Huta Częstochowa znów w dzierżawie. Będzie trzeci przetarg na sprzedaż częstochowskiej huty

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Huta Częstochowa, stalownia
Huta Częstochowa, stalownia arc
Huta Częstochowa znów jest w dzierżawie. Po drugim przetargu (pierwszy nie doszedł do skutku) nie podpisano umowy na sprzedaż - kupna przedsiębiorstwa.

- Postanowieniem z dnia 12 października 2020 r. sędzia - komisarz na mocy art 316 ust. 2 Prawa upadłościowego zezwoliła syndykowi masy upadłości ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. w Częstochowie na wydzierżawienie przedsiębiorstwa upadłego do dnia sprzedaży przedsiębiorstwa, nie dłużej niż do dnia 30 czerwca 2021 r. Ponadto aneks do umowy dzierżawy z dotychczasowym dzierżawcą podpisano w dniu 14 października 2020 r. - informuje sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Musisz to wiedzieć

Dzierżawcą jest tak jak do tej pory ta sama spółka, Sunnigwell. We wtorek, 14 października z syndykiem podpisano Aneks do Umowy Dzierżawy Przedsiębiorstwa ISD Huta Częstochowa Sp. z o.o. w upadłości. Dokument wydłuża obowiązywanie umowy z Sunningwell do 30 czerwca 2021 r. - ze skutkiem od 5 października 2020 r.
5 października minął roczny termin dzierżawy.
Dla załogi nic się nie zmieniło, pensje wypłacane są na bieżąco.

Mimo, że spółka Sunningwell Steel Polska SA wygrała w lipcu drugi przetarg, nie doszło do podpisania umowy. Zdaniem sądu - z jej winy.
Częstochowski sąd oddalił wniosek Sunningwell Steel Polska SA w Warszawie o zmianę regulaminu przetargu, zatwierdzonego postanowieniem sędziego-komisarza z dnia 5 czerwca 2020 r. Spóła wnioskowała o przesunięcie zapłaty na listopad 2020 roku.
Sąd stwierdził, że do zawarcia umowy sprzedaży przedsiębiorstwa upadłego z oferentem wyłonionym w przetargu rozstrzygniętym na posiedzeniu w dniu 28 lipca 2020 r., a którego wybór został zatwierdzony postanowieniem prawomocnym z dniem 5 sierpnia 2020 r., nie doszło z winy oferenta - Sunningwell Steel SA, co obliguje sędziego komisarza do ogłoszenia nowego przetargu/aukcji, w których nie może uczestniczyć oferent, który nie zawarł umowy (art 321 ust. 2 Prawa upadłościowego). Sąd zobowiązał syndyka do niezwłocznego (w terminie nie dłuższym niż 14 dni) złożenia: propozycji warunków przetargu/aukcji celem zatwierdzenia przez sędziego komisarza, stanowiska/zmodyfikowanego wniosku w przedmiocie wyrażenia zgody na dalszą dzierżawę przedsiębiorstwa. Na powyższe postanowienie nie przysługuje prawo wniesienia zażalenia.

W końcu lipca odbył się już drugi przetarg na zakup Huty Częstochowa. Do pierwszego, w czerwcu br. - cena wywoławcza za przedsiębiorstwa wynosiła 250 mln z - nikt się nie zgłosił. W drugim cena była obniżona o 30 mln zł.

Sunningwell International Polska Sp. z o.o. jest dzierżawcą Huty Częstochowa od października 2019 roku. Dzierżawa była na 12 miesięcy - 1,78 mln zł za miesiąc dzierżawy. Warunki finansowe przedłużonej dzierżawy nie zmieniają się. Sunningwell nadal chce odkupić od syndyka majątek huty.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

30 stopniowe upały już w maju

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie