III edycja Programu „Złote Szkoły NBP” rozstrzygnięta. Na liście laureatów 14 szkół z woj. śląskiego. Gratulujemy!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Złota Setka – 100 nagród za najlepiej wykonane zadania. W szkołach ponadpodstawowych.
Złota Setka – 100 nagród za najlepiej wykonane zadania. W szkołach ponadpodstawowych. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press
30 maja 2023 roku Narodowy Bank Polski podczas uroczystej gali w Warszawie ogłosił, które szkoły zostały laureatami III edycji programu edukacyjnego „Złote Szkoły NBP”. Dwie najważniejsze nagrody programu: Nagrodę Prezesa NBP i Nagrodę Specjalną wręczyła zwycięzcom wiceprezes NBP Marta Kightley. Na liście nagrodzonych znalazły się także placówki z województwa śląskiego! O których szkołach mowa? Zobaczcie.

III edycja Programu „Złote Szkoły NBP” rozstrzygnięta. Na liście laureatów znalazły się także szkoły z woj. śląskiego

"Złote Szkoły NBP" to flagowy program edukacyjny Narodowego Banku Polskiego, który rozpoczął się w 2021 roku. Program ma ogólnopolski zasięg i jest skierowany do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja wiedzy ekonomicznej. Temat przewodni III edycji programu to "Poznajemy bank centralny".

Które śląskie szkoły zostały wyróżnione w konkursie „Złote Szkoły NBP”? Zobaczcie:

Do trzeciej edycji zgłosiło się 406 szkół. Szkoły ubiegające się o tytuł i nagrody przeprowadziły łącznie 6337 lekcji z ekonomii, debat szkolnych i warsztatów dla uczniów na wybrany temat, określony wcześniej przez NBP. Łącznie w tych aktywnościach wzięło udział aż 173 530 uczestników.

W trzeciej edycji tytuł "Złotej Szkoły NBP" zdobyło 267 szkół, w tym 129 szkół podstawowych i 138 szkół ponadpodstawowych. Spośród nich 161 szkół otrzymało ten tytuł po raz pierwszy, a 106 szkół sięgnęło po niego kolejny raz. Udało się to także kilku szkołom z województwa śląskiego. Uczestnikom i nauczycielom-koordynatorom składamy serdeczne gratulacje!

Łącznie 126 szkół zdobyło nagrody za najlepiej przeprowadzone zadania programu. Przyznano:

  • 100 nagród po 2000 zł – za najlepiej wykonane wszystkie trzy zadania edycji (po 50 nagród dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych);
  • 24 nagrody za: I miejsce (10 000 zł), II miejsce (8000 zł), III miejsce (6000 zł) i po jednym wyróżnieniu (4000 zł) w trzech kategoriach zadań za najlepiej zrealizowaną lekcję z ekonomią, debatę szkolną i warsztat uczniowski, w dwóch oddzielnych pulach: dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Na czym polega udział w programie Narodowego Banku Polskiego „Złote Szkoły”?

Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. Ideą programu jest przygotowanie młodzieży szkolnej do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

W szkole, która stara się o miano Złotej Szkoły, powoływana jest Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Skład drużyny musi obejmować co najmniej dwóch nauczycieli oraz od pięciu do maksymalnie dziesięciu uczniów. Na czele drużyny stoi nauczyciel-koordynator, który posiada zgodę dyrektora szkoły na udział w programie. Drużyna angażuje się w zdobywanie niezbędnej wiedzy do wykonania zadań, opracowuje pomysły na ich realizację i przeprowadza działania programu.

Nauczyciele i uczniowie z Drużyny Ambasadorów przesyłają sprawozdania z realizacji zadań za pośrednictwem internetowej platformy Złotych Szkół Narodowego Banku Polskiego. W tych sprawozdaniach przedstawiają efekty swojej pracy, opisując sposób realizacji zadań oraz wnioski, jakie wyciągnęli z udziału w programie. Platforma ta stanowi miejsce do wymiany informacji i inspiracji między szkołami biorącymi udział w programie Złote Szkoły NBP.

Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej odgrywa kluczową rolę w promowaniu wiedzy ekonomicznej wśród uczniów i całej społeczności szkolnej. Ich zaangażowanie, pomysłowość i wysiłek przyczyniają się do sukcesu programu oraz rozwijają świadomość ekonomiczną wśród młodych ludzi.

Które szkoły z województwa śląskiego zostały laureatami III edycji Programu „Złote Szkoły NBP”?

Po trzech edycjach programu w całej Polsce jest 546 „Złotych Szkół NBP” w 359 miejscowościach. W trzech edycjach programu przeprowadzono w sumie 15 000 lekcji z ekonomią, debat szkolnych, spotkań z ekspertem i warsztatów uczniowskich z udziałem 430 628 uczestników.

Wśród laureatów znalazło się kilka szkół z naszego województwa. Najlepiej poradził sobie Zespół Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych w Gliwicach, zdobywając II miejsce wśród szkół ponadpodstawowych w kategorii: Lekcja z ekonomią. W kategorii "Warsztat uczniowski" w szkołach podstawowych na I miejscu uplasowała się Szkoła Podstawowa nr 10 w Żywcu, a wyróżnienie zdobyła Szkoła Podstawowa nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu. To jednak nie koniec sukcesów!

- Nasza szkoła w projekcie startowała drugi raz z rzędu i po raz drugi otrzymaliśmy wyróżnienie, w tym roku w kategorii "Warsztat uczniowski". Projekt miał na celu podjęcie szeregu działań, które promowały będą wiedzę ekonomiczną wśród młodzieży. Pośród uczniów z klasy VIII została wyłoniona drużyna ambasadorów edukacji ekonomicznej. Wspólnie z koordynatorem realizowała ona poszczególne działania. Mocną stroną naszej placówki było to, że w realizację działań zaangażowała się cała społeczność szkoły, głównie nauczyciele klas IV-VIII. Prowadzili oni lekcje przedmiotowe języka polskiego, matematyki, chemii, WF czy historii, na których przybliżali wiedzę ekonomiczną w odniesieniu do swojego przedmiotu w sposób przystępny dla uczniów. Jedną z części projektu NBP było zorganizowanie debaty, nasza odbyła się w formie oksfordzkiej - opowiada Joanna Jarosz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 35 im. Armii Krajowej w Sosnowcu.

Sukcesy poprzedniej edycji – uzyskanie tytułu „Złotej Szkoły”, a tym bardziej wyróżnienie za Lekcje z ekonomią – zmotywowały szkołę z gliwickiej Sośnicy do startu w kolejnym rozdaniu. Grupa Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej składająca się z 10 uczniów i 14 nauczycieli przez kilka miesięcy realizowała zadania w ramach programu. W ramach tematu przewodniego uczniowie w drużynie Ambasadorów pod okiem i przy wsparciu nauczycieli inicjowali, przygotowywali i prowadzili lekcje, warsztaty, zorganizowali i przeprowadzili debatę szkolną. W lekcjach z ekonomią uczestniczyło niemal 300 uczniów ZSET, debata odbyła się w obecności ponad 60 osób – uczniów i nauczycieli, natomiast w warsztatach wzięło udział 35 osób.

- Uczniowie poznawali zagadnienia z Bankowości Centralnej wizytując Krakowski Salon Ekonomiczny oraz podczas 20 lekcji z ekonomią (niektóre prowadzone w kilkugodzinnych blokach). „Lekcje z ekonomią” odbywały się w różnych klasach, dla praktycznie wszystkich kierunków kształcenia. Swoją wiedzę mogli sprawdzić rywalizując w specjalnie zaprojektowanych i przygotowanych przez uczniów grach, w których udział wzięli przedstawiciele praktycznie wszystkich klas. Najbardziej w swoje działania „wkręcili się” chyba graficy, którzy postanowili zgłębić tajniki emisji i produkcji pieniądza. Kilkadziesiąt godzin pracy, analizowania różnych metod drukowania i zabezpieczenia banknotów, projektowania, poskutkowało własnym pieniądzem ZSET. Mamy też swoje monety – efekt prac z drukiem 3D – tłumaczy dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych w Gliwicach, Lesław Ogon.

Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję do usystematyzowania swojej wiedzy z zakresu zabezpieczeń na polskich banknotach obiegowych oraz możliwość poznania zaawansowanych sposobów zabezpieczenia pieniądza papierowego przed fałszerstwami. 15.03.2023 w Auli ZSET odbyła się przygotowana i przeprowadzona przez uczniów debata w formule oksfordzkiej pt.: „Polska w strefie Euro", która stanowiła praktyczne podsumowanie lekcji ekonomicznych.

Te śląskie szkoły znalazły się wśród wyróżnionych w III edycji Programu „Złote Szkoły NBP”:

Nie przeocz

Zobacz także

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie