MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia nauczyciel? Realne pensje nauczycieli z dowodów wypłat nie kłamią. Poznajcie prawdziwe zarobki nauczycieli

Bartosz Wojsa
Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>
Realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego. Sprawdź, ile zarabiają nauczyciele w zależności od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą >>>123RF
Zarobki nauczycieli od dłuższego czasu wbudzają emocje. Ile naprawdę zarabiają nauczyciele w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych? Oto odpowiedź. Poznaliśmy prawdziwe i rzeczywiste zarobki nauczycieli na podstawie oficjalnych pasków i listy płac, a nie deklaracji MEN. Nauczyciele twierdzą, że dostają grosze za niewspółmierny wysiłek w szkołach. Rząd cały czas mówi o podwyżkach, które już weszły w życie. W takim razie ile zarabia nauczyciel? Te kwoty są realne i indywidualne, a nie średnie. Podczas gdy politycy mówią o ogromnych pensjach, nauczyciele chca strajkować w sprawie podwyżek. Czy wiecie, ile naprawdę zarabiają nauczyciele? Czy pensje nauczycieli są wystarczająco wysokie? Przekonajcie się, jakie są realne pensje nauczycieli.

Ile zarabiają nauczyciele?

POZNAJCIE ZAROBKI NAUCZYCIELI

Nasi dziennikarze zebrali realne zarobki wielu nauczycieli z woj. śląskiego (to kwoty brutto). Są one m.in. zależne od stażu pracy, stopnia czy placówki, w której uczą. Ale czy są wystarczające? Zdaniem nauczycieli: nie.

Pensje nauczycieli wzrosną

Kuratoria oświaty zapowiedziały podwyżki - od 1 stycznia 2019 r. podwyżka o kolejne 5 procent, jest też mowa o dodatku 500 zł do pensji dla wyróżniających się pracowników. Nie jest to jednak propozycja zadowalająca nauczycieli, którzy twierdzą, że to zbyt mało. Swojemu niezadowoleniu dali wyraz w niedawnym proteście, który odbył się w Warszawie pod nazwą „Czerwona kartka dla minister Zalewskiej”.

WEJDŹ TUTAJ I SPRAWDŹ ZAROBKI KONKRETNYCH NAUCZYCIELI

Strajk nauczycieli

Nauczyciele grożą strajkiem, jeśli MEN nie spełni ich żądań płacowych. Początkowo mówiło się o 1 tys. zł podwyżki - ta propozycja jest już nieaktualna, bo nauczyciele z ZNP chcą pokazać, że są gotowi na ustępstwa.

Podczas wtorkowej rundy rozmów Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych wycofały się z żądania tysiąca złotych podwyżki od wynagrodzenia zasadniczego i zaproponowały 30-procentową podwyżkę od 1 stycznia 2019 roku. Według propozycji rządowej, nauczyciele od września mieliby dostać 9 proc. podwyżki. Tej propozycji sprzeciwił się Sławomir Broniarz. Zwrócił uwagę, że 4 proc. z zaproponowanych 9 proc. zostałoby pozyskanych z pieniędzy, które były do tej pory przeznaczone dla wyróżniających się nauczycieli. - Pani premier środki, które były zagwarantowane dla wyróżniających się nauczycieli, przeniosła do wynagrodzenia. Czyli przełożyła pieniądze z lewej do prawej kieszeni i z tego jest uzysk owych 4 proc. Nowa propozycja rządu nas nie zadowala, bo niczego nie rozwiązuje - sprzeciwiał się we wtorek szef ZNP.

Czy możesz być nauczycielem? ROZWIĄŻ TEST PREDYSPOZYCJI ZAWODOWYCH

Warto pamiętać, że praca nauczycieli to nie tylko uczenie w szkole. To też poświęcanie czasu w domu:

 • przygotowanie do lekcji,
 • sprawdzanie testów,
 • organizowanie wyjazdów klasowych,
 • organizowanie i udział w zebtraniach z rodzicami

Trzeba mieć to na uwadze, gdy ferujemy wyroki dotyczące „krótkiego czasu pracy nauczycieli” czy „długich wakacji” (nauczyciele wracają do szkoły o wiele wcześniej niż uczniowie, by przygotować nadchodzący rok szkolny). A przecież w rękach nauczycieli leży los przyszłych pokoleń.

Jakie są propozycje MEN, aby ZNP zakończył strajk

Od 1 września 2019 r. wynagrodzenie zasadnicze ma wynieść dla:

 1. nauczyciela stażysty – 2 780 zł
 2. nauczyciela kontraktowego – 2 860 zł
 3. nauczyciela mianowanego – 3 248 zł
 4. nauczyciela dyplomowanego – 3 815 zł

natomiast wynagrodzenie średnie wyniesie:

 1. nauczyciela stażysty – 3 335 zł
 2. nauczyciela kontraktowego – 3 702 zł
 3. nauczyciela mianowanego – 4 803 zł
 4. nauczyciela dyplomowanego – 6 137 zł

Kto zarobił na OFE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo