Ilu milionerów jest w woj. śląskim i w Polsce? Na co wydają pieniądze? Rynek rzeczy luksusowych za 2020 rok. Raport KPMG

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Na następnych planszach: sprzedaż luksusowych apartamentów, odzieży, akcesoriów, drogich hoteli, alkoholi i spa. Sprawdźcie, na co bogacze wydają pieniądze.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na następnych planszach: sprzedaż luksusowych apartamentów, odzieży, akcesoriów, drogich hoteli, alkoholi i spa. Sprawdźcie, na co bogacze wydają pieniądze.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Udostępnij:
Narzekasz na pensję? Może niesłusznie. 1,7 mln Polaków uważanych jest za dobrze zarabiających. W woj. śląskim to ponad 220 tys. ludzi. Bogatsze od nas jest tylko Mazowsze. Zobacz raport o rynku dóbr luksusowych za pandemiczny 2020 rok, który przygotował KPMG. Wartość majątku zgromadzonego przez Polaków t aż 2,4 biliona złotych. A pieniądze najchętniej wydajemy na luksusowe auta, apartamenty, o wiele rzadziej - drogie alkohole, ubrania czy akcesoria. Najbardziej w pandemii ucierpiał rynek luksusowych hoteli i spa.

Zarabiasz 7,1 tys. zł miesięcznie brutto? Już jesteś potencjalnym nabywcą dóbr luksusowych. Jesteś uznawany za osobę dobrze zarabiającą. Jeśli miesięcznie Twoje zarobki brutto wynoszą 20 tys. zł, jesteś uważany za osobę zamożną. Zarobki powyżej 50 tys. zł brutto miesięcznie to już elita: jesteś na liście osób bogatych. Takich ludzi w regionie jest 7,4 tys. W sumie ich dochody to 10 820 mln zł. Jest jeszcze jedna kategoria milionerów, osób bardzo bogatych: to ci, którzy rocznie mają dochód w wysokości powyżej miliona złotych. W woj. śląskim jest ich 3.12 tys. Ich dochód w sumie wyniósł 7857 mln zł.

Na co bogacze wydają pieniądze? Sprawdź wydatki w galerii

To dane z najnowszego raportu pt. Rynek dóbr luksusowych w Polsce, opublikowanego 23 marca 2021. Ale uwaga, analitycy KPMG opierali się przy liczeniu milionerów na danych i zarobkach za 2019 rok. Za to pandemiczny rok 2020 jeśli chodzi i sprzedaż luksusów, podsumowali już aktualnych danych. Nie należysz do tych bogaczy? Nie zazdrość im - od 2019 roku dochody przekraczające 1 mln zł brutto rocznie zostały objęte dodatkowym czteroprocentowym podatkiem, określanym jako danina solidarnościowa.

Najpierw, zobacz, czy jesteś w którejś grupie. Ile zarabiasz?

  • Dobrze zarabiający: 7,1 tys. zł miesięcznie, 189,2 tys. takich osób jest w regionie, w sumie zarobili 39 299 000 000 zł
  • Osoba zamożna: 20 tys. miesięcznie, 26,4 tys. osób w regionie, dochód w sumie: 17762 mln
  • Bogaci: 50 tys. zł miesięcznie, 7,4 tys. osób w regionie, łączny dochód brutto - 10820 mln

A oto najbogatsze regiony Polski:

  • 1 - Mazowsze – 452,8 tys. zamożnych osób.
  • 2 - śląskie (189,2 tys. osób)
  • 3. dolnośląskie (155,5 tys.)
  • 4. małopolskie (153,1 tys.).

Średnio 192,6 tys. zł brutto miesięcznie zarabiali bardzo bogaci Polacy. A ci najbogatsi? Najwięcej bardzo bogatych osób w Polsce mieszka w województwach:

  • mazowieckim (7,09 tys. osób),
  • wielkopolskim (3,18 tys.)
  • małopolskim (3,17 tys.).

Co można z taką kasą zrobić? Otóż za te pieniądze można np. kupić luksusowe auto albo mieszkanie. I ludzie zamożni i bogaci je kupują. Ceny luksusowych apartamentów sięgnęły już w Polsce 39 tys. zł za metr (apartament w Juracie). Na dodatek aż 76,6 tys. nowych samochodów luksusowych i premium kupili Polacy w 2020 roku! Ten rynek prawie wcale nie ucierpiał przez pandemię. Zarejestrowano ponad sto Tesli.

- Samochody marek luksusowych i premium od wielu lat stanowią największy segment rynku dóbr luksusowych w Polsce. Jednocześnie segment ten okazał się być względnie odporny na skutki wywołane przez pandemię. Wartość rynku samochodów luksusowych i premium wyniosła w 2020 roku w Polsce 16,3 mld złotych (-1,6% r/r). Nabywców było 3,9 tys. mniej niż w 2019 roku – co oznacza spadek o 4,8% r/r. - piszą autorzy raportu KPMG

Można jeszcze kupić luksusowe akcesoria, ubrania, obuwie i... butelkę drogiego alkoholu i to w sumie wszystko. Bo rynek luksusowych hoteli i spa, gdzie tak przyjemnie wydaje się sporą kasę, jest w kiepskiej kondycji. Na pocieszenie: wróci do siebie za cztery lata. Spadła też sprzedaż drogich i bardzo drogich alkoholi alkoholi. To ciekawe, bo np. w Szwajcarii wartość tej kategorii dóbr luksusowych powiększyła się o 1,5% w 2020 roku, a w sąsiednich Niemczech odnotowano jedynie nieznaczny spadek o 0,8% r/r.

Nie przeocz

- Segmentem, który z oczywistych względów został najbardziej dotknięty skutkami pandemii i zanotował największy spadek, jest sektor luksusowych hoteli i spa, który w ubiegłym roku skurczył się aż o połowę i osiągnął wartość 748 mln złotych. Zdecydowanie bardziej optymistyczne są natomiast prognozy dot. luksusowych hoteli i spa na nadchodzące lata. Będzie to segment, który tuż po rynku aut najszybciej spośród analizowanych odbuduje swoją wartość sprzed wybuchu pandemii - piszą autorzy raportu o dobrach luksusowych - czytamy w raporcie.

Spory spadek zanotował też w 2020 roku rynek luksusowej odzieży i akcesoriów, który zmniejszył się o 19,9% r/r i osiągnął wartość 2,5 mld złotych. Prognozy wskazują, że do 2025 roku wzrost tego segmentu będzie wolniejszy niż przed wybuchem pandemii. Wartość rynku powróci do stanu sprzed pandemii dopiero w 2024 roku.

Największą część tej kategorii dóbr luksusowych stanowi segment odzieży, który po spadku o 20,3% w 2020 roku był wart 1,6 mld zł. Wartość sprzedaży luksusowego obuwia zmniejszyła się o 20,7% do poziomu 415 mln zł.

Rynek dóbr luksusowych w 2020 roku w Polsce

Sytuacja gospodarcza związana z pandemią wywarła wpływ na rynek dóbr luksusowych. Po raz pierwszy od wielu lat jego wartość zmniejszyła się i wyniosła 24 mld zł w 2020 roku, a więc o 4,9% mniej niż w 2019 roku. Te firmy, które mogły przenieść sprzedaż do Internetu, a więc przede wszystkim operujące w kategorii luksusowych dóbr konsumpcyjnych, łagodniej przeszły przez ten okres – mówi Tomasz Wiśniewski, Partner w KPMG w Polsce.

Zobacz koniecznie

Milionerzy w Polsce. Raport KPMG

Do ponad 265 tys. wzrosła liczba zamożnych Polaków w 2019 roku, których zarobki przekraczały 20 tys. złotych brutto miesięcznie, a już ponad 69 tys. osób zaliczało się do grupy bogatych, zarabiając powyżej 50 tys. złotych miesięcznie. Praktycznie nie zmieniła się liczba bardzo bogatych Polaków, zarabiających rocznie przynajmniej milion złotych brutto, których było ponad 32 tys. Pomimo pandemii, na koniec I połowy 2020 roku całkowita wartość majątku zgromadzonego przez gospodarstwa domowe w Polsce wzrosła o 8,4% wynosząc blisko 2,4 biliona złotych.

Ile zarabia się w korporacjach w Katowicach

Na następnych planszach: wynagrodzenia brutto w biurach w Katowicach na różnych stanowiskachZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Zarobki w korporacjach w Katowicach. Ile zarabia junior acco...

Milionerzy w Polsce. Ile zarabiają najbogatsi?

134 tys. wynosi liczba osób mieszkających w Polsce, zaliczanych do grupy HNWI (ang. high net worth individuals), których majątek netto przekracza wartość 1 mln dolarów. W rankingu analizowanych państw Europy z największą liczbą milionerów Polska wyprzedziła Portugalię, Grecję oraz Finlandię. W strukturze Polaków zaliczających się do grupy HNWI dominują osoby z majątkiem pomiędzy 1 a 5 mln dolarów, których jest ponad 122 tys. Z kolei 386 osób posiada majątek przekraczający 50 mln dolarów. W całej Europie na koniec 2019 roku liczba milionerów wyniosła 13,5 mln osób, z czego najwięcej HNWI mieszka w Wielkiej Brytanii, Francji oraz Niemczech.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie