Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile pielęgniarek ma przypadać na pacjenta? Są nowe normy

aga
Pielęgniarki
Pielęgniarki Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Od 1 stycznia obowiązują nowe normy dotyczące liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach. Pielęgniarki się cieszą, a dyrektorzy liczą łóżka, które muszą zlikwidować.

Zgodnie z nowymi normami zatrudnienia wprowadzonymi przez ministerstwo zdrowia muszą zmienić się liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach szpitalnych.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia na oddziałach zachowawczych (niezabiegowych) 0,6 pielęgniarki ma "przypadać" na jedno łóżko, a na oddziałach zabiegowych – 0,7. Wyższe normy obowiązywać będą na oddziałach dziecięcych. Na niezabiegowych – to 0,8 pielęgniarki na łóżko, a zabiegowych 0,9 pielęgniarki.

Środowisko pielęgniarek i położnych od lat domagało się wprowadzenia norm. W niektórych szpitalach mogą być jednak problemy tj. jest w nich więcej łóżek niż pielęgniarek. Część szpitali może zatem likwidować łóżka, a tym samym zmniejszać lub nawet likwidować oddziały. Ale to po prostu likwidacja pustostanów.

Zmiany w opiece okołopordowej 2019 r. Osiem nowych zasad wprowadzonych przez ministerstwo zdrowia

Do tej pory nie było jasno powiedziane ile pielęgniarek ma pracować na oddziale. I tak na oddziale 30-łóżkowym pracowało ich 15, a zgodnie z nowymi zasadami powinno 21 w tym jedna oddziałowa. To wychodzi 5 pielęgniarek na 30 pacjentów, a nie 1 jak bywa teraz.

- Dla chorych oznacza to lepszą opiekę i bezpieczeństwo - mówi Iwona Borchulska, wiceprzewodnicząca Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych i dodaje: - W województwie śląskim jest najwięcej pielęgniarek i łóżek w Polsce. 7 pielęgniarek przypada na 1 tysiąc pacjentów, a średnia dla kraju wynosi 5,2 pielęgniarki.

W niektórych regionach Polski może być problem. Także związany z przechodzeniem pielęgniarek na emeryturę. Wiele z młodych decyduje się na pracę za granicą.

Borchulska jest zadowolona z rozporządzenia ministerstwa.

- To pierwszy minister, który uznał, że pielęgniarki w szpitalach muszą być - twierdzi. - Chcę też przypomnieć, że w 2017 roku GUS ocenił, że wykorzystanie łóżek szpitalnych w Polsce wynosi zaledwie 66 proc., a zatem jest ich za dużo. Mam nadzieję, że teraz będzie racjonalnie wykorzystany czas pracy pielęgniarek.

Likwidacja łóżek jest problemem dla pracodawców, gdyż od ich liczby uzależnione są kontrakty z NFZ i dlatego to oni najbardziej są przeciwni normom.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Dlaczego miasta zabraniają pokazów fajerwerków w Sylwestra?

Sylwester: noc zabawy i tragedii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo