Ile za miejsce na cmentarzu? [CENNIK]

Katarzyna Domagała-Szymonek
Mater Dolorosa w Bytomiu to nasze „Śląskie Powązki”. Jeden z najstarszych cmentarzy w woj. śląskim. Spoczywa na nim m.in. ks. Józef  Szafranek, proboszcz parafii NMP w Bytomiu.  Swoje grobowce - przepiękne zabytkowe kaplice mają tu też rodziny dawnych śląskich przemysłowców.
Mater Dolorosa w Bytomiu to nasze „Śląskie Powązki”. Jeden z najstarszych cmentarzy w woj. śląskim. Spoczywa na nim m.in. ks. Józef Szafranek, proboszcz parafii NMP w Bytomiu. Swoje grobowce - przepiękne zabytkowe kaplice mają tu też rodziny dawnych śląskich przemysłowców. Arkadiusz Gola
Nim zapalisz znicz, pamiętaj o opłaceniu miejsca na cmentarzu. Inaczej grób bliskich może być oklejony. Ile trzeba zapłacić? Sprawdziliśmy w 16 miastach regionu.

Bielsko-Biała Cmentarz komunalny przy ul. Karpackiej
Rezerwacja miejsca na 20 lat bez prawa postawienia nagrobka, pomnika, obramowania betonowego wynosi dla grobu jednomiejscowego oraz pogłębionego 421,30 zł, dwumiejscowego - 781,50 zł, grobu dziecięcego - 197,80 zł. Rezerwacja miejsca z prawem do postawienia nagrobka na 20 lat: dla grobu jednomiejscowego oraz pogłębionego - 642,50 zł, dwumiejscowego - 1120,50 zł, grobu dziecięcego - 223,60 zł. Za rezerwację na 99 lat miejsca pod grób urnowy murowany trzeba zapłacić 642,50, gotową niszę wielournową w kolumbarium - 5409,20 zł, grób murowany 2-osobowy - 2092,70 zł, grób murowany 4-osobowy - 3836,90 zł, grób murowany 6-osobowy - 5754,10 zł, grób murowany 8-osobowy - 7675 zł. Do tego trzeba doliczyć opłatę za pochowanie dziecka - 76,50 zł, osoby dorosłej - 153 zł, urny - 153 zł. A także uiścić co roku opłatę eksploatacyjną w wysokości od 9,98 zł w przypadku grobu dziecięcego do 32,13 zł w przypadku grobu pogłębionego. Na cmentarzu przy ul. Grunwaldzkiej prolongata miejsca dziecięcego na 15 lat wynosi 300 zł, prolongata miejsca dorosłego na 10 lat: 400 zł, prolongata miejsca dorosłego na 20 lat: 700 zł, prolongata użytkowania gruntu pod grobowiec-grób murowany jednomiejscowy (uśredniona szerokość jednego miejsca grzebalnego) na 50 lat: 1000 zł, a prolongata użytkowania gruntu pod grobowiec - grób murowany dwumiejscowy (uśredniona szerokość dwóch miejsc grzebalnych) wynosi 1900 zł.

Bytom Cmentarz komunalny przy ul. Kwiatowej
Wykupienie miejsca kosztuje 25 zł za rok (500 zł za 20 lat). Cmentarz parafialny przy ul. Powstańców Śląskich - 35 zł za rok (700 zł za 20 lat). Cmentarz parafialny Mater Dolorosa przy Piekarskiej - 50 zł za rok (1000 zł za 20 lat). Cmentarz parafialny przy ul. Kraszewskiego - 50 zł za rok (1000 za 20 lat). Cmentarz parafialny przy Staffa - 60 zł za rok (1200 zł za 20 lat). Miejsce wykupujemy na 20 lat. Cena za przedłużenie jest taka sama, tj. 25 zł/rok, wnoszona jest w zależności od możliwości finansowej rodziny, staramy się, by była wnoszona na co najmniej 5 lat.

Częstochowa
Opłata za udostępnienie miejsca na cmentarzu komunalnym: od 750 zł brutto za grób ziemny pojedynczy jednopoziomowy do 3950 zł brutto za grób murowany podwójny trójpoziomowy. Do wyboru jest jeszcze szereg innych opcji (np. kolumbaria). Miejsce wykupujemy na 20 lat z dodatkową informacją, że groby murowane służące do pochowania więcej niż jednego zmarłego nie podlegają opłatom za kolejne okresy. Opłaty za wykupienie grobu w tzw. wariancie „za życia” powiększone są o 50 proc. opłaty nominalnej. Wykupienie za życia dotyczy wyłącznie miejsc z obowiązkiem wymurowania (czyli grobów murowanych). Opłatę za przedłużenie ważności grobu można wnieść zawsze. Stawka to 50 zł za 1 rok (1000 zł za 20 lat). Na najstarszych częstochowskich nekropoliach Kule i przy ul. św. Rocha nie ma już miejsc na nowe pochówki. Są możliwe tylko w rodzinnym grobowcu. Ale to na tych cmentarzach chcą mieć swoje groby częstochowianie. Dlatego można znaleźć ogłoszenia z ofertą odsprzedaży miejsc. Na cmentarzu Kule nowy pochówek w istniejącym grobowcu jest możliwy po 20 latach od poprzedniego pogrzebu. Opłata wynosi od tysiąca do 3 tys. zł, w zależności od grobu: bez prawa murowania - 500 zł, z prawem murowania - 1200. Urna - 400 zł. Rezerwację miejsca wykupuje się na 10 lat, ceny są takie same jak powyżej. Opłata za zachowanie grobu na kolejne lata wynosi zgodnie z cennikiem 1/20 opłaty za każdy rok.
Jastrzębie-Zdrój
Jastrzębski Zakład Komunalny administruje trzy największe cmentarze w Jastrzębiu: przy ul. Szerokiej, Połomskiej i komunalny, największy, przy Okrzei. Cena grobów zależy od miejsca i rodzaju - najtańsze miejsce do pochówku kosztuje 346 zł, to grób urnowy. Najdroższe miejsce to grobowiec podwójny, na cztery osoby, kosztuje 2878 zł. Z kolei pojedynczy na jedną/dwie osoby - 2151 zł. Groby ziemne wykupujemy na 20 lat, murowane na 50 lat. W przypadku grobowców ceny niczym się nie różnią, jedynie rezerwacje wykupywane za życia, ale to dotyczy urn w kolumbariach - są droższe o ok. 200 złotych. Jeśli chcemy wnieść opłatę za przedłużenie, wnosimy jeszcze raz tę samą kwotę minus opłata eksploatacyjna, czyli nieco niższa niż normalnie. Wtedy znowu miejsce przedłużane jest o kolejno 20 czy 50 lat.

Katowice
Cmentarz komunalny przy ulicy Murckowskiej: miejsce na grób ziemny wykupuje się na 20 lat, grobowiec na 50 lat. Cena zależy od lokalizacji i od okresu, taniej jest w sezonie letnim. Najniższa cena za grób ziemny wynosi 1109 zł. Zaś 5297 zł kosztuje grobowiec, ale w cenie jest wykup miejsca na 50 lat i jego budowa. Przedłużenie na 20 lat to koszt 540 zł. Cmentarz przy Francuskiej: cena w zależności od miejsca wynosi 30, 40 i 50 złotych na rok. Miejsce po pogrzebie wykupuje się na 20 lat. Tyle samo kosztuje przedłużenie miejsca na rok. Można je wykupić na dowolny okres. Cmentarz w Bogucicach przy Leopolda: przy pogrzebie miejsce wykupuje się na 20 lat. Cena w zależności od miejsca od 300 do 350 zł. Przedłużenie wykupuje się na pięć lat, koszt to od 130 do 150 zł.

Kłobuck
Cmentarz przy ul. Częstochowskiej. Wykup samego miejsca na 20 lat to koszt 500 zł. Obecnie cena za przedłużenie na kolejne 20 lat to 400 zł.

Lubliniec
Cmentarz komunalny: miejsce na cmentarzu do pochówku kosztuje 648 zł brutto i jest opłacone na 20 lat. Pochowanie osoby zmarłej na 20 lat wynosi 648 zł brutto, a w przypadku rezerwacji opłata na 20 lat wynosi 1036 zł brutto. Cmentarz parafialny: po upływie 20 lat po pogrzebie należy dokonać przedłużenia rezerwacji miejsca grobu. Przedłuża się ją na kolejne 20 lat, bądź na krótszy okres. Obecnie opłata za pojedynczy grób wynosi 25 zł na rok. Od 1 stycznia 2017 r. wynosić będzie 30 zł.

Myszków
Cmentarz komunalny: wykupienie miejsca kosztuje 400 zł

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hell
28 października 2016, 7:10, kamień:

Głupi i prymitywny polski zwyczaj kupowania sobie grobów jeszcze zza życia. Jeżeli ktoś tak postępuje to znaczy że mentalnie umarł już zza życia. Grób nie ma żadnego znaczenia, owszem dla rodziny tak ale tylko ze względów sentymentalnych, i jest to jak najbardziej oczywiste. Jednak już po upływie 50 lat przeważnie każdy grób odchodzi w zapomnienie. Ludzie przeważnie pamiętają swoich dziadków, a pradziadków już raczej niekoniecznie i dlatego nie mają do nich głębszego stosunku emocjonalnego. Więc ich groby zarastają, a gdy rodzina w końcu o nich zapomina albo przestaje płacić, cmentarni kopacze je ugniatają oraz przekopują aby zrobić miejsce dla zmarłych z innych rodzin. Dlatego banalność polskiego grobu jest porażająca. W Polsce nie ma szacunku do zmarłych i ich grobów w ogóle. Na tym wszystkim najlepiej wychodzi tylko proboszcz oraz grabarz, którzy ma z tego niezłą kasę. Dlatego, jak słyszę każdego roku o zwyczaju obkładania grobów tysiącami świeczek oraz doniczkami z astrami to mam odruch wymiotny. Tylko w Polsce jest to tak świetliście obchodzone. I może dlatego, może ze względu na te przypadające niedługo święto, ludzie w naszym kraju już zza życia chcą wiedzieć gdzie będą leżeli po śmierci, w której alejce, pod jakim drzewie i w jakim towarzystwie i dlatego kupują sobie groby - miejsca "ostatecznego spoczynku" tzn. do czasu przekopania przez grabarza. Cmentarny szał. Ale można tę atmosferę jeszcze bardziej podkręcać i to nawet politycznie, mam tutaj na myśli zbliżające się wielkimi krokami prokuratorskie ekshumacje w naszym kraju.

Ja mam! Do pra ,pra,pra też!

G
Gość

Temat ile za miejsce? a podaliście tylko opłaty bez ceny miejsca

G
Gość
Czy ktoś podał sprawę do sądu w sprawie opłaty za grób murowany, którym zarządcą jest kościół?
Noszę się z takim zamiarem, ponieważ mam uiścić kwotę 2000 zł. a przecież grób murowany nie podlega takim opłatom. Nie migam się od opłat bo rozumiem że wywóz śmieci, woda kosztuje no ale kościół zarządza samowolkę i kręci sobie biznes. uważam, że powinno być datek co łaska !!!
S
SARNA
JAK JA NIENAWIDZE TEJ KASTY KOSCIELLNEJ I TEGO ICH WREDNEGO BOG ZAPLAC ZAMIAST SZCZESC BOZE ZLODZIEJE OBLUDNICY
U
URSA
TERAZ WIDZICIE JAK W POLSCE MEDYCYNA MA SIE DO CALOSCI WSZYSTKO OPIERA SIE O KASE PIENIADZ JAK ZYCIE POLSKICH CIEZKO SPRACOWANYCH POLAKOW SMIERDZI TRUPEM
z
zapobiegliwa
A może chcą po prostu oszczędzić rodzinie wydatków? Może nie chcą w ten sposób narażać bliskich na problemy z szukaniem miejsca pochówku i środków finansowych na jego wykupienie i postawienie nagrobka? Może jest to po prostu troska o swoich bliskich, o to, żeby nie sprawić im swoja śmiercią problemów? Brałeś to pod uwagę?
l
lex
kremacja,uerna do domu.
G
Gosc
Na wawelu za free jak jesteś znany.
M
Marko
Czyli patrząc logicznie, jeśli 2 pochówek ma miejsce w 2016 roku, czyli 10 lat po pierwszym, to opłata za miejsce grobowe zostaje przedłużona o kolejne 20 lat, czyli do 2036, a nie 2046. 10 lat już minęło...

Matematyka nie boli :)
p
pitoń
na Wawelu, to po ile?
P
Peter
Oplata tak ale nie zdzierac bo zachlannosc to grzech.
d
darek
Na cmentarzu parafialnym w Sosnowcu Zagórzu przy ul. Zuzanny panuje dziwny proceder nazywając rzecz po imieniu, nie wiem czy tylko tam? Otóż grzebiąc zmarłego w 2006 roku opłacamy grób na 20 lat. Po 10 latach w tym samym grobie składamy kolejnego członka rodziny i znowu płacimy za 20 lat. Tylko dlaczego liczy się te lata od daty drugiego pochówku skoro grób był już opłacony do 2026 roku? Opłata powinna być ważna do 2046r bowiem w sumie zapłacono za 40 lat, a nie za 30. Z drugiej strony znam cmentarze parafialne w Polsce , gdzie nie ma problemu z miejscami na pochówek i zmarły ma zagwarantowany spokój przez co najmniej kilkadziesiąt lat, chyba ze grób jest już zniszczony upływem czasu,zaniedbany i przez nikogo nie odwiedzany.
k
kamień
Głupi i prymitywny polski zwyczaj kupowania sobie grobów jeszcze zza życia. Jeżeli ktoś tak postępuje to znaczy że mentalnie umarł już zza życia. Grób nie ma żadnego znaczenia, owszem dla rodziny tak ale tylko ze względów sentymentalnych, i jest to jak najbardziej oczywiste. Jednak już po upływie 50 lat przeważnie każdy grób odchodzi w zapomnienie. Ludzie przeważnie pamiętają swoich dziadków, a pradziadków już raczej niekoniecznie i dlatego nie mają do nich głębszego stosunku emocjonalnego. Więc ich groby zarastają, a gdy rodzina w końcu o nich zapomina albo przestaje płacić, cmentarni kopacze je ugniatają oraz przekopują aby zrobić miejsce dla zmarłych z innych rodzin. Dlatego banalność polskiego grobu jest porażająca. W Polsce nie ma szacunku do zmarłych i ich grobów w ogóle. Na tym wszystkim najlepiej wychodzi tylko proboszcz oraz grabarz, którzy ma z tego niezłą kasę. Dlatego, jak słyszę każdego roku o zwyczaju obkładania grobów tysiącami świeczek oraz doniczkami z astrami to mam odruch wymiotny. Tylko w Polsce jest to tak świetliście obchodzone. I może dlatego, może ze względu na te przypadające niedługo święto, ludzie w naszym kraju już zza życia chcą wiedzieć gdzie będą leżeli po śmierci, w której alejce, pod jakim drzewie i w jakim towarzystwie i dlatego kupują sobie groby - miejsca "ostatecznego spoczynku" tzn. do czasu przekopania przez grabarza. Cmentarny szał. Ale można tę atmosferę jeszcze bardziej podkręcać i to nawet politycznie, mam tutaj na myśli zbliżające się wielkimi krokami prokuratorskie ekshumacje w naszym kraju.
Dodaj ogłoszenie