MKTG SR - pasek na kartach artykułów

I Targi Kultury w Rybniku - Boguszowicach. Prawdziwy Przypływ Kultury

Aleksander Król
Aleksander Król
I Targi Kultury w Rybniku - Boguszowicach. Prawdziwy Przypływ Kultury
I Targi Kultury w Rybniku - Boguszowicach. Prawdziwy Przypływ Kultury DK Rybnik - Boguszowice
I Targi Kultury, które odbyły się 3 października w Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach, pozostawiły po sobie dobre wspomnienie i pełen profesjonalnej wiedzy bagaż na przyszłość, motywujący do dalszej artystycznej pracy. Był to prawdziwy Przypływ Kultury!

Branża artystyczna obfituje w interesujące osobowości, za którymi stoi wielka wena tworząca świat pełen inspiracji, wrażliwości, ale i wielka praca merytoryczna i logistyczna na wysokim poziomie.

I tego właśnie byliśmy świadkami podczas wczorajszych targów, które zrodziły się z inicjatywy Dyrektor Domu Kultury w Rybniku-Boguszowicach witającej z serdecznością swoich Gości.

- Zjednoczyliśmy wiele środowisk z różnych dziedzin sztuki, tworząc żywą przestrzeń spotkania i wymiany produktów w branży artystycznej z możliwością ich zakupu, poznając podczas panelu prezentacyjnego twórców w różnorodnych odsłonach. Ten barwny pokaz tzw. produktów kulturalnych stał się inspiracją dla wielu. - mówi Dyrektor Izabela Karwot.

Targi Kultury jak statek pełen różnorodnych produktów z dalekich krain przybił do rybnickiego portu i zostanie tutaj chyba na dłużej.

Przywitali nas gospodarze targów - Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach od lat tworzący spektakle teatralne pod kierownictwem Izabeli Karwot, reżyserującej przepiękne, wzruszające i zabawne sceny z udziałem wielu młodych artystów. Mieliśmy okazję zasmakować kunsztu ich sztuki w produkcji wielokrotnie nagradzanej na festiwalach teatralnych, pt.: Jesteśmy dorośli... Prawie Teatru Supeł.

Głównym partnerem i współorganizatorem targów był Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, który zagościł w Rybniku z ofertą niezwykle potrzebnej działalności wspierającej szerokie kręgi artystyczne. 

W Panelu prezentacyjnym i w galeriach gościła obfitość, poznaliśmy tak wielu artystów, twórców, agendy artystyczne i edukacyjne, instytucje kultury, etc.

Wystąpili: Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach z wydawnictwem Fishka promującym artystyczne działania w regionie, pisarka Halina Socha, Wydawnictwo Śląskie ABC - Marek Szołtysek, który w zabawny sposób przedstawił Downe graczki na śląskim placu, na moment wprowadzając chwile grozy w zabawie drewnianom pistołlom.

Utrzymując klimat regionalizmów Teatr dla Dorosłych z Bieruńskiego Ośrodka Kultury przybliżył nam spektakl Afera Makbecioka grany w gwarze śląskiej.

Formacja Zawiało opowiadając o swoich projektach, dała zasmakować widzom żywej pieśni z terenów Ziem Karpackich.

Sztuka na targach wiodła prym także w branży malarstwa, grafiki, fotografii. Zachwycające podróże młodych ludzi w artystycznych projektach przedstawiła Aldona Kaczmarczyk-Kołucka z pracowni CREATIO działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku.

Barbara Wójcik-Wiktorowicz oczarowała odbiorców kunsztem plastycznych wizji jako scenografka i autorka malarstwa plastycznego dla dzieci i nie tylko. Teatr podczas tegorocznych targów stał się istotnym punktem programu, poznaliśmy reżyserów, scenarzystów, scenografów, muzyków i aktorów.

Raciborskie Centrum Kultury zaprezentowało wielowymiarowy spektakl Zaklęty Łabędź, Elżbieta Łągwa-Szelągowska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim pełna mocy teatralnej, wokalnej, edukacyjnej i organizacyjnej, zafascynowała widzów różnorodnością swoich działań, Elżbieta Gorzka-Kmieć instruktorka teatralna, twórczyni Dziecięcego Teatru Śmiechotek, odsłoniła przed nami także świat ziół i psychologii.

Zobaczcie koniecznie

Bartłomiej Kamiński ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego DW Działamy Wspólnie z Wrocławia rozbawił publiczność prezentując swe szerokie działania artystyczne, objawiając się widzom, jako człowiek pełen polotu, pasji i profesjonalnego zaplecza twórczego, który potrafi wyczarować każde wydarzenie artystyczne.

Estrada i pirotechnika to fascynujące, ale i niebezpieczne zajęcie o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas prezentacji Bractwa Ognia Spaleni.

Lalka w teatrze to prawie ginący gatunek artystyczny, jak mówi o sobie z powodzeniem realizujący tę dziedzinę, rybnicki artysta występujący pod szyldem Teatru Lalek Marka Żyły.

W branży muzycznej prezentowali się także: Maciej Karwot & Blue Team, którzy jednocześnie umilali czas odwiedzającym targi, Adam Basta z atrakcyjnym programem estradowym Inwazja Hitów Polskiego Rocka i Fajne imprezy, Promocja Marcina Wyrostka oraz Adam Goik przedstawiający Bajki dźwiękiem pisane - interaktywne słuchowisko muzyczne.

Scena to także umiejętność utrzymania mikrofonu, odpowiednia postawa i w tej branży szczegółami zasypał nas głos radiowy Górnego Śląska Aleksander Gortat.

Edukacja w kulturze wyprzedza już dzisiejsze czasy, czego dowodem staje się multimedialność i szeroki zakres oferty dla dzieci i dorosłych, o którym opowiedziała Aleksandra Giera-Pander z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żorach, zaś Teatr Zagłębia z Sosnowca przedstawił swój projekt Laboratorium Pedagogiki Teatru.

Swoją szeroką ofertę zaprezentowało również Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Suszcu tworząc przepiękną przestrzeń m.in. z wystawą o podróżach, równocześnie propagując dobrą praktykę działalności w branży kulturalnej.

Scena to także wizja, głos, pełnia oddechu i równowaga, za którą podąża Szałas Rozwoju uchylając rąbka warsztatu artystycznego opartego o zasady fizyki, możliwości ludzkiego ciała i psychologię. Pokazujący jak łatwo, wzbudzając rezonans w ciele własnym głosem, można rozluźnić, uwolnić, czy otworzyć nieodkryte lądy własnych możliwości, wspierając zdrowy styl życia na wielu płaszczyznach. 

Oferta kulturalna prezentowana podczas targów obejmowała prawie całą południową Polskę, sięgając do jej centrum. W dobrej atmosferze, pięknej oprawie graficznej, dekoracyjnej, a przede wszystkim organizacyjnej I Targi Kultury w Rybniku z sukcesem wypłynęły na szerokie wody. 

Apetyt na sztukę mieli także odbiorcy zachwyceni różnorodnością ofert i jej bogactwem merytorycznym w profesjonalnym wydaniu. Komentowali: Takich targów od lat brakowało w naszym regionie, pozostajemy pełni nadziei na kolejne lata rozwijającego się z pasją Przypływu KULTURY w Rybniku.

Nie przegapcie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni