Ikary 2021 w Bielsku-Białej. Wręczono nagrody w dziedzinie kultury

KL
Ikary 2021 w Bielsku-Białej
Ikary 2021 w Bielsku-Białej FOT. Paweł Sowa/Wydział Prasowy UMBB
Udostępnij:
W poniedziałek, 10 stycznia, w Teatrze Polskim odbyła się gala wręczenia nagród prezydenta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki Ikar 2021. Uroczystość po pandemicznych zawirowaniach powróciła do swojej tradycyjnej daty na początku roku i miała też noworoczny charakter. Uświetniły ją piosenki z koncertu Karuzela Pani Marii.

Ikar za szczególne osiągnięcia w roku 2021

Nominowani do nagrody Ikara 2021 byli: aktor Teatru Lalek Banialuka Włodzimierz Pohl za wielowymiarową rolę skomplikowanego głównego bohatera w spektaklu Proces wg Franza Kafki w reż. Konrada Dworakowskiego oraz niezwykle zdolny młody pianista, uczeń bielskiego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Mateusz Dubiel.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Ikara 2021 za szczególne osiągnięcia otrzymał Mateusz Dubiel. W 2021 roku zdobył I miejsce i cztery dodatkowe nagrody na 27. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni, I nagrodę i Grand Prix oraz nagrodę specjalną Dyrektora Artystycznego Filharmonii Rybnickiej na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów w Rybniku. Był laureatem 12. Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów Artur Rubinstein on Memorandum w Bydgoszczy oraz laureatem programu stypendialnego Młoda Polska. Ponadto zdobył I miejsce na międzynarodowym konkursie pianistycznym Obretello Piano Competition On-line Edition International w maju 2021 roku.

- Jestem wielce zaszczycony i przeszczęśliwy. Bardzo dziękuję za docenienie mojej pracy prezydentowi Jarosławowi Klimaszewskiemu i szacownej kapitule nagrody. Chcę podziękować dyrektor szkoły Barbarze Cybulskiej-Konsek za wielkie wsparcie oraz moim nauczycielom prof. Mirosławowi Herbowskiemu z Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Annie Skarbowskiej z ZPSM. Gdyby nie oni, nie wiem, gdzie bym się teraz znajdował – powiedział Mateusz Dubiel.

Za wybitną działalność

W kategorii wybitna działalność dotychczasowa znalazło się liczne grono nominowanych: malarka Teresa Sztwiertnia, kierownik Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury Zbigniew Micherdziński, aktorka Banialuki Lucyna Sypniewska, grafik i rzeźbiarz Jacek Grabowski, malarz Ernest Zawada, dziennikarz i poeta Jan Picheta, literaturoznawca i autor książek Marek Bernacki, filozof i animator kultury Jarosław Hess.

Ikara 2021 za wybitną działalność odebrał Zbigniew Micherdziński, niezrównany propagator tradycji i dziedzictwa kulturowego regionu, wieloletni pracownik Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej i szef Galerii Sztuki ROK. Był kuratorem większości wystaw w tej galerii, a zorganizował ich ponad 260, w tym unikatową w skali kraju ekspozycję sztuki ludowej. Jest współtwórcą Beskidzkiego Centrum Zabawkarstwa Ludowego, które posiada najbogatsze zbiory zabawek tradycyjnych pochodzących z krajowych i zagranicznych ośrodków zabawkarstwa. Stworzył Beskidzką Szkołę Folkloru, w której prowadzone są zajęcia edukacyjne z zakresu starych ludowych technik artystycznych.

- Brak mi słów! To uhonorowanie mojej blisko 45-letniej pracy w Bielsku-Białej, która sprawiała mi wiele satysfakcji. Dzięki niej udało się wypromować wielu artystów ludowych i profesjonalnych – mówił wzruszony Zbigniew Micherdziński.

Ikar Specjalny 2021

Podczas gali w Teatrze Polskim wręczono także specjalnego Ikara. Otrzymał go Andrzej Orzechowski - scenarzysta i reżyser, laureat filmowych nagród i wyróżnień, członek zarządu Sekcji Filmu Animowanego i Sekcji Filmów dla Dzieci i Młodzieży Stowarzyszenia Filmowców Polskich, od 1984 roku związany ze Studiem Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, którego był dyrektorem w latach 2010-2020.

Spotkanie środowiska kultury stało się także okazją do pożegnania Bogdana Kocurka, od 1999 roku dyrektora Książnicy Beskidzkiej, który z końcem stycznia br. przechodzi na emeryturę.

- Zawsze moim marzeniem było stanąć na scenie Teatru Polskiego – przyznał Bogdan Kocurek. - Czy ja coś zrobiłem nadzwyczajnego? Nie. Starałem się służyć ludziom tego miasta i regionu. Zależało mi na tym, żeby Książnica Beskidzka stała się interdyscyplinarnym centrum wiedzy i nauki, miejscem spotkań bez podziałów – politycznych i religijnych – dodał, a zakończył wezwaniem: Kochajcie się, kochajcie książki, przychodźcie do najlepszej biblioteki na południu Polski!

Dyplomy honorowe

Laureatami dyplomów honorowych Ikara 2021 zostali – obchodzący w ubiegłym roku jubileusz 60-lecia Zespół Taneczny Stokrotki (dyplom odebrała Alina Jureczko), przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra za działania na rzecz ocalenia dziedzictwa kulturowego i materialnego Żydów z Bielska-Białej i okolic oraz propagowanie wielokulturowości, a także świętujący w ubiegłym roku jubileusz 20-lecia Wydział Humanistyczno-Społeczny bielskiej Akademii Techniczno-Humanistycznej (dyplom odebrali rektor prof. ATH Jacek Nowakowski i dziekan wydziału prof. Ernest Zawada).

W tej kategorii uhonorowano także postać niezwykłą, osobę, którą publiczność imprez kulturalnych świetnie kojarzy, bo widuje zawsze podczas wydarzeń. To człowiek, który – jak stwierdził Przemysław Smyczek – opanował zdolność bilokacji, a nawet trilokacji, ponieważ mimo obfitości wydarzeń w jednym czasie, potrafi na każdym z nich się pojawić, by uzyskać wpisy do swojej kroniki od artystów, bohaterów i uczestników spotkań. Andrzej Ziomek, bo o nim mowa, podobno nie lubi, gdy nazywa się go kronikarzem, woli określenie Strażnik Księgi. Wręczenie dyplomu i obrazu Ikar nad Ratuszem Andrzejowi Ziomkowi nagrodzono owacjami na stojąco. Ten dziękował wzruszony i wyraził nadzieję, że jego wielotomowe dzieło życia będzie mógł przekazać miastu, żeby było pamiątką i źródłem informacji dla pokoleń. Powiedział również, że nagroda, którą otrzymał, należy się wszystkim autorom wpisów do jego księgi, bo oni są jej autorami już od 50 lat.

Dobrodzieje kultury

Mecenasami kultury w Bielsku-Białej w 2021 r. zostały przedsiębiorstwa Aqua S.A. oraz PreZero S.A. Aqua była głównym sponsorem Dni Bielska-Białej, 19. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej im. Tomasza Stańko oraz Świąt na starówce, których gwiazdą był Dawid Kwiatkowski. Z kolei Pre Zero włączyło się w finansowe przygotowanie UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival. Dyplomy, kwiaty i obrazy autorstwa Michał Klisia odebrali prezesi obu firm - Krzysztof Michalski oraz Renata Samson.

Podsumowano rok 2021 w Bielsku-Białej

Najważniejszym wydarzeniem minionego roku były Dni Bielska-Białej z obchodami 70. rocznicy połączenia w jeden organizm obu miast. W ciągu 10 dni odbyło się 50 atrakcyjnych imprez. Przypomniał je efektowny film.

– Odkryliśmy nowe miejsca, nowe możliwości, pokazaliśmy inne wymiary naszego miasta, co – mam nadzieję - będziemy kontynuować w tym roku - mówił prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

Filmowo przypomniano także nowe wydarzenie w kulturalnym kalendarzu miasta - UrBBan Fusion. Art. & Fashion Festival, imprezę łączącą modę i sztukę.

- Wszystkie pomysły, które realizujemy, pochodzą od naszych mieszkańców. To z nich czerpiemy natchnienie, wsłuchujemy się w to, co mówią, ale też staramy się być odważni. Naszą topową bielską projektantką jest Natasha Pavluchenko i od niej się zaczęło. Ale przecież mamy dużo młodzieży, która chce projektować, mamy tradycje włókiennicze - wciąż inspirujące, no i moda to też biznes. Połączyliśmy modę z wieloma aspektami sztuki, angażując obszary artystyczne. Zostało to dobrze przyjęte, sam byłem pozytywnie zaskoczony, gdy zobaczyłem pokaz mody połączony z całą feerią artystycznych przeżyć – przyznał prezydent.

Rok 2021 był paradoksalnie niezwykle udany dla obu bielskich teatrów, które uzyskały wiele nagród, m.in. 11 nominacji do Złotych Masek – teatralnych nagród województwa śląskiego – i 5 statuetek. Najważniejszą Złotą Maskę 2021 za najlepszy spektakl roku otrzymało przedstawienie Teatru Polskiego Zły Leopolda Tyrmanda w reżyserii Piotra Ratajczaka, który również za to przedstawienie dostał Złotą Maskę. Złotą Maską za drugoplanowe role Merynosa i Kudłatego w tym spektaklu wyróżniono Adama Myrczka. Czwarta Złota Maska za ten spektakl powędrowała w ręce scenografa Marcina Chlandy. Z kolei za rolę Matki w spektaklu Augustus w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek Banialuka Złotą Maską wyróżniono Lucynę Sypniewską.

Galę Ikarów poprowadził naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego Przemysław Smyczek, któremu towarzyszyła Ewa Bątkiewicz z tego wydziału. Śpiewający tercet w lśniących sukniach stworzyły trzy aktorki Teatru Polskiego: Anna Guzik-Tylka, Marta Gzowska-Sawicka i Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ilja Kuksa o szansach na przystąpienie Ukrainy do UE

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie