I Europejski Kongres Sportu i Turystyki trwał trzy dni – od 18 do 20 października

Materiał informacyjny EUROPEJSKI KONGRES SPORTU I TURYSTYKI
Kongres jakiego jeszcze nie było w Małopolsce!

280 prelegentów, 71 paneli dyskusyjnych, 8 bloków tematycznych, 6 scen – oto najkrótsza wizytówka I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki, który odbył się w Zakopanem. Pierwsze takie spotkanie byłych i obecnych mistrzów sportu oraz trenerów, ludzi ze świata biznesu, polityki i mediów odbyło się w Nosalowym Dworze.

- Z całego serca chcę Państwu podziękować za organizację tego bardzo ważnego wydarzenia oraz za uczestnictwo - podkreślił Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który 19 października wieczorem uświetnił galę Ambasadorów Sportu.

Pierwszy taki kongres

- Mamy niepowtarzalną okazję do tego, aby w tak świetnym gronie wymieniać się poglądami, niezależnie od tego jaką dyscyplinę reprezentujemy. Niezależnie od tego czy jesteśmy, tak jak ja, ministrem, czy też sportowcami, działaczami, trenerami, samorządowcami lub sponsorami – zaznaczył Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki, dziękując jednocześnie prezydentowi za mocne wsparcie i zabieganie o inwestycje dla polskiego sportu, również te, które dotyczą bezpośrednio Zakopanego i Małopolski.

Przy tej okazji wspomniał, że przyszłoroczny budżet polskiego sportu jest rekordowy. – W historii III Rzeczypospolitej nigdy jeszcze nie było tak wielkiego wzrostu w ujęciu rok do roku. W planie na rok 2022 na sport było przeznaczone w budżecie 1,6 mld zł, w planie na rok 2023 mamy 3,5 mld zł – oświadczył minister.

- Zakopane to świetne miejsce na organizację kongresu. Decyzję o jego organizacji podjęliśmy - wspólnie z ministrem Kamilem Bortniczukiem - ze względu na doskonałe relacje z narodowymi komitetami olimpijskimi w 48 krajach Europy. Niewykorzystanie tego, byłoby grzechem zaniedbania – podkreślił Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

- Liczymy, że Europejski Kongres Sportu i Turystyki, już na stałe wpisze się w kalendarz dużych imprez kongresowych w Polsce. Jakość organizacji, profesjonalna kadra i świetna baza kongresowa, to są te elementy, które pozwalają nam spać spokojnie – dodał Rafał Szmytke, prezes Polskiej organizacji Turystycznej.

O wojnie, sporcie i genetyce

Jak dyktatorzy wykorzystują sport w czasie konfliktów zbrojnych? Czy solidarność sportowców w obliczu agresji Rosji na Ukrainę ma znaczenie? Czy areny sportowe są odpowiednim miejscem do toczenia wojny z Rosją?

O roli sportu i sportowców m.in. w służbie rosyjskiej propagandy, a także budowaniu politycznej „soft power” dyskutowali w Zakopanem m.in. Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki; Andriy Chesnokov, wiceminister młodzieży i sportu Ukrainy; Henryk Szczepański, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce; Mirosław Skrzypczyński, prezes Polskiego Związku Tenisowego, a także spore grono ekspertów.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki trwał trzy dni – od 18 do 20 października

- Polski sport zachował się jak trzeba w kontekście wojny na Ukrainie – zaznaczył Kamil Bortniczuk. Oświadczył też, że nie „wyobraża sobie, by do zakończenia procesu pokojowego Rosjanie, jako reprezentanci Rosji, mogli powrócić na międzynarodowego areny sportowe”.

„Profilowanie genetyczne jako narzędzie wsparcia trenerów i sztabów szkoleniowych” – to kolejny z tych tematów, które już pierwszego dnia wzbudziły mnóstwo emocji w Zakopanem. Nie mniej ciekawe dyskusje – w bloku „Innowacje w sporcie” - toczono wokół dietetyki i suplementacji. Specjaliści i eksperci zastanawiali się np. nad tym czy jest to sposób na zdrowe życie, czy raczej w ten sposób hodujemy cyborgi. Nie zabrakło również rozmów o dopingu (progres czy błędne koło, co zrobić z nieuczciwymi sportowcami) oraz kosztach zdobywania olimpijskich medali.

- Tam, gdzie są dysproporcje w zarobkach, gdzie pojawiają się regulacje dotyczące ciąż, trzeba umiejętnie ważyć słowa. Nam się to dzisiaj udało. Jednak tę dyskusję trzeba prowadzić. Prowadzić rzeczowo, ale spokojnie – tak o panelu „Czy płeć w sporcie ma znaczenie?” mówiła Iwona Niedźwiedź, świetna piłkarka ręczna, w Zakopanem także w roli rzeczniczki I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki.

Z tą niełatwą tematyką zmierzyły się m.in. Katarzyna Skorupa, reprezentantka Polski w piłce siatkowej; Sofia Ennaoui, lekkoatletka, biegaczka, medalistka mistrzostw Europy; Iga Baumgart–Witan, lekkoatletka, sztafeta 4x400 m; Ewa Grzegorczyk, dyrektor pionu marketingu, sprzedaży i organizacji imprez, a także Marek Pieniążek, wiceprezes KS DevelopRes Rzeszów.

Specjalne bloki tematyczne, a było ich wszystkich aż osiem, poświęcone były nie tylko „Roli sportu w czasie wojny” i „Turystyce po pandemii”, ale także „Organizacji wielkich wydarzeń sportowych” i „Innowacjom w sporcie”. Dyskutowano też o „Rekreacji i sporcie masowym”, „Sporcie bez barier”, „Sporcie zawodowym i pieniądzach” (aż 18 paneli!) oraz „E-sporcie”.

- Olbrzymie zainteresowanie kongresem świadczy, że warto robić takie wydarzenia w tak atrakcyjnych miejscach. Oznacza to również, że do Małopolski powracają duże wydarzenia. Potencjał naszego regionu wreszcie jest wykorzystywany – zaznaczył Grzegorz Biedroń, prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki trwał trzy dni – od 18 do 20 października

Igrzyska Europejskie

- Będzie to największa impreza w historii naszego kraju i największa impreza sportowa roku 2023 na świecie – podkreślił minister Kamil Bortniczuk.

Igrzyska rozpoczną się 21 czerwca 2023 r. Inauguracja i zakończenie odbędą się na Stadionie Miejskim w Krakowie. Podczas kongresu zaprezentowano wszystkie areny – w 11 miastach - na których odbywać się będą zawody sportowe.

- Dalsza droga może nie jest już kręta, ale nadal wyboista. Choćby dlatego, że postępowania przetargowe są w dzisiejszych czasach bardzo trudne – tak z kolei o przygotowaniach do Igrzysk mówił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.

Spośród 28 dyscyplin, które zostaną rozegrane podczas III Igrzysk Europejskich, gospodarzem aż 11 będzie Kraków. Najlepszych sportowców Europy będzie można jednak podziwiać także w Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Nowym Targu, Tarnowie, Oświęcimiu, Nowym Sączu, Krzeszowicach, a także w Chorzowie, Wrocławiu i Rzeszowie.

- Igrzyska realizujemy w oparciu o już istniejące obiekty sportowe. One będą tylko modernizowane, aby w przyszłości lepiej spełniały oczekiwania sportu wyczynowego – zaznaczył Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w ministerstwie sportu i Turystyki, a zarazem pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. promocji polskiej marki.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki trwał trzy dni – od 18 do 20 października

Wyzwania dla turystyki

– Sport jako nośnik pozytywnych emocji jest ściśle powiązany z turystyką. Polska Organizacja Turystyczna, lokalne i regionalne organizacje turystyczne budują swój przekaz również opierając się na dużych wydarzeniach sportowych – dodał Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Aspekt turystyczny był jednak obecny podczas wydarzenia nie tylko w kontekście wydarzeń sportowych. Podczas paneli przygotowanych przez Polską Organizację Turystyczną rozmawiano o największych wyzwaniach dla branży i rozwiązaniach skutecznych w konfrontacji z nagłymi i trudnymi do przewidzenia problemami współczesnego świata. Na zaproszenie ministra Andrzeja Guta-Mostowego w dyskusji o tym, jak inne kraje radziły sobie podczas pandemii i jak sprawdził się we wspieraniu branży i polskich rodzin program Polski Bon Turystyczny wzięli udział minister turystyki Bułgarii – Ilin Dimitrov, wiceminister gospodarki i innowacji Litwy – Vincas Jurgutis oraz László Könnyid z Węgierskiej Organizacji Turystycznej.

Wśród ważnych dla rozwoju turystyki zagadnień nie mogło zabraknąć rozmów z przedstawicielami regionów i branży o roli samorządów terytorialnych w rozwoju turystyki, wspierania regionów i znaczenia Polskich Marek Turystycznych, gmin górskich i uzdrowiskowych, a także turystyki przyjazdowej i branży MICE w budowaniu silnego systemu turystycznego i rozwoju współczesnej gospodarki.

Turystyka jest jedną z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Zmieniające się trendy, cyfryzacja i wirtualna rzeczywistość to obszary, które wpływają na kształtowanie nowych potrzeb i postaw turystycznych. Ale mogą służyć także edukacji, kształceniu nowych kadr dla turystyki, zwiększaniu jej dostępności i lepszemu zrozumieniu przyszłości, pozwalając przygotować się na zmiany. W ożywionej dyskusji o tym, jakie wyzwania stawia przed branżą rozwój technologiczny i jak może służyć jej dalszemu zrównoważonemu rozwojowi wzięli udział najlepsi specjaliści z branży nowych technologii i budowania skutecznych, nowoczesnych strategii marketingowych.

Małopolski Laur Sportu

- Laureatom życzę sukcesów i nieustannego rozwijania talentów. Niech Wam towarzyszy upór w dążeniu do wyznaczonego celu i konsekwencja w działaniu. Jesteśmy z Was dumni, że rozsławiacie imię Polski i regionu – w ten sposób marszałek Witold Kozłowski zwrócił się do wyróżnionych Małopolskim Laurem Sportu.

Specjalne nagrody samorządu małopolskiego powędrowały do rąk najlepszych sportowców i trenerów, tych, którzy objęci są programem olimpijskim, paraolimpijskim oraz igrzysk głuchych.

Ambasadorzy Sportu

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen; Krzysztof Pawiński, dyrektor Grupy Maspex i Marian Kmita, dyrektor do spraw sportu w Telewizja Polsat oraz twórca kanału Polsat Sport – oto polscy Ambasadorzy Sportu. Uhonorowano ich 19 października podczas gali w Nosalowym Dworze, będącej zwieńczeniem drugiego dnia I Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki w Zakopanem.

- Sponsorów sportu proszę zaś, aby nie zapominali i wspierali sport, bo nie ma dziś wielkiego sukcesu bez wsparcia finansowego – zaznaczył Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, który uświetnił wieczorną galę.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki był także doskonałą okazją do uhonorowania wszystkich tych, którzy rozwijają sport w Małopolsce. Samorząd Województwa Małopolskiego również ufundował nagrody w trzech kategoriach.

– Dla pary trener i zawodnik musi istnieć dom, musi istnieć dobrze funkcjonujący przyjazny klub, inaczej mówiąc musi istnieć kuźnia, w której te talenty są wykuwane – stwierdził Witold Kozłowski, marszałek Województwa Małopolskiego.

Czy będzie II Kongres?

- Za rok zrobimy drugą edycję. Będzie podsumowaniem Igrzysk Europejskich – nie ukrywa marszałek Witold Kozłowski. Tego samego zdania jest minister Kamil Bortniczuk.

- Kongres będzie kontynuowany w Małopolsce ponieważ współorganizatorem, współpomysłodawcą i bardzo lojalnym partnerem, z którym go organizujemy, jest marszałek Witold Kozłowski. Myślę też, że Zakopane jest dobrym miejscem, łączącym zarówno polski sport, tradycję w niektórych dyscyplinach, jak i turystykę – uznał minister sportu i turystyki.

Czy był to ciekawy kongres? Oczywiście, tak. Jeszcze nigdy w historii polskiego sportu nie zdarzyło się, aby do debaty o problemach i wyzwaniach współczesnego sportu i turystyki usiadło tak wielu ekspertów z różnych dziedzin. Te rozmowy i debaty mają zaś służyć wypracowaniu wspólnych stanowisk.

- Sport już nieraz pokazał - w historii świata - że ma ogromną moc. Jest w stanie zmieniać otaczającą rzeczywistość – podkreśla Iwona Niedźwiedź. – I my tę rzeczywistość chcemy zmieniać.

I Europejski Kongres Sportu i Turystyki trwał trzy dni – od 18 do 20 października

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: I Europejski Kongres Sportu i Turystyki trwał trzy dni – od 18 do 20 października - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie