Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Idą tęgie mrozy. Zima w końcu nas dopadła

Magdalena Nowacka-Goik
Koksiak na katowickim rynku pozwala oczekującym na tramwaj nieco się rozgrzać
Koksiak na katowickim rynku pozwala oczekującym na tramwaj nieco się rozgrzać Arkadiusz Ławrywianiec
Do tej pory na terenie naszego województwa tej zimy odnotowano trzy zgony z powodu wychłodzenia. - To prawda, że noclegownie przy tak niskich temperaturach przeżywają oblężenie, ale panujemy nad sytuacją - mówi Piotr Sajkiewicz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach. - Zawsze można zorganizować dostawkę - mówi.

Adam Jachimczak z śląskiej policji dodaje, że wzmożono patrole nie tylko straży miejskiej, ale i policjantów, którzy sprawdzają miejsca, gdzie zwykle przebywają bezdomni. - Przy takich mrozach szybciej udaje się ich przekonać, by skorzystali z noclegowni - dodaje.

KOKSIAKI W KATOWICACH I CHORZOWIE - ZOBACZ, GDZIE JE ROZMIESZCZONO - ZDJĘCIA

Niskie temperatury to także coraz większy problem w ogrzewaniu. - Jesienią ocieplono mój blok - mówi pan Grzegorz z Placu Wojska Polskiego w Bytomiu. - To był strzał w dziesiątkę. Kaloryfer odkręciłem dopiero wczoraj i to nie na maksymalny stopień. Dzięki temu, że blok jest ocieplony, pewnie mniej wydam na ogrzewanie - podkreśla.

Narzekają natomiast osoby, które ogrzewają mieszkania węglem. Czy przy takich cenach da się utrzymać ciepło w domu? - zastanawiają się. W Będzinie Grodźcu z pomocą ruszyła... parafia św. Katarzyny.

CZYTAJ O NAJMROŹNIEJSZYCH ZIMACH W WOJ. ŚLĄSKIM

W kancelarii parafianie mogą otrzymać technologię wytwarzania brykietów z miałów węglowych i odpadowych opakowań. Zastosowanie ich do ogrzewania pozwala zaoszczędzić na każdej tonie węgla nawet 300 złotych.

- Na razie zgłosiły się 4 osoby - mówi ks. Piotr Pilśniak, proboszcz parafii. - To metoda inż. Jacka Suchockiego, który zgodził się udostępnić ją zainteresowanym osobom - dodaje.

CZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ PROGNOZĘ POGODY DLA ŚLĄSKA NA CZWARTEK

Dodatkowy sweter i... ruszajmy się!

Mówi dr Andrzej Kędziorski z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach:
Kluczem do przetrwania niskich temperatur jest zrównoważenie produkcji i utraty ciepła. Na pewno 2-3 sztuki dodatkowej odzieży przy siarczystych mrozach się przydadzą. Nie należy jednak przesadzać, bo musimy również zachować zdolność ruchów. Mechanizm produkowanie ciepła włącza się bowiem właśnie przez ruch. Zdecydowanie lepsze jest więc poruszanie się niż kulenie z zimna stojąc np. pod wiatą. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj odzieży. Rękawiczki, lepsze są te z jednym placem, bo pozostałe palce możemy skulić i zmniejsza się powierzchnia utraty ciepła. Chyba, że mamy 5-palcowe rękawiczki z materiału termoizolacyjnego, wtedy należy wybrać właśnie takie. Co do alkoholu, to tylko przejściowo przynosi on efekt rozgrzewający (jeśli pijemy na mrozie). Tak naprawdę zwiększa on utratę ciepła.

Tramwaje i autobusy nie powinny zawieść do -25 stopni

Z Mirosławem Kucią (PKM Katowice) i Markiem Kilijańskim (TŚ) rozmawia Magdalena Nowacka-Goik

Jak z mrozem radzą sobie Tramwaje Śląskie?
Do tej pory z powodu niskich temperatur mieliśmy w tym roku tylko jedną poważniejszą awarię sieci. Tam gdzie sieć trakcyjna nie była remontowana, luzujemy ją, bo wiadomo, że przy silnym mrozie metale się kurczą i sieć nie może być tak naprężona jak latem. Tam gdzie były remonty sieci luzowanie odbywa się już automatycznie. Ogrzewamy też zwrotnice, żeby nie doszło do ich zakleszczenia. Większe problemy mogą się pojawić przy temperaturze -25 stopni. Dużo zależy też od wilgotności powietrza.

