Ikea w Zabrzu nie powstanie? Decyzja w 2019 roku. Ikea Centres będzie zmieniać projekt centrum handlowego

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
- Inwestycja w planowanym wcześniej kształcie nie będzie realizowana – poinformowali 12 lipca 2018 roku przedstawiciele inwestora.- Powodem decyzji jest konieczność ponownego przeanalizowania inwestycji i dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Śląsk, jako region lipca  o dużym potencjale, pozostaje dla nas ważnym miejscem inwestycji – dodają.Co to oznacza? Czytajcie dalej
- Inwestycja w planowanym wcześniej kształcie nie będzie realizowana – poinformowali 12 lipca 2018 roku przedstawiciele inwestora.- Powodem decyzji jest konieczność ponownego przeanalizowania inwestycji i dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Śląsk, jako region lipca o dużym potencjale, pozostaje dla nas ważnym miejscem inwestycji – dodają.Co to oznacza? Czytajcie dalej Mat. pras. inwestora
Udostępnij:
Ikea w Zabrzu nie powstanie? Ta informacja z połowy lipca zelektryzowała mieszkańców regionu. Nagle okazało się, że z szeroko zakrojonej inwestycji, zaplanowanej z rozmachem nie zostało nic. Czy rzeczywiście spółka Ikea Centres wycofała się z realizacji inwestycji w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze, w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej oraz ulic Lompy i Skargi? Sprawdziliśmy.

- Inwestycja w planowanym wcześniej kształcie nie będzie realizowana – poinformowali 12 lipca 2018 roku przedstawiciele inwestora.

- Powodem decyzji jest konieczność ponownego przeanalizowania inwestycji i dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Śląsk, jako region o dużym potencjale, pozostaje dla nas ważnym miejscem inwestycji – dodają.

Przypomnijmy, że centrum handlowe Ikea w Zabrzu miało powstać na działce o powierzchni ok. 87 tys. m kw. Miało pomieścić w sumie ponad 130 lokali handlowych i usługowych z segmentu mody, sportu, zdrowia i urody, wyposażenia domu, a także sklepy z elektroniką i sprzętem AGD. Przy wynajmie powierzchni doradzał i proces komercjalizacji prowadził Colliers International jako wyłączny agent.

ZOBACZ KONIECZNIE ZDJĘCIA

Tutaj pisaliśmy o pierwszych najemcach centrum handlowego Ikea w Zabrzu

Ikea chciała wybudować sklep meblowy, centrum handlowe oraz wielki teren rekreacyjny przylegający do centrum.

- Nasz koncept wykracza daleko poza centrum handlowe – chcemy być dla mieszkańców Zabrza i okolic miejscem, gdzie spotykają się ze znajomymi, chodzą do kina, na kawę, uprawiają sporty, organizują pikniki, bawią się na koncertach i oglądają wystawy – mówił jeszcze pod koniec 2017 roku Dariusz Węglicki, menedżer projektu w Ikea Centres. - Szykujemy mnóstwo dodatkowych usług i atrakcji, np. bezpłatną przestrzeń co-workingową, centrum medyczne czy skatepark. Ciekawa będzie architektura samego obiektu, łącząca w sobie elementy skandynawskie z lokalnymi i zintegrowana z otaczającą go przestrzenią. Cały teren będzie przyciągał atrakcyjną architekturą krajobrazu, bogactwem różnorodnej zieleni i efektownymi konstrukcjami – podkreślał Dariusz Węglicki.

Co to oznacza? Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. inwestycji, tłumaczy, że miasto nie ma informacji o tym, że spółka Ikea Centres wycofała się całkowicie z budowy w tym mieście. Po oświadczeniu inwestora o zawieszeniu inwestycji w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie przedstawicieli inwestora z prezydent Zabrza Małgorzatą Mańką-Szulik.

- Nie wyobrażam sobie, że inwestor, który kupił działkę kilka lat temu, zainwestował już ok. 30-40 milionów złotych w realizację projektu, ma niezbędne pozwolenia na budowę, zatrudnił ludzi, którzy od ponad 20 miesięcy pracują nad inwestycją, wycofa się zupełnie – mówi Rafał Kobos.

Budowa Ikea w Zabrzu miała rozpocząć się wiosną 2017. Planowany był nowy układ drogowy

Jak dodaje, oczywiście może być tak, że Ikea Centres sprzeda działkę w Zabrzu, ale takiego scenariusza zabrzańscy urzędnicy na razie się nie spodziewają.

- Czekamy na ruch inwestora. Wiążących decyzji spodziewamy się na początku przyszłego roku – zaznacza Kobos.

Również Miejski Zarząd Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu (MZDiII) nie ma oficjalnej informacji, że Ikea Centres rezygnuje z przebudowy układu drogowego wokół przyszłego centrum handlowego Ikea. - O całej sprawie wiem z doniesień prasowych. Inwestor ma wszelkie pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia przebudowy. Są one ważne jeszcze dwa lata – mówi Danuta Bochyńska-Podloch, dyrektor MZDiII.

Z czego wynika decyzja o wstrzymaniu budowy i przeanalizowaniu inwestycji? Rafał Kobos tłumaczy, że składa się na nią kilka czynników. Po pierwsze, znacznie wzrosły koszty inwestycyjne – zarówno koszty pracy, jak i materiałów budowlanych są o ok. 30 proc. wyższe niż kilka miesięcy temu.

Tutaj przeczytacie o poślizgu inwestycji szwedzkiego koncernu

- Widzimy to również po przetargach i składanych ofertach. Koszty są bez wątpienia czynnikiem, który wymaga ponownej analizy, bo inwestycja w Zabrzu miała być szeroko zakrojona: z centrum handlowych i dużym terenem rekreacyjnym wokół – mówi Rafał Kobos.

Nie bez znaczenia są także wprowadzone od marca tego roku niedziele bez handlu. Ikea chciała w Zabrzu wybudować centrum handlowe z myślą o rodzinach. Miało to być miejsce, w którym rodziny z dziećmi będą spędzać czas.

Wreszcie trzecim powodem zawieszenia zabrzańskiej inwestycji są zmiany w samej firmie Ikea. Szwedzki koncern przechodzi przeobrażenia. Pod koniec stycznia tego roku zmarł jego twórca i założyciel - Ingvar Kamprad, zaś we wrześniu zmieni się szef Ikea w Polsce. Anna Pawlak-Kuliga - po pięciu latach pracy w Polsce, w tym dwóch na stanowisku prezesa IKEA - ma objąć stanowisko prezesa sieci w Chinach.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

e
ed
postawić budynek UM gdyż to jest w ZABRZU narbardziej rozwijajca się firma w perspektywie planije się zatrudnienie kilku tys pracowników
C
Cliper
Od początku było wiadome że IKEA nie dla takiego zawsialego miasta
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie