Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile małżeństw zawarto w Gliwicach? Jakie imiona dla dzieci były najbardziej popularne? Podsumowanie 2022 r. według Urzędu Stanu Cywilnego

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ile ślubów i ile dzieci? Podsumowanie 2022 r. w Gliwicach
Ile ślubów i ile dzieci? Podsumowanie 2022 r. w Gliwicach Paweł Kurczonek / Polska Press
W Gliwicach w 2022 r. więcej osób zmarło, niż się urodziło. Ta tendencja utrzymuje się w mieście od 2021 r., wówczas gliwicki Urząd Stanu Cywilnego również odnotował niekorzystny bilans. Nie zmieniła się także popularność imion nadawanych dzieciom. Od 2021 r. w mieście niepodzielnie prym wiodą Hanna, Zuzanna, Jakub i Leon. Sprawdzamy, co jeszcze mówią dane gliwickiego Urzędu Stanu Cywilnego.

Dzieci w Gliwicach – ile porodów i jakie imiona były najpopularniejsze w 2022 r.

Jak pokazują dane Urzędu Stanu Cywilnego w Gliwicach, w mieście z roku na rok rodzi się coraz mniej dzieci. W 2020 r. zarejestrowano 2729 urodzeń, rok później było ich 2515, a w 2022 r. w Gliwicach przyszło na świat 2233 dzieci. To o niemal 500 urodzeń mniej, niż dwa lata wcześniej.

I choć dobrą informacją jest spadek liczby zgonów w mieście (2021 r. – 2624 osoby, 2022 r. – 2381) to cały czas utrzymuje się niekorzystny bilans między ilością urodzeń i zgonów. W Gliwicach od 2021 r. więcej osób umiera, niż się rodzi.

Nie zmieniła się popularność imion nadawanych noworodkom. W 2021 r. dziewczynki najczęściej dostawały imiona Hanna i Zuzanna, a chłopcy – Jakub i Leon. Te same imiona przodują w zestawieniach w 2022 r. Ponadto popularnością wśród młodych rodziców cieszyły się Emilia, Julia i Zofia oraz Franciszek, Antoni i Nikodem.

Na drugim końcu zestawienia uplasowały się Freja, Kira i Dobrawa, a wśród chłopców: Gniewomir, Gniewosz, Jeremiasz i Feliks.

Małżeństwa w Gliwicach – ile i w jakich miejscach

Na ilość urodzeń zapewne ma wpływ spadek ilości zawieranych małżeństw. Jak informuje Małgorzata Korzeniowska, kierownik Urząd Stanu Cywilnego w Gliwicach, w 2021 r. w mieście zawarto 740 małżeństw, a rok później – już tylko 650. 430 z nich było ślubami cywilnymi, a 220 – konkordatowymi. 39 ślubów cywilnych zostało zawartych poza USC.

- Śluby cywilne udzielane przez kierownika gliwickiego USC poza lokalem urzędu odbywają się przede wszystkim w lokalach gastronomicznych oferujących przyjęcia weselne, zarówno wewnątrz lokalu jak i w ogrodach lub parkach zlokalizowanych w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jeden ślub został udzielony w lokalu mieszkalnym, a jeden w areszcie śledczym – informuje Małgorzata Korzeniowska.

Kierowniczka gliwickiego USC podaje ponadto, że w minionym roku w mieście zostało zawartych 20 ślubów cywilnych z obcokrajowcami. Połowa tych małżeństw to śluby z obywatelkami lub obywatelami Ukrainy. Drugą połowę stanowiły małżeństwa z osobami, które przyjechały do miasta z Białorusi, Belgii, Filipin, Kolumbii, Mołdawii, Serbii, Syrii, Tunezji, Turcji oraz Uzbekistanu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera