Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 00dni
  • 01godz.
  • 33min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Ile kosztuje wyprodukowanie litra mleka? "Zostają obornik, zmęczenie i satysfakcja"

s
AGW, pixabay.com
W przypadku niektórych polskich rolników, ceny mleka spadają do złotówki. - Ile, przy obecnych cenach paszy, kosztuje wyprodukowanie litra mleka? - pyta pani Monika. Sprawdzamy odpowiedzi internautów związanych z branżą.

W jednej z rolniczych grup na Facebooku, producenci mleka dzielą się spostrzeżeniami dotyczącymi kosztów produkcji. Jak podkreślają - wyprodukowanie litra mleka, w każdym gospodarstwie, ma inną cenę. Stawka zależy od kosztów paszy, pracy i genetyki bydła.

Jeden ma 20 krów na 50 hektarach, drugi odwrotnie. Jedni mają ziemię w dużych kawałkach - blisko siedliska, inni wożą tirami sianokiszonkę, skąd się da - opisuje pan Paweł.

Większość internautów wskazuje, że wyprodukowanie litra mleka kosztuje ich od złotówki do 1,20 zł. Dodajmy, że w koszty trzeba wliczyć nie tylko pasze, ale też m.in. prąd czy wodę.

- Kryzys w mleczarstwie jakimś dziwnym zrządzeniem, zawsze uderza w mleczarstwo co 4 lata - wskazuje pan Robert. - Wtedy robi się za darmo. Najczęściej jest tak, że się dokłada do interesu. Żeby utrzymać produkcję, zaciąga się kolejne kredyty - jeśli jest możliwość. Jeśli nie - bankructwo.

Jeszcze nie słyszałem żeby jakiś krowiarz zbankrutował - kwituje pan Mateusz, mieszkaniec okolic Bydgoszczy.

- W praktyce, jeżeli nie masz stada przynajmniej powyżej 100 krów mlecznych, mało zyskujesz. Bardziej dokładasz do interesu - stwierdza pan Piotr. - Jeden z dwóch krów wydoi tyle, co drugi z trzech - odpowiada mu kolejna osoba.

- Zostają satysfakcja, obornik i gnojowica. Nie wspomnę o zmęczeniu fizycznym gospodarzy - pisze pan Grzegorz. Kolejny producent dodaje żartobliwie: Masz karnet na siłkę gratis i jeszcze Ci źle?

- Wszystko w rolnictwie, na obecną chwilę, to obrót jednej kwoty gotówki. To, co wkładasz, odbierasz, a potem znowu wkładasz. I tak w koło - wskazuje kolejny rozmówca.

Ceny mleka - przykłady (18.05.20)

  • Spóldzielnia Mleczarska w Gostyniu: 1,36 zł za litr
  • "RYKI" Spółdzielnia Mleczarska: 1,40 zł za litr
  • Inter Milk: 1,28 zł za litr
  • Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek: 1,40 zł za litr
  • Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka: 1,34 zł za litr
  • Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Giżycku: 1,43 zł za litr

Barszcz Sosnowskiego zajmuje coraz większy obszar Polski

Wideo

Materiał oryginalny: Ile kosztuje wyprodukowanie litra mleka? "Zostają obornik, zmęczenie i satysfakcja" - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3