I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy w Sosnowcu – aż 130 kandydatów z całej Polski
I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy odbędzie się w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu przy ul. Wawel 2 w dniach 11-14 czerwca.
- Jest to impreza o zasięgu ogólnopolskim skierowana do uczniów i nauczycieli klas skrzypiec szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia, jak również pedagogów, wykładowców, melomanów i muzyków, miłośników sztuki skrzypcowej, społeczności regionu zainteresowanej kulturą i sztuką – informuje Zespół Szkół Muzycznych w Sosnowcu, organizator wydarzenia.
Celem konkursu i jego przewodnim założeniem jest prezentacja osiągnięć artystycznych uczniów i popularyzacja muzyki, a także promowanie miasta Sosnowca i regionu na arenie ogólnopolskiej.
- W przyszłości planujemy poszerzyć naszą imprezę o zasięg międzynarodowy – zapewniają organizatorzy.
Wydarzenie rozpocznie się 11 czerwca o godz. 17.00 nadzwyczajnym koncertem wybitnego polskiego skrzypka, wirtuoza i pedagoga Mariusza Patyry wraz z kwintetem. Przesłuchania konkursowe w dwóch kategoriach wiekowych dla szkół muzycznych I i II stopnia odbędą się w dniach 12-14 czerwca.
Prezentacje będzie oceniać jury w następującym składzie:
- dr hab. Robert Kabara (przewodniczący) – Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach,
- prof. Wiesław Kwaśny – Akademia Muzyczna im. K. Pendereckiego w Krakowie,
- dr Mariusz Patyra – Akademia Muzyczna im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
Jury zdecyduje o przyznaniu nagród regulaminowych, nagród specjalnych oraz wyróżnień dla uczniów i nauczycieli, możliwe jest również przyznanie nagrody Grand Prix. Zwieńczeniem konkursu będzie koncert laureatów zaplanowany 14 czerwca na godz. 19.00.
I Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy – kim są jurorzy
Przewodniczącym jury jest dr hab. Robert Kabara, Prof. AM, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.
- Już w czasie studiów Robert Kabara zaznacza swoją obecność na scenie muzycznej, rozpoczynając żywą działalność koncertową, a także zostając laureatem głównych nagród w prestiżowych konkursach ogólnopolskich tj. Łódź (pierwsza nagroda), Poznań (konkurs im. Jahnkego, druga nagroda) oraz międzynarodowych. Ukoronowaniem osiągnięć tego okresu są laury w IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego, gdzie zdobywa III nagrodę – organizatorzy przybliżają postać Roberta Kabary.
Robert Kabara, jak solista jest autorem dyskografii obejmującej szereg nagrań płytowych, radiowych i telewizyjnych, współpracuje z największymi sławami polskiej dyrygentury.
Prof. Wiesław Kwaśny, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, ukończył akademię w klasie skrzypiec prof. Eugenii Umińskiej.
- Był stypendystą Yale School of Music (USA). Zdobył V nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Lizbonie. Na tym samym konkursie otrzymał również specjalną nagrodę Henryka Szerynga za najlepsze wykonanie utworu J. S. Bacha. Jest także laureatem III nagrody w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Neapolu,
II nagrody w Konkursie North Carolina Symphony oraz I nagrody w Konkursie im. G. B. Dealy w Dallas (USA) – informują organizatorzy.
Prof. Kwaśny dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji, a także nagrań płytowych.
- Był koncertmistrzem Orkiestry PRiTV w Krakowie. Następnie podjął pracę w Polskiej Orkiestrze Kameralnej Jerzego Maksymiuka jako solista i członek zespołu, potem został solistą i koncertmistrzem orkiestry Sinfonia Varsovia – wyliczają organizatorzy.
Dr Mariusz Patyra, wykładowca Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, naukę gry na skrzypcach rozpoczął mając 7 lat. Studia magisterskie ukończył z wyróżnieniem.
- Obecnie prowadzi klasę skrzypiec na Akademii Muzycznej. Jest pierwszym Polakiem, który wygrał „ Premio Nicolo Paganini” Genua 2001) i zdobył specjalną nagrodę za najlepsze wykonanie Kaprysów Nicolo Paganiniego oraz kopię skrzypiec „ Il Cannone” (Armata), które należały do wielkiego wirtuoza – piszą organizatorzy.
Mariusz Patyra jest ponadto laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego J. Joachima w Hanowerze oraz finalistą Międzynarodowego Konkursu Stradivariusa w Cremonie.
Zobacz także
Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?