musiał zakończyć działalność. Oczywiście zapraszamy innych, którzy chcieliby realizować taką usługę – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta Rybnika.

Hulajnogi w Krakowie nie można zostawiać na Starym Mieście

O ile w Rybniku i wielu innych miastach z chęcią widzieliby u siebie hulajnogi elektryczne, w innych wprowadza się ograniczenia dla takiego sprzętu. Na przykład w Krakowie wprowadzono ograniczenie prędkości dla użytkowników hulajnóg, którzy odtąd nie mogą ich też zostawiać m.in. na obszarze Starego Miasta.

Musisz to wiedzieć

Jak poinformował Zarząd Transportu Publicznego, trzech operatorów hulajnóg elektrycznych (Bolt, Bird oraz Lime) podpisało porozumienie dotyczące m.in. ograniczenie prędkości w centrum Krakowa do 18 km/h w miejscach, gdzie występuje największy ruchu pieszych.

  • na obszarze Plant,
  • Młynówki Królewskiej,
  • Parku Krakowskiego,
  • Parku Jordana,
  • Lasku Wolskiego,
  • Parku Lotników Polskich
  • Bulwarów Wiślanych (na odcinku od mostu Dębnickiego do Grunwaldzkiego).

Ponadto użytkownicy hulajnóg nie mogą ich zostawiać m.in. na obszarze Starego Miasta (ograniczonego pierwszą obwodnicą) czy fragmencie bulwarów wiślanych. A gdy mimo wszystko tak się stanie - pozostawione hulajnogi są zabierane przez operatorów i umieszczane w oznaczonych stacjach.

Czy podobne ograniczenia wprowadzone zostaną dla hulajnóg w Katowicach?

- Jako miasto, uwzględniając obowiązujące przepisy prawa, pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą uregulować temat hulajnóg w mieście, wyznaczając m.in. HUBy. Obecnie w tym zakresie trwają uzgodnienia z operatorami i analizy formalno-prawne – mówi Ewa Lipka, rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera