I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy w Sosnowcu. Zgłosiło się aż 130 kandydatów. Ocenią ich najlepsi wykładowcy akademii muzycznych

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Zgłosiło się 130 kandydatów - ocenią ich najlepsi polscy wykładowcy
Zgłosiło się 130 kandydatów - ocenią ich najlepsi polscy wykładowcy Pixabay / zdjęcie ilustracyjne
W dniach 11-14 czerwca 2023 r. w Sosnowcu odbędzie się I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy. Do konkursu zgłosiło się aż 130 kandydatów z całego kraju. Ich występy ocenią uznani profesorowie i wykładowcy polskich akademii muzycznych.

I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy w Sosnowcu – aż 130 kandydatów z całej Polski

I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ul. Wawel 2 w dniach 11-14 czerwca.

- Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim skierowana do uczniów i nauczycieli klas skrzypiec szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, jak również pedagogów, wykładowców, melomanów i muzyków, miłośników sztuki skrzypcowej, społeczności regionu zainteresowanej kulturą i sztuką – informuje Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu, organizator wydarzenia.

Celem konkursu i jego przewodnim założeniem jest prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów i popularyzacja muzyki, a także promowanie miasta Sosnowca i regionu na arenie ogólnopolskiej.

- W przyszłości planujemy poszerzyć naszą imprezę o zasięg międzynarodowy – zapewniają organizatorzy.

Wydarzenie rozpocznie się 11 czerwca o godz. 17.00 nadzwyczajnym koncertem wybitnego polskiego skrzypka, wirtuoza i pedagoga Mariusza Patyry wraz z kwintetem. Przesłuchania konkursowe w dwóch kategoriach wiekowych dla szkół muzycznych I i II stopnia odbędą się w dniach 12-14 czerwca.

Prezentacje będzie oceniać jury w następującym składzie:

  • dr hab. Robert Kabara (przewodniczący) – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
  • prof. Wiesław Kwaśny – Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie,
  • dr Mariusz Patyra – Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

Jury zdecyduje o przyznaniu nagród regulaminowych, nagród specjalnych oraz wyróżnień dla uczniów i nauczycieli, możliwe jest również przyznanie nagrody Grand Prix. Zwieńczeniem konkursu będzie koncert laureatów zaplanowany 14 czerwca na godz. 19.00.

I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy – kim są jurorzy

Przewodniczącym jury jest dr hab. Robert Kabara, Prof. AM, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

- Już w czasie studiów Robert Kabara zaznacza swoją obecność na scenie muzycznej, rozpoczynając żywą działalność koncertową, a także zostając laureatem głównych nagród w prestiżowych konkursach ogólnopolskich tj. Łódź (pierwsza nagroda), Poznań (konkurs im. Jahnkego, druga nagroda) oraz międzynarodowych. Ukoronowaniem osiągnięć tego okresu są laury w IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, gdzie zdobywa III nagrodę – organizatorzy przybliżają postać Roberta Kabary.

Robert Kabara, jak solista jest autorem dyskografii obejmującej szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, współpracuje z największymi sławami polskiej dyrygentury.

Prof. Wiesław Kwaśny, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, ukończył akademię w klasie skrzypiec prof. Eugenii Umińskiej.

- Był stypendystą Yale School of Music (USA). Zdobył V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Lizbonie. Na tym samym konkursie otrzymał również specjalną nagrodę Henryka Szerynga za najlepsze wykonanie utworu J. S. Bacha. Jest także laureatem III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Neapolu,
II nagrody w Konkursie North Carolina Symphony oraz I nagrody w Konkursie im. G. B. Dealy w Dallas (USA) – informują organizatorzy.

Prof. Kwaśny dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji, a także nagrań płytowych.

- Był koncertmistrzem Orkiestry PRiTV w Krakowie. Następnie podjął pracę w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka jako solista i członek zespołu, potem został solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia – wyliczają organizatorzy.

Dr Mariusz Patyra, wykładowca Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, naukę gry na skrzypcach rozpoczął mając 7 lat. Studia magisterskie ukończył z wyróżnieniem.

- Obecnie prowadzi klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej. Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „ Premio Nicolo Paganini” Genua 2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „ Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza – piszą organizatorzy.

Mariusz Patyra jest ponadto laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie.

Zobacz także

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie