Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IMGW ostrzega przed burzami i gradem w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu i Katowicach POGODA 23.05.2017

Sauer, KS
Gwałtowne burze spodziewane są we wtorek, 23 maja, na Śląsku i w Beskidach. Sprawdź prognozę pogody
Gwałtowne burze spodziewane są we wtorek, 23 maja, na Śląsku i w Beskidach. Sprawdź prognozę pogody Ziemor, wikipiedia.pl
IMGW ostrzega przed gwałtownymi burzami z gradem, które są spodziewane we wtorek, 23 maja 2017 w naszym regionie. Zwłaszcza na Podbeskidziu i Żywiecczyźnie. Gwałtowny front burzowy przejdzie przez Gliwice, Zabrze Bytom aż po Katowice. ZOBACZ PROGNOZĘ POGODY

Gwałtowne burze z gradem

Meteorolodzy przewidują, że we wtorek 23 maja nad Beskidem Śląskim i Żywieckim mogą wystąpić gwałtowne burze z gradem. Według prognoz burze spodziewane są od godziny 11 do godziny 23. W trakcie burz możliwy jest również porywisty wiatr wiejący z prędkością do nawet 60 km/h. Opady deszczu wyniosą do 30 mm.

Burze są też spodziewane w centralnej części regionu. Front burzowy przejdzie przez Gliwice, Zabrze Bytom aż po Katowice. Jednocześnie przez cały dzień będzie ciepło, nawet do 22 st C.

Burze na Śląsku - Łowcy burz ostrzegają

W ciągu dnia, za sprawą podwyższonych pionowych gradientów temperatury w środkowej troposferze, a także umiarkowanej wilgotności powietrza, dojdzie do wzrostu energii konwekcji CAPE 500-1500 J/kg. Znajdzie się ona w środowisku niewielkich uskoków wiatru (DLS < 12 m/s, LLS < 4 m/s). Całkowita wodność troposfery wynienie 25-30 mm.

Już od godzin porannych, prawdopodobne będzie powstanie pierwszych ośrodków konwekcyjnych, nad obszarami górskimi, czemu sprzyjać będzie orografia terenu. Wraz z upływem dnia, burze zaczną się formować na prognozowanych, niewielkich sfrefach konwergencji wiatru. Należy spodziewać się powstania zarówno pojedynczych komórek, multikomórek, a także burz pulsacyjnych. Podczas ich przechodzenia, spodziewamy się głównie intensywnych opadów deszczu, które ze względu na quasi-stacjonarny sposób przemieszczania się ośrodków burzowych, mogą doprowadzić do lokalnych podtopień. W przypadku burz pulsacyjnych, dodatkowo nie można wykluczyć wystąpienia opadów większego gradu, o średnicy nie przekraczającej 2 cm. Podobnie jak w poprzednich dniach, możliwe będzie pojawienie się zjawiska niewielkiej trąby powietrznej, niezwiązanej z mezocyklonem. Największa aktywność burz powinna wystąpić w godzinach popołudniowych, jednak pojedyńcze ośrodki będą aktywne, aż do drugiej części nocy.

RADAR BURZOWY

GDZIE JEST BURZA: BURZOWA MAPA EUROPY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!