A jak wygląda sprawa autobusów? Wymontujecie akumulatory?
Nie, bo mamy ich 500 sztuk. Ładujemy je z tzw. wózków rozruchowych, które są przechowywane w halach. Odpalamy autobusy na 2-3 godziny przed wyjazdem, a przy starszych pojazdach nie wyłączamy silników na mrozie. Zastosowaliśmy odpowiednie płyny chłodnicze i oleje do niskich temperatur. Ze względu na mróz nie myjemy też aut na zewnątrz.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Jak odpalić samochód na mrozie?

Rozładowany akumulator to podczas siarczystych mrozów problem wielu kierowców. Jak sobie z nim poradzić? Pomoc w podładowaniu oferują taksówkarze (koszt ok. 20 zł). Można też wymontować akumulator i zanieść go na noc do domu.

A jak odpalać auto na mrozie? Wciskamy sprzęgło, wrzucamy luz i przekręcamy kluczyk tak, by zapaliły się kontrolki, ale nie silnik. Możemy też na chwilę (ok. 10 sekund) uruchomić np. światła postojowe, by pobudzić akumulator. Jeśli po włączeniu rozrusznik po chwili umilknie, a kontrolki przygasną, można dzwonić po taksówkę. Jeśli rozrusznik pracuje, lecz silnik nie zapala przez ok. 5 sekund, trzeba odczekać chwilę i ponowić próbę.

Minus dwadzieścia stopni Celsjusza nie powinno nas przerażać. Było już w naszym regionie o wiele zimnej

Sięgając do statystyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Katowicach możemy stwierdzić, że w ostatnich pięćdziesięciu latach najbardziej mroźna i jednocześnie śnieżna zima wystąpiła w naszym regionie w latach 1962/1963. Bardzo śnieżnym i mroźnym okresem była też zima lat 2005/2006.

Z kolei w Żywcu, zanotowano rekordową w naszym regionie - najniższą temperaturę minimalną dla obszaru Polski w ciągu ostatnich 200 lat. -40,6 st. C, było tam 10 lutego 1929 roku.

W skali kraju rekordowy mróz odnotowano 11 stycznia 1940 r., kiedy to termometr na stacji meteorologicznej w Siedlcach pokazał -41 st. Celsjusza. Co prawda 11 lat wcześniej na Polesiu było minus 46 st. C, ale tamtego wyniku nie potwierdzono naukowymi pomiarami, więc uznawany jest rekord z czasów wojny.

Najniższa temperatura minimalna w naszym województwie (w oparciu o statystyki od 1961 roku) -37,2 st. C odnotowana została 8 stycznia 1987 roku w Świerklańcu. Na drugim miejscu z temperaturą -35,0 st. C - znalazła się Istebna Zaolzie (25 grudnia 1961 r.) - a na trzecim Bieruń Stary z temperaturą 31,0 st. C (20 stycznia 1963 roku).

Najwyższa dobowa grubość pokrywy śnieżnej poza obszarami górskimi rejestrowana była w Pszczynie 3 lutego 1963 r. Wynosiła 96 cm. A jak to wyglądało w stolicy województwa? W Katowicach najzimniejszy styczeń był w 1963 roku. Średnia temperatura miesiąca wyniosła wtedy -10,2 st. C.

Z kolei najcieplejszy był styczeń w 2007 roku. Średnia temperatura miesiąca wyniosła wtedy +3,6 st. C.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WALCZYMY O USTAWĘ METROPOLITALNĄ - POZNAJ EFEKTY
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Porwanie dziecka w Sosnowcu. Pomóżcie odnaleźć Madzię! SERWIS SPECJALNY
Walka hardkorowy koksu kontra Marcin Najman w Spodku? Kto wygra?

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!