Ile Martyna Wojciechowska i Kamila Sukiennik zarabiają w NBP? Narodowy Bank Polski ujawnił wysokość wynagrodzenia prezesa i dyrektorów

  • Polska

Jo

,

mm

W 2018 roku prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński zarabiał przeciętnie 63 531 zł brutto miesięcznie. NBP nie podaje dokładnych zarobków dyrektorek - „asystentek” Glapińskiego. Wiadomo jedynie, że jedna z nich - Martyna Wojciechowska - zarabia „trochę lepiej” niż wynosi przeciętne wynagrodzenie na stanowisku dyrektora wNBP - w 2018 roku było to 36 308 zł miesięcznie.

W grudniu „Gazeta Wyborcza” podała, że Martyna Wojciechowska, jedna z „asystentek” prezesa NBP, a formalnie dyrektor departamentu komunikacji i promocji, zarabia wraz z dodatkami ok. 65 tys. zł miesięcznie. Wojciechowska, która w NBP pracuje od ponad 10 lat, ukończyła filologię rosyjsko-ukraińską oraz podyplomowe dziennikarstwo. W przeszłości była m.in. radną sejmiku mazowieckiego PiS. Jej zarobki zszokowały opinię publiczną. Oburzenia nie kryją też politycy PiS.

Jak się okazało w trakcie środowej konferencji prasowej w NBP zarobki Wojciechowskiej są niższe. Jednak konkretne liczby nie padły. - Pani dyrektora Martyna Wojciechowska może być w grupie osób trochę lepiej zarabiających niż przeciętnie - przekonywała Ewa Raczko, zastępca dyrektora departamentu kadr NBP. Przeciętne wynagrodzenie brutto na stanowisku dyrektora w NBP (ustalone w oparciu o PIT) wyniosło w 2018 roku 36 308 zł i było o dwa tysiące złotych niższe niż jeszcze w 2014 roku.

W tym roku PIT od pracodawcy inaczej. Płatnicy muszą go złożyć do urzędu do końca stycznia. A kiedy dostarczyć pracownikowi?Kliknij po prostu w ten tekst, a dowiesz się wszystkiego.

10 dobrze płatnych zawodów, do których nie potrzeba studiów ...

- Miesięczne wynagrodzenie całkowite w kwocie 60 tys. zł przekroczył tylko jeden z dyrektorów w NBP i miało to miejsce w czasie kadencji prezesa Marka Belki - podkreśliła Raczko. - NBP od lat kształtuje swoje wynagrodzenia analizując poziom płac w sektorze bankowym - dodała, zaznaczając przy tym, że pensje pracowników nie są finansowane ze środków budżetu państwa.

Opozycja domaga się ujawnienia dokładnych zarobków pracowników NBP. Posłowie opozycji przygotowali w tej sprawie projekt ustawy. Chcą, by ustawa została przyjęta na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Co ciekawe, PiS nie wyklucza, że poprze ten pomysł.

 Imagine_Images/ Pixabay.com

TOP 10 wyjątkowych ofert pracy. W tych zawodach znajdziesz p...

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

07.02.2019, 20:21

ukończyła filologię rosyjsko-ukraińską oraz podyplomowe dziennikarstwo.

nie rozumiem - to są fachowcy - czemu ''czepiacie' się ich zarobków ?

22.01.2019, 14:07

Ale oni nie kradną. Pobierają pensje takie jakie dali im poprzednicy z PO. Wojciechowska pracuje 10 lat. Ciekawe że teraz nagle chcą ujawnienia wysokości ustalanych przez siebie pensji. 10 lat. Wojciechowskiej. Policz mto ją zatrudniał

22.01.2019, 14:03

Tzn za PO Wojciechowska i inni tam zarabiali mniej??? No nie. Więc dlaczego dopiero teraz cię to boli?

12.01.2019, 09:38

A co my cipki na śmietniku znalazłyśmy. Chcecie ciupciać do woli, to dajcie dobrą pensję. Jasne?

12.01.2019, 09:34

Jak rozłożysz nogi szefowi tez da zarobić.

12.01.2019, 09:34

Jak rozłożysz nogi szefowi tez da zarobić.

12.01.2019, 09:20

Oprócz NBP jest przecież więcej takich cichutkich, państwowych instytucyjek. Tam kadra zarządzająca praktycznie nic nie robi, a zarabia nadzwyczaj dobrze. Grunt żeby pensje szły z budżetu państwa.

12.01.2019, 08:51

A ja chcę wiedzieć ile zarabiaja mężczyźni w NBP. Czy podobnie jak Panie, a może więcej?

11.01.2019, 23:30

,,Pokora , praca , umiar , roztropność w działaniu i odpowiedzialność a przede wszystkim słuchanie Obywateli i to są ZASADY , którymi będziemy się kierować !!! koniec z arogancją Władzy i koniec z pychą" to ja (fał)Szydło do was mówię...........

11.01.2019, 22:10

kpisz w żywe oczy, śmiejąc się z ludzi i zarobków. Ty su*o obyś zdechła.

11.01.2019, 22:07

Miało być uczciwie"wystarczy nie kraść"i skromnie. Mały, wredny intrygant, kurdupel z Żoliborza okłamał wyborców a pazerne manekiny prezesa chłepczą z koryta, aż im się ulewa.

11.01.2019, 22:03

a teraz swoim kurkom z państwowej kasy nie żałuje za usługi. Obleśny dziad, śliniący się na widok cipki.

11.01.2019, 20:50

Jeśli te zarobki nie są z budżetu państwa to co z tego jeśli banki jest państwowy czyli jego zyski to dobro narodowe.Czyli wypłacając pensje tak wysokie z tego zysku to chyba jest tak jakby było to z budżetu państwa bo ten zysk jako banku państwowego został wypracowany dla dobra społeczeństwa.Tak czy się mylę?

11.01.2019, 17:12

Dojna zmiana

11.01.2019, 12:12

BFG nie odpowiada za parabanki.

11.01.2019, 12:09

Nie ma innych. To jest NBP.

11.01.2019, 10:36

Wystarczy mieć baczne oko i trochę oleju w głowie i wiadomo o co chodzi.Pozdrawiam.No cóż.Jednak ja bym dała Paniom zarobek w wysokości 2 tys zł netto bo tyle zarabia pracownik Urzędu Gminy w Wielkopolsce.

11.01.2019, 10:09

Niech w sprawie zarobków wypowiedzą się konkretne Urzędy skarbowe w których rozliczają się ci wybitni specjaliści .To będzie bardziej wiarygodne niż paplanina następnego zależnego od prezesa urzędasa.

11.01.2019, 09:51

są inne

11.01.2019, 09:21

Zwolnić gada. Choćby za butę i tupet.
Ewentualnie za facjatę.

11.01.2019, 09:21

Zwolnić gada. Choćby za butę i tupet.
Ewentualnie za facjatę.

11.01.2019, 08:55

I jeszcze nasrać! Koniecznie nasrać!

11.01.2019, 08:54

Bank Centralny za komuny to Bank wizerunku ,uczciwosci i praworzadnosci finansowej.Dzis w przekletym kraju to dno i wizerunek oszusta .W NBP klienci indywidualni nie maja oszczednosci.Ten Bank zajmuje sie rachunkami jednostek budzetowych.

10.01.2019, 22:28

W N.B.P. panuje rozkradanie oszczędności ludzi.Co robi prokuratura i CBA?

10.01.2019, 22:21

Potrzebna komisja śledcza do spraw okradania w N.B.P.