MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztują woda i ścieki w woj. śląskim? Jak wypada Dąbrowa Górnicza?

PAS
ARC
W przyszłym roku mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie zapłacą więcej za wodę i ścieki. Utrzymana została decyzją radnych dotychczasowa taryfa, co przekłada się dziś na cenę 17,98 zł brutto za 1 m sześć. wody i odbiór 1 m sześć. ścieków. Mieszkańcy, dzięki dopłatom z miejskiego budżetu, płacą jednak łącznie 13,95 zł.

Zabieg w postaci dopłat do cen wody i ścieków stosuje obecnie oprócz Dąbrowy Górniczej kilka innych miast w woj. śląskim. Są to: Gierałtowice, Bojszowy, Chełm Śląski, Lędziny, Łaziska Górne, Tarnowskie Góry, Wyry, Imielin, Mikołów, Goleszów, Suszec, Kozy, Tworóg, Pilchowice, Bobrowniki, Świerklaniec, Wilamowice, Miasteczko Śląskie.

Jak zatem kształtują się obecnie ceny wody i ścieków w woj. śląskim?

Najdroższe opłaty za wodę i ścieki mają Gierałtowice 19,43 zł brutto (1 m sześć. wody 8,63 zł brutto, 1 m sześć. ścieków 10,80 zł brutto). Na drugim miejscu w zestawieniu są Bojszowy 18,70 zł brutto, a na trzecim Pilica 18,45 zł brutto. Czwarte miejsce zajmują Wojkowice z opłatami w wysokości 17,80 zł brutto. Dąbrowa Górnicza z ceną 13,95 zł plasują się w zestawieniu 50 miast i gmin na miejscu 42.

Na miejscu 9 są Tarnowskie Góry – 16,88 zł brutto, na 11 Mysłowice – 16,31 zł brutto, na miejscu 17 Zabrze – 15,08 zł brutto, 20 miejsce z ceną 14,86 zł brutto zajmuje Będzin. 25 jest Rybnik – 14,69 zł brutto, 28 jest Chorzów – 14,43 zł brutto, 30 są Piekary Śląskie – 14,43 zł brutto, 31 jest Czeladź – 14,39 zł brutto, 33 jest Bytom – 14,27 zł brutto, 38 są Katowice – 14,11 zł brutto, 50 miejsce zajmuje Kuźnia Raciborska z ceną 13,30 zł brutto.

Jak tłumaczy Michał Raszka, rzecznik prasowy Dąbrowskich Wodociągów, w przypadku Dąbrowy Górniczej wpływ na wysokość taryf ma kilka czynników, w dużej części niezależnych od spółki.

– Najważniejszym z nich jest eksploatacja infrastruktury wodno-kanalizacyjnej, wartej 492 mln zł. W tym nowa infrastruktura powstała w ostatnich latach w ramach programu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w gminie Dąbrowa Górnicza” to aż 338 mln zł. Łączny majątek spółki zwiększył się trzykrotnie – tłumaczy Michał Raszka. – Koszty niezależne od spółki, które rzutują na taryfę, czyli czynsz, podatek od nieruchomości i amortyzacja wynoszą 34,7 mln zł. Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest zakup wody Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, którym Dąbrowskie Wodociągi płacą 2,25 zł netto za 1 m sześć. wody. Do tego dochodzą inne koszty, m.in. energii elektrycznej, opłaty za umieszczenie urządzeń w pasie jezdni, wynagrodzenia. Marża zysku w cenie stanowi 0,25 procenta planowanych kosztów – dodaje Raszka.

Dąbrowskie Wodociągi prowadzą szereg inwestycji, których celem jest stałe zapewnienie wysokiej jakości, bezpieczeństwa i ciągłości dostaw wody oraz obecny w Dąbrowskich Wodociągach od kilku lat trend zmniejszającej się liczby awarii i ograniczania strat wody.

- Dodajmy, że sieć wodno-kanalizacyjna w naszym mieście jest rozległa. Dąbrowa Górnicza jest największym w województwie śląskim miastem i dziesiątym w Polsce pod względem powierzchni (liczy 189 km²). W porównaniu do Sosnowca (91 km²) czy Bytomia (69 m²) obszar ten jest dwukrotnie, a nawet trzykrotnie większy, a przy tym ma znacznie mniej mieszkańców – mówi Michał Raszka. Obecnie w Dąbrowie Górniczej mieszka około 115,5 tys. osób. Co roku mieszkańców ubywa, a koszt utrzymania tak rozległej infrastruktury nie zmienia się.

Dąbrowskie Wodociągi dysponują ok. 517 km sieci wodociągowej z przyłączami, ok. 248 km sieci kanalizacji sanitarnej i ogólnospławnej z przyłączami, siedemnastoma hydroforniami, dwoma mechaniczno-biologicznymi oczyszczalniami, 32 przepompowniami ścieków i czterema systemami ujęć wody głębinowej, w tym jednego ze stacją uzdatniania wody. Utrzymanie sieci i urządzeń ma również wpływ na wysokość taryfy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni