Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zarabiają fotoradary w województwie śląskim? W tych miejscach mandaty są najdroższe i jest ich najwięcej

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Pawłowice, DK 81: 4298 zarejestrowanych przekroczeń prędkości; 564 112,5 złotych; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pawłowice, DK 81: 4298 zarejestrowanych przekroczeń prędkości; 564 112,5 złotych; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Polska Press
Ile "zarabiają" fotoradary w województwie śląskim? Na podstawie zdjęć wykonanych przez 10 z nich, które zarejestrowały w 2020 roku najwięcej przekroczeń prędkości, wystawiono ponad 122 tys. mandatów, co daje w uśrednieniu 10 milionów złotych. Jak przyznał podkom. Tomasz Bratek, nadmierna prędkość najczęściej prowadzi do tragedii na drogach. - Fotoradary zdecydowanie temperują zapędy kierowców, którzy muszą zdjąć nogę z gazu - dodał.

Piraci drogowi to zmora polskich dróg. W samym tylko województwie śląskim fotoradary zarejestrowały ponad 122 tys. przekroczeń prędkości w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku. Najczęściej przepisy łamane były na DK 1 w Koziegłowach, gdzie wykryto około 12,7 tys.

Ile fotoradary "zarabiają" na piratach drogowych w woj. śląskim?

Kliknij w galerię zdjęć i sprawdź

- Największe zarejestrowane przekroczenie dopuszczalnej prędkości miało miejsce w Wanatach (pow. częstochowski), gdzie kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 106 km/h, poruszając się z prędkością 176 km/h, przy obowiązujący ograniczeniu do 70 km/h - informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

W sumie na terenie województwa śląskiego znajduje się 38 fotoradarów. W galerii zdjęć zamieściliśmy listę 10, które najczęściej łapią kierowców na przekraczaniu prędkości, a co za tym idzie, "zarabiają" najwięcej pieniędzy. Od 1 stycznia do 30 września 2020 roku było to około 10 milionów złotych.

Niestety GITD dysponuje jedynie liczbą zarejestrowanych przekroczeń prędkości na poszczególnych punktach pomiaru, ale nie posiada informacji co do sumy mandatów, które zostały w związku z tym wystawione. To oznacza, że przedstawione przez nas kwoty zostały obliczone na podstawie średniej wysokości mandatu.

Taryfikator przewiduje następujące za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

  • Do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
  • Od 11 do 20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
  • Od 21 do 30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
  • Od 31 do 40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych

Co za tym idzie, średnia wysokość mandatu równa się sumie ilorazów poszczególnych zbiorów, podzielonej przez ich liczbę. Np. za przekroczenie prędkości od 11 do 20 km/h możemy otrzymać od 50 do 100 złotych mandatu. Tutaj średnia wynosi 75 złotych. Sumując ilorazy wszystkich możliwości, a następnie dzieląc wynik przez ich liczbę, otrzymujemy średnią wysokość mandatu, która wynosi 131,25 zł. To oczywiście duże uproszczenie, które przyjęliśmy na rzecz naszych obliczeń.

Pawłowice, DK 81: 4298 zarejestrowanych przekroczeń prędkości; 564 112,5 złotych; Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ile zarabiają fotoradary w województwie śląskim? W tych miej...

Nadmierna prędkość najczęstszą przyczyną drogowych tragedii

Policja za każdym razem podkreśla, że brawurowa jazda prowadzi do tragedii na drogach, a nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków. Jak fotoradary wpływają na zachowanie piratów drogowych?

Nie przeocz

- Fotoradary zdecydowanie temperują zapędy kierowców, którzy muszą zdjąć nogę z gazu. W miejscach, gdzie prowadzona jest tego typu kontrola prędkości, obserwujemy znaczący spadek liczby wypadków - powiedział podkom. Tomasz Bratek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w rozmowie z DZ, która odbyła się na początku października.

Świetnym przykładem jest tutaj tzw. zakręt mistrzów na zjeździe z DK 86 na A4 w Katowicach, gdzie po zamontowaniu fotoradaru liczba wypadków spadła niemalże do zera.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera