II Jurajski Festiwal Społeczności PaT w Częstochowie [ZDJĘCIA]

BR/mat. policji
W Częstochowie odbył się "II Jurajski Festiwal Społeczności PaT". Uczestniczyło w nim sześć grup młodzieży reprezentującej trzy województwa: śląskie, opolskie oraz łódzkie. Każda grupa zaprezentowała przygotowany przez siebie spektakl profilaktyczny, promujący życie wolne od uzależnień. Podczas uroczystej gali wręczono też nagrody dla laureatów konkursu na spot profilaktyczny pn. „Środki psychoaktywne = ŚMIERĆ”.

PaT to skrót od nazwy programu „Profilaktyka a Ty”, prowadzonego przez Komendę Główną Policji, której inicjatorem był kilka lat temu insp. w stanie spoczynku Grzegorz Jach. Program ten skierowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych i ma na celu wprowadzenie wśród niej mody na życie bez uzależnień. Opiera się na relacjach łączenia środowisk, wymiany doświadczeń i twórczych prezentacji. W trakcie spotkań, organizowanych w całej Polsce, młodzież integruje się i udziela wsparcia oraz prezentuje swoje osiągnięcia. W Częstochowie są to przedstawienia teatralne.

Organizatorami festiwalu była Komenda Miejska Policji w Częstochowie, Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polski, Prezydent Miasta Częstochowy, Starostwo Powiatowe w Częstochowie, Śląska Grupa Wojewódzka IPA oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie. Na scenie domu kultury przy ulicy Łukasińskiego w Częstochowie swój program przedstawiło sześć grup z: Sieradza, Opola, Strzelec Opolskich, Rudy Śląskiej, Orzesza-Ornontowic oraz Częstochowy.

Tak jak w zeszłym roku uroczysta gala rozpoczęła się od uderzeń w gong przez nadinsp. w st. spocz. Tadusza Budzika – byłego Komendanta Głównego Policji, insp. w st. spocz. Grzegorza Jacha – byłego Pełnomocnika Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, podinsp. Sławomira Litwina – Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie, Ryszarda Stefaniaka – Zastępcę Prezydenta Miasta Częstochowy i Jana Miarzyńskiego – członka Zarządu Powiatu.

W uroczystej gali udział wziął także mł. insp. Daniel Głowacz - Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji w Komendzie Głównej Policji. Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach reprezentował natomiast podinsp. Dawid Kaszuba - Naczelnik Wydziału Prewencji.

Każda z grup uczestniczących w festiwalu otrzymała symboliczną statuetkę festiwalu:

- za najlepszą kreację zbiorową - grupa ze Strzelec Opolskich

- za najlepszą koncepcję wizualną – grupa z Opola

- za najlepszy przekaz trudnych treści emocjonalnych – grupa z Orzesza-Ornontowic

- za najciekawszy ruch sceniczny i przekaz twórczy – grupa z Sieradza

- za najciekawszą propozycję reżyserską – grupa z Częstochowy

- za wyzwolenie pozytywnych emocji – grupa z Rudy Śląskiej

W trakcie uroczystej gali finałowej podinsp. Joanna Lazar - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie uhonorowana została odznaką PaT za zaangażowanie w upowszechnianie działań na rzecz profilaktyki wśród młodzieży.

Wręczono też nagrody dla laureatów konkursu na spot profilaktyczny pn. „Środki psychoaktywne = ŚMIERĆ”. Konkurs ten, zorganizowany przez Komendę Miejską Policji w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie i Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie, skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Dodatkową atrakcją festiwalu był koncert Pawła Łowickiego oraz występ orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Warsztaty teatralne dla młodzieży poprowadził natomiast aktor Michał Malinowski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie