Ile nas kosztuje partyjne życie?

Agata Pustułka
Udostępnij:
Platforma Obywatelska chce na okres od kwietnia 2009 roku do końca roku 2010 zamrozić subwencje budżetowe dla partii politycznych i zaoszczędzić w sumie ponad 200 mln złotych.

Sprawa miała być głosowana już tydzień temu, ale marszałek Sejmu Bronisław Komorowski przesunął termin na 30 marca, by dogadać wspólne stanowisko z PSL, które nie chce zamrożenia dotacji, ale ich ograniczenia o 20 proc. Wszystko wskazuje jednak na to, że posłowie z pozostałych ugrupowań nie poprą oszczędnościowego pomysłu. A jest o co walczyć. W tym roku kwota dotacji ma być rekordowa i przekroczyć 114 mln złotych, a za pasem kosztowna kampania do euro-parlamentu.

Najbardziej na niedostatek środków narzeka PiS, które jest zmuszone do zaciskania pasa. - Staramy się prowadzić partyjne życie bardzo skromnie - mówi posłanka Maria Nowak, szefowa tej partii w województwie śląskim. - By nie wynajmować sali, często spotykamy się na herbacie w kawiarniach, a jeżeli już organizujemy bardziej masowe spotkania i musimy coś wynająć to jest to katowicki klub Marchołt.

Cóż partia Jarosława Kaczyńskiego musi oszczędzać, bo ostatnio zafundowała sobie bardzo kosztowną kampanię reklamową promującą swój nowy wizerunek pod wspólnym hasłem: "Czyny, nie cuda". Wirtualne Media podały, że mogła ona kosztować nawet 7 mln złotych.

Przeciwnicy pomysłu PO z ironią oceniają, że Platformie łatwo formułować oszczędnościowe postulaty, bo przez jedną kadencję (w latach 2001 - 2005) w ogóle nie dostawała dotacji i przetrwała dzięki darowiznom, a więc ma doświadczenie i wypróbowanych sponsorów.

Jednak z wyliczeń jakie przedstawił niedawno portal Money.pl wynika, że to nie Platforma, ale Sojusz Lewicy Demokratycznej ma najwierniejszych członków i sympatyków, bo zbiera najwięcej składek i darowizn. W sumie w 2007 roku partia ta otrzymała z tych dwóch źródeł 6,3 mln złotych, a PO niewiele ponad 3 mln zł. Przy okazji warto dodać, że poniedziałkowy "Superwizjer" ujawnił, iż w 2000 roku firmy jednego z najbogatszych Polaków Aleksandra Gudzowatego dały na kampanię wyborczą SLD trzy miliony złotych. Sprawa wywołała burzę.

Może dlatego dziś Sojusz chce utrzymania obecnych zasad finansowania partii. - Nie przyłożymy ręki do powrotu zjawiska, które kładło się cieniem na całej klasie politycznej - mówił podczas ostatniej debaty sejmowej poseł SLD Wacław Martyniuk.

W województwie śląskim Sojusz do partyjnych krezusów jednak nie należy. - Rocznie dostajemy z centrali kilkaset tysięcy złotych, ale trzeba wziąć przy tym pod uwagę, że mamy do utrzymania najwięcej lokali - wyjaśnia Kazimierz Karolczak, sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD. - Wysokość kwoty jest uzależniona od liczby członków oraz posłów.

Partie mogą też same zarabiać np. umieszczając pewne kwoty na bankowych lokatach. Niedoścignionym mistrzem jest w tym wypadku... PSL, które w 2007 roku właśnie na lokatach zarobiło prawie pół miliona złotych. Najwięcej ze wszystkich ugrupowań! Zresztą tzw. stare partie są uprzywilejowane, gdyż posiadają nieruchomości pochodzące jeszcze z lat PRL-owskiej świetności. Wspomniane Polskie Stronnictwo Ludowe zarobiło 44 miliony złotych na sprzedaży swojej historycznej siedziby przy ul. Grzybowskiej w Warszawie, ale sprawą zajęła się prokuratura, bo rynkową wartość gmachu wyceniono na ponad 100 mln złotych.

Ostatnią wielką transakcję finansową w województwie śląskim przeprowadziło Polskie Stronnictwo Ludowe, gdy sześć lat temu sprzedało swoją siedzibę - piękną, 900 metrową willę przy ulicy Zajączka w Katowicach.

Ile partia na tym zarobiła? To tajemnica handlowa. Nieoficjalnie mówiło się o kwocie 500 tysięcy złotych. - Teraz miesięcznie każda z wojewódzkich organizacji na działalność otrzymuje z centrali 10 tys. złotych. Chyba, że są jakieś ekstra szkolenia, czy spotkania to dostajemy trochę więcej - mówi szef stronnictwa Marian Ormaniec.

Obecnie PSL nie posiada żadnych nieruchomości tylko wynajmuje lokale płacąc za czynsz od 200 do 800 złotych miesięcznie.

- W województwie, niestety, nic nie mamy, ale za to posiadamy piękne budynki w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i żyjemy z ich wynajmu - mówi Jan Klimek, lider Stronnictwa Demokratycznego w regionie. Wartość nieruchomości wycenia na ok. 100 milionów złotych, co jest majątkiem budzącym szacunek. Niedawno "Newsweek" pisał natomiast o planach zastawienia warszawskiej siedziby SLD przy ul. Rozbrat, bo partia nie ma zbyt wielu środków na zbliżającą się wielkimi krokami kampanię do europarlamentu.

Zdaniem Adama Sawickiego z Fundacji im. Stefana Batorego, która od lat monitoruje finansowanie kampanii wyborczych, całkowita rezygnacja z budżetowych dotacji dla partii politycznych byłaby błędem. - Uważam, że trzeba ją zmniejszyć oraz wprowadzić ograniczenia dotyczące niektórych form promocji takich jak billboardy czy spoty telewizyjne, szczególnie widoczne w trakcie kampanii wyborczych. Być może powinno się nawet zabronić wykorzystywania pieniędzy z budżetu na takie działania - mówi Sawicki.
Minimalna płaca

Wpłaty na rzecz partii politycznej, dokonywane przez osoby fizyczne z tytułu składek członkowskich lub darowizn, mogą być dokonywane albo na rachunek bankowy partii, albo - w przypadku, gdy jednorazowa kwota nie przekracza minimalnego wynagrodzenia za pracę - również do kasy partii. Dokonywanie wpłat na działalność partii politycznej przez osoby pełniące funkcje lub zajmujące stanowiska publiczne, bądź zatrudnione w urzędach i instytucjach publicznych - poprzez konto urzędu (instytucji) jest niedopuszczalne. Czynności związane z realizacją stałego zlecenia potrącania z diet lub poborów określonej kwoty wiążą się bowiem z obciążeniem tą pracą pracownika urzędu lub instytucji publicznej, a koszt przelewu ponoszony jest przez ten urząd lub instytucję. (Państwowa Komisja Wyborcza)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie