Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

I LO im. M. Kopernika w Będzinie świętuje 120-lecie! To szkoła inna niż wszystkie. Nowy sztandar i odsłonięcie cennego obrazu

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie to szkoła z tradycjami. Właśnie świętuje 120-lecie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
I LO im. Mikołaja Kopernika w Będzinie to szkoła z tradycjami. Właśnie świętuje 120-lecie. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
To szkoła inna niż wszystkie. Kiedy przekracza się jej progi, od razu czuć i widać, że otacza nas historia, licząca sobie wiele, wiele lat. To I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie, które właśnie świętuje swoje 120-lecie. Uroczyste, jubileuszowe obchody zaplanowane zostały na najbliższy piątek, 7 października.

W tym roku szkolnym w I LO im. Kopernika uczniowie rozpoczęli naukę aż w sześciu oddziałach, bowiem reaktywowana została tutaj klasa sportowa. A ta będzińska placówka edukacyjna zawsze stawiała na sport i aktywność fizyczną. Obecnie klasa siatkarska funkcjonuje we współpracy z klubem MKS Będzin, dzięki czemu reprezentanci Kopernika świetnie spisują się w rywalizacji na szczeblu regionalnym i wojewódzkim. Klasy są liczne, 32-osobowe.

- Kopernik jest szkołą z tradycjami. To miejsce, za którym się tęskni, do którego się wraca. Chodzą tutaj całe pokolenia, całe rodziny. Uczyła się w tych murach prababcia, babcia, potem mama, a bliżej czasów nam współczesnych córki i synowie – podkreśla Anna Adamczyk, dyrektor I LO im. M. Kopernika w Będzinie.

W budynku, który mieści się przy ul. Kopernika 2, będzińska szkoła kształci swoich wychowanków od 1933 roku. Wcześniej mieściła się przy ul. Sławkowskiej (dziś Kołłątaja), założyło ją Zgromadzenie Kupców w Będzinie. Była to Siedmioklasowa Szkoła Handlowa, która rozpoczęła swoją historię w styczniu 1902 roku. Obecna nazwa, z patronem Mikołajem Kopernikiem, funkcjonuje natomiast od 1957 roku.

- Staramy się te tradycje pielęgnować. Nasze motto brzmi: łączymy tradycje z nowoczesnością. Eksponujemy gabloty, poświęcone historii naszej szkoły, mamy izbę pamięci, w której znajduje się pierwszy sztandar z 1947 roku. Mamy tabla absolwentów, które można zobaczyć na auli. Jest też zachowana pracownia z lat 30. ubiegłego wieku. Odmalowana, odrestaurowana, ale do dziś zachowała swój pierwotny układ. Są tam stare pomoce dydaktyczne, gabloty, ławy – opowiada Anna Adamczyk.

W ramach łączenia tradycji z nowoczesnością tuż obok znajduje się nowoczesna pracownia, która powstała dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW. To tak zwana zielona pracownia, na suficie której, w nawiązaniu do patrona, znajduje się duży Układ Słoneczny.

- Kiedyś w tej szkole istniało bowiem małe planetarium. Mamy zachowaną jedną z lunet, pochodzącą z czasów międzywojnia oraz taki specjalny cokolik. Tam uczniowie wynosili tę lunetę i wspólnie z profesorami oglądali to, co dzieje się na niebie nocą. Cały czas gdzieś ta nasza historia przewija się w naszym codziennym, szkolnym życiu. Cały czas ją pielęgnujemy, by nasi uczniowie wiedzieli, że są wychowankami najstarszej szkoły w powiecie będzińskim. I by byli z tego dumni – podkreśla dyrektor I LO w Będzinie.

Wielkie świętowanie i niespodzianka dla absolwentów

Uroczysty jubileusz 120-lecia będzińskiej szkoły rozpocznie 7 października o godz. 10 msza św. w kościele Świętej Trójcy. W jej trakcie poświęcony zostanie nowy sztandar szkolny, bowiem dotychczasowy jest już dość mocno nadgryziony zębem czasu.

- Zostanie zastąpiony nowym sztandarem, z nowym wzorem, nowymi napisami, hasłem. O godzinie 12 w liceum rozpoczną się uroczystości jubileuszowe, podczas których zostaną wręczone statuetki przyjaciół szkoły. Otrzymają je te osoby, które nas wspierają, pomagają nam, nie tylko finansowo, opiekują się naszą szkołą. Odsłonimy też odrestaurowany obraz Wernyhora, autorstwa Adolfa Hyły. Jest to kopia obrazu Jana Matejki. Jesteśmy chyba jedyną szkołą, która taki obraz posiada. Ma wartość muzealną, ale też sentymentalną. Pochodzi z 1922 roku. Został podarowany przez jedną z dyrektorek gimnazjum. Przetrwał przez wszystkie lata. Był ukrywany w czasie II wojny światowej w piwnicach – mówi Anna Adamczyk.

Obraz ma wymiary 4,5 na 3 metry. Jest duży, więc przed jego restauracją w jednej z pracowni konserwatorskich w Sosnowcu musiał zostać ostrożnie zdjęty ze ściany na auli. By tak się stało podstawione zostało specjalne rusztowanie. Obraz zyskał nowe barwy, a całe płótno zostało połatane. Odnowiona została pozłacana rama. Pierwsze prace konserwatorskie wykonała natomiast studentka z Torunia, z wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Kopernik jest także jedyną szkołą w powiecie, w którym działa Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół szkoły. Założyła je Grażyna Szewczyk, była dyrektor tego liceum. - Członkowie stowarzyszenia wspierają nas w naszych działaniach. A tak się złożyło, że 120-lecie I LO zbiegło się w czasie z 30-leciem tego stowarzyszenia. Jest to więc podwójny powód do świętowania – podkreśla dyrektor I LO w Będzinie.

Na 120-lecie szkoły wydana została również książka, traktująca o szkole, historii, absolwentach. Została napisana przez nauczyciela historii w I LO w Będzinie dr Dariusza Majchrzaka, który jest regionalistą, pasjonatem historii, a także będzińskiej szkoły. Z jego inicjatywy na 120-lecie powstał też cykl kronik pod nazwą “Tajemnice Kopernika”, w których poznajemy ciekawostki na temat dawnego życia szkoły, miejsc, szkolnych zakamarków, o których nie wszyscy wiedzą. Co ciekawe, I LO w Będzinie, co roku otwiera swoje drzwi dla wszystkich podczas “Nocy muzeów”. Można wówczas zwiedzić wnętrza, zajrzeć do kronik sprzed lat.

Na absolwentów, którzy zjawią się na jubileuszowych uroczystościach 7 października, czeka także niespodzianka. Będą mogli oczywiście również zwiedzić szkołę, spotkać się w klasach ze swoimi kolegami i koleżankami z czasów licealnej edukacji. Finałem będzie bal absolwenta, który rozpocznie uroczyste, wspólne wykonanie poloneza.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera