Huta Częstochowa została sprzedana. Zakład kupiła Grupa Liberty. Podpisanie umowy sprzedaży nie kończy postępowania upadłościowego

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Huta Częstochowa została sprzedana
Huta Częstochowa została sprzedana arc
Została zawarta umowa notarialna o sprzedaży Huty Częstochowa. Umowa ma definitywny i ostateczny charakter. Przepisy prawa upadłościowego nie dopuszczają możliwości odstąpienia od tej umowy albo wycofania się inwestora w inny sposób. Grupa Liberty zapłaciła za Hutę Częstochowa 190 mln zł. W zakładzie jest zatrudnionych około 1200 osób.

- Na rachunek masy upadłości została wpłacona pozostała cena nabycia w kwocie 171 mln zł, która uwzględniając wpłacone wcześniej wadium w kwocie 19 mln daje całą zaoferowaną kwotę 190 mln złotych - informuje sędzia Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Dzierżawcą huty był od 29 grudnia 2020 roku Corween Investments Sp. z o.o. wchodzący w skład koncernu Liberty. 3 grudnia 2020 r. syndyk Huty Częstochowa rozwiązał dotychczasową umowę dzierżawy zawartą z Sunningwell International Polska Sp. z o.o. Następnego dnia po jej rozwiązaniu rozpoczął negocjacje ze spółką Corween Investments, z którą w dniu 23 grudnia 2020 r. podpisał nową umowę dzierżawy. Umowa weszła w życie 29 grudnia 2020.

Nie przeocz

Produkcja w Hucie Częstochowa została przerwana w październiku ubiegłego roku. Prace wznowiono 10 stycznia. Były trzy przetargi na sprzedaż przedsiębiorstwa. Cena wywoławcza w trzecim przetargu - 190 mln zł - była niższa niż w dwóch poprzednich. W pierwszym, który nie doszedł do skutku, było to 250 mln zł, a w drugim - 220 mln zł.

Mimo że spółka Sunningwell Steel Polska SA wygrała w lipcu ub.r. drugi przetarg, nie doszło do podpisania umowy. Zdaniem sądu - z jej winy. Częstochowski sąd oddalił wniosek Sunningwell Steel Polska SA w Warszawie o zmianę regulaminu przetargu, zatwierdzonego postanowieniem sędziego-komisarza z dnia 5 czerwca 2020 r. Spółka wnioskowała o przesunięcie zapłaty na listopad 2020 roku.

Z Sunnigwelem jeszcze nie wszystko zostało załatwione. Jak bowiem informuje sędzia Dominik Bogacz, podpisanie umowy sprzedaży nie kończy jeszcze postępowania upadłościowego. W dalszej kolejności syndyk dokona stosownych obliczeń i przygotuje projekty planów podziału sum, które w toku całego postępowania wpłynęły na rachunek masy upadłości.

Zobacz koniecznie

Równolegle do tych czynności, syndyk będzie oczekiwał na rozstrzygnięcie kilku innych postępowań, w tym rozstrzygnięcie sprawy, w której Sunningwell Steel Polska SA (oferent, który nie przystąpił do umowy w drugim przetargu) dochodzi od niego roszczeń związanych z zatrzymanym wadium w wysokości 22 mln złotych. Wynik tego procesu będzie miał bezpośredni wpływ na stopień zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym.

Przypomnijmy, że Huta Częstochowa została postawiona w stan upadłości w 2019 roku. Zarząd ISD, właściciel przedsiębiorstwa, złożył wniosek o upadłość ISD Polska, ISD Trade i ISD Huta Częstochowa z opcją pre-pack, czyli o tzw. upadłość przygotowaną. Pozwala to na sprzedaż wnioskującego o upadłość przedsiębiorstwa wskazanemu we wniosku nabywcy, z pominięciem uciążliwego, kosztownego i długotrwałego postępowania upadłościowego.

Huta Częstochowa już w 2005 roku była bankrutem. Jej zadłużenie trzykrotnie przekraczało wartość księgową przedsiębiorstwa. Wtedy firmę uratowała prywatyzacja, zakup przez Zjednoczenie Przemysłowe Donbasu (ISD). W 2005 roku za 1 mld 250 mln zł hutę kupił ukraiński koncern ISD, jeden z pięciu największych koncernów stalowych Ukrainy. Ok. 80 proc. jego przychodów (rocznie ok. 3 mld dolarów) pochodzi z działalności metalurgicznej.

Musisz to wiedzieć

Ukraińcy wydali - poza gotówką za wykupienie akcji HSCz i spółek zależnych - 438 mln zł na inwestycje, z tego 373 mln zł w pierwszych dwóch latach po przejęciu huty i ponad 800 mln zł na pakiet socjalny na 10 lat, obejmujący wszystkich pracowników. ISD zgodził się na zwrócenie 4 mln euro za niedozwoloną pomoc publiczną dla Huty Częstochowa.

W 2013 roku znów był kryzys. Nie było rynków zbytu. Właściciele huty mówili wprost: jest za dużo pracowników, co najmniej o tysiąc.

Dzięki przeprowadzeniu restrukturyzacji m.in. zatrudnienia udało się wtedy uratować przedsiębiorstwo. Odchodzący pracownicy dostawali wysokie odprawy.

Obecnie w Hucie Częstochowa jest zatrudnionych około 1200 osób.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie