Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile energii elektrycznej pochłaniają urządzenia w naszych domach? Radzimy, co robić, aby zaoszczędzić na rachunkach za prąd

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Zapraszamy do naszej galerii!
Zapraszamy do naszej galerii! Pixbay
Wzrosty cen surowców dotykają wszystkich aspektów naszego życia. Przekładają się na wyższe ceny artykułów spożywczych, paliwa, a także energii elektrycznej. Dlatego też przedstawiamy krótki poradnik o tym, jak zaoszczędzić na rachunkach. Z naszej galerii dowiecie się również, które elementy wyposażenia domu są najbardziej energochłonne.

Ile energii elektrycznej pochłaniają urządzenia w naszych domach?

Niemal pewne jest to, że czekają nas wzrost cen energii elektrycznej. O ile – tego jeszcze nie wiadomo. Rekordowe ceny węgla, głównego surowca używanego przez polskie elektrownie z pewnością przełożą się na kilkunastoprocentowy wzrost kwot na rachunkach.

- Wzrost cen energii elektrycznej nie zwalnia tempa. W lipcu ceny z dostawą na 2023 osiągnęły poziom PLN 1519/MWh, a średni poziom od początku roku to PLN 923/MWh. Jeśli taki poziom utrzymałby się w pozostałej części roku to ceny energii w taryfie G powinny wzrosnąć o ok. 138% - prognozują analitycy Biura Maklerskiego Pekao.

Co oznacza to dla nas, konsumentów? Wyższe rachunki za prąd. Nic dziwnego zatem, że zaczynamy się rozglądać za sposobami, które pozwolą nam zaoszczędzić często pokaźne kwoty w skali miesiąca. Poniżej prezentujemy listę sposobów, które pozwolą nam zmniejszyć zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie – otrzymywane rachunki. Z naszej galerii dowiecie się zaś, które urządzenia w naszym gospodarstwie domowym „pożerają” najwięcej prądu.

Co robić, żeby zacząć oszczędzać na energii elektrycznej?

  • Wymieńmy żarówki na energooszczędne

    Energooszczędne żarówki to tylko pozornie wyższy koszt: ich cena bywa nawet kilkukrotnie wyższa niż ta, którą zapłacimy za ich „zwykły” ekwiwalent, jednak różnica ta zwróci się już po kilku miesiącach i to z nawiązką. Sprawdźmy, ile żarówek wymaga wymiany w naszych mieszkaniach. Jeżeli okaże się, że wszystkie – w pierwszej kolejności wymieńmy te, z któych najczęściej korzystamy.

  • Wyłączajmy urządzenia elektryczne z prądu, jeżeli z nich nie korzystamy

    Większość współczesnych urządzeń elektrycznych korzysta z trybu czuwania. Pozwala on szybko przywrócić telewizor, laptop czy konsolę do działania, jednak oznacza to stały pobór prądu – także w czasie, kiedy z tych urządzeń nie korzystamy. Odłączajmy je od prądu w czasie, gdy z nich nie korzystamy: niższy rachunek za prąd z pewnością zrekompensuje nam dłuższe oczekiwanie na uruchomienie.

  • Wykorzystujmy optymalnie akcesoria gospodarstwa domowego

    Ten punkt odnosi się zarówno do wyboru urządzeń AGD, jak i ich optymalnego wykorzystania. Przy zakupie pralki czy zmywarki sprawdźmy ich parametry poboru energii. Urządzenia o wyższej klasie energooszczędności, mimo że droższe, oznaczają niższe rachunki. To inwestycja, która zwróci się po czasie. Sam sprzęt dobierajmy w zależności do naszych potrzeb: przemyślmy, jak często korzystamy z AGD i na tej podstawie dokonajmy zakupu. W trakcie samego użytkowania starajmy się by pralka czy zmywarka nie robiły „pustych przebiegów”, czyli pracowały z połową możliwej ładowności. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno energię elektryczną, jak i wodę. Wiele urządzeń wyposażonych jest w funkcję eko. Oznacza to dłuższy czas pracy przy jednocześnie mniejszym poborze prądu i wody. Jeżeli mamy taką możliwość – korzystajmy z niego jak najczęściej.

  • Nie otwierajmy piekarnika w trakcie jego pracy

    Otwierani piekarnika w trakcie pieczenia nie tylko może zrujnować potrawę – o czym powie nam każdy kucharz – ale także wpływa na zużycie prądu. Otwierając drzwiczki, wypuszczamy nagrzane powietrze, przez co wydłuża się praca piekarnika, który musi ponownie nagrzać się do wybranej przez nas temperatury, a tym samym – pobrać więcej energii elektrycznej.

  • Gotując na kuchence elektrycznej, korzystajmy z pokrywek

    Jeżeli nasza kuchnia wyposażona jest w kuchenkę elektryczną bądź płytę indukcyjną, w trakcie gotowania korzystajmy z pokrywek. Skróci to czas przygotowania potrawy, a tym samym wpłynie na czas poboru energii elektrycznej.

  • Wyłączajmy światło w pustych pomieszczeniach

    Jedna z prostszych, a jednocześnie najtrudniejszych do zastosowania porad. Ile razy zdarzało się nam zapomnieć o zgaszeniu światła w łazience czy kuchni po tym, jak ją opuściliśmy? Warto wyrobić w sobie nawyk sprawdzania, czy światło jest zgaszone – dzięki temu unikniemy opłat za niepotrzebnie zużytą energię.

  • Optymalnie wykorzystujmy światło słoneczne

    Słońce jest naturalnym, darmowym źródłem światła – wykorzystajmy to! Zamiast zasłon i firanek, zaciemniających wnętrza zamontujmy rolety rzymskie, które pozwolą nam regulować ilość światła wpadającego do pomieszczeń. Jeżeli pracujemy w domu przy komputerze, na nasze stanowisko wybierzmy miejsce najlepiej doświetlone. Rozplanujmy też dzień tak, by zadania wymagające światła wykonać w pierwszej części dnia.

Mamy nadzieję, że nasz krótki poradnik pomoże zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Nowe nawyki mogą być trudne do wprowadzenia i wymagają na start nakładu finansowego, jednak należy to traktować jako inwestycję – i to taką, która błyskawicznie się zwróci.

Zapraszamy do naszej galerii!

Ile energii elektrycznej pochłaniają urządzenia w naszych do...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera