Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

III Kongres Tańca w Katowicach i Śląski Dzień Tańca – potańcówka, warsztaty, spektakle, rozmowy o sztuce, tańcu i jego roli w społeczeństwie

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Zdjęcia z poprzedniej edycji Kongresu Tańca
Zdjęcia z poprzedniej edycji Kongresu Tańca Maria Ankiersztejn
18 marca rozpoczyna się Śląski Dzień Tańca – w regionie odbędzie się wiele wydarzeń, których celem jest popularyzowanie tańca. W jego ramach odbędą się np. bezpłatne warsztaty taneczne i pokazy najlepszych instytucji w regionie. Od 19 do 21 marca potrwa z kolei III Kongres Tańca. To wydarzenie dla profesjonalistów i pasjonatów przyciągnie najlepszych tancerzy i choreografów w Polsce.

Dyskutujmy, twórzmy, działajmy

To hasło tegorocznego Kongresu Tańca w Katowicach. Wydarzenie ma na celu zbliżyć do siebie i zachęcić do dyskusji różnorakie środowiska zajmujące się w Polsce tańcem. Wydarzenie, które organizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca odbędzie się od 19 do 21 marca 2023 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

— Wybór Katowic jako miejsca III Kongresu Tańca nie jest przypadkowy. Śląsk ma zarówno wielkie tradycje jaki ogromny potencjał teraźniejszy i przyszły jeżeli chodzi o sztukę tańca we wszelkich przejawach, zarówno jeśli chodzi o stylistykę( taniec klasyczny, taniec ludowy, taniec współczesny) jak i formy działania( prezentacje artystyczne, edukacja, działania społeczne) – mówi Karol Urbański zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

W ramach Kongresu zorganizowano także specjalną potańcówkę. Choć wstęp na wydarzenia jest bezpłatny, to liczba miejsc jest ograniczona. Z tego powodu należy zgłosić się poprzez formularz na stronie

www.kongrestanca.pl

do 10 marca. Kongres poprzedzi Śląski Dzień Tańca.

Śląski Dzień Tańca – wiele darmowych warsztatów, pokazów, spektakli

Dzień przed rozpoczęciem kongresu (tj. 18 marca) odbędzie się Śląski Dzień Tańca. Jego celem jest przybliżenie twórczości tanecznej mieszkańcom regionu. Z tej okazji wiele śląskich instytucji (w tym Opera Śląska, Szkoła Baletowa w Bytomiu, Teatr Rozrywki, Zespół Pieśni i Tańca Śląsk) zorganizowało sporo wydarzeń.

Wśród nich są warsztaty taneczne dla rodziców z dziećmi, warsztaty baletowe dla dzieci, warsztaty taneczne dla dorosłych (od współczesnego, przez jazz, Bollywood po burlesque), spektakl (darmowy) Opery Śląskiej, prelekcje, pokazy taneczne.

Zdecydowana większość wydarzeń jest darmowa lub nie kosztuje więcej niż 30 złotych. Rejestracja trwa do 10 marca przez stronę https://kongrestanca.pl/slaski-dzien-tanca.

O czym będą rozmawiać uczestnicy Kongresu Tańca w Katowicach?

Na wydarzenia zaproszeni zostali twórcy z różnych dziedzin tańca. W ramach kongresu wyodrębniono osiem bloków tematycznych.

  • Edukacji zawodowej;
  • Kwestii związanych z wykonywaniem zawodu; 
  • Finansowania tańca; 
  • Infrastruktury; 
  • Relacji w środowisku tańca; 
  • Dostępności; 
  • Upowszechniania tańca; 
  • Budowania publiczności i promocji; 

Organizatorem III Kongresu Tańca jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydarzenie finansowane z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Muzeum Śląskie w Katowicach.

Patronat Honorowy nad III Kongresem Tańca objęli:
  • Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
  • Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera