Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IMGW ostrzega przed burzami i silnym deszczem. Jest ryzyko wystąpienia opadów gradu i trąby powietrznej 8.09.2019

red.
Burze i silne deszcze mogą spowodować lokalne podtopienia
Burze i silne deszcze mogą spowodować lokalne podtopienia Andrzej Szkocki/Polska Press
IMGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu i możliwymi burzami. O możliwym wystąpieniu tego typu zjawisk informują także Polscy Łowcy Burz. Stopień 1 zagrożenia zostaje wydany dla południowej i częściowo centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu i trąby powietrznej.

Ostrzeżenie burzowe

Ostrzeżenie IMGW jest ważne od 9 września, godz. 3:00, aż do godz. 20:00. Prognozuje się wystąpienie silnych opadów deszczu, a także możliwość wystąpienia burz z porywami wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo zjawiska wynosi 80 procent.

Na Zachodzie Polski temperatura ma wynosić w poniedziałek ok. 17 st. C., gdy na wschodzie Polski nawet 27 st. C. ta rónica temperatur ma spowodowac wyładowania atmosferyczne, które mogą być groźne. Przez Polskę przechodzi front atmosferyczny z buirzami i silnym deszczem.

W poniedziałkowy poranek burze są już w Cieszynie, Żywcu. Mocno wieje i grzmi także w okolicach Rybnika i Wodzisławia Śląskiego, Sosnowca i Katowic. Wkrótce przechodzić będą w kolejnych rejonach woj. śląskiego.

Nie przegapcie

Polscy Łowcy Burz ostrzegają

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i częściowo centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu i trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 09.09.2019 i na noc 09/10.09.2019
W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ wędrującego z południa ośrodka niskiego ciśnienia. Jego centrum znajdzie się nad zachodnią częścią kraju i będzie podążać w kierunku Morza Bałtyckiego. Początkowo na południu Polski należy spodziewać się wejścia ciepłego frontu atmosferycznego z zachmurzeniem warstwowym, a w kolejnych godzinach frontu chłodnego. Napływać do nas będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego, którą zastąpi po przejściu chłodnego frontu świeża, chłodniejsza masa tego samego pochodzenia.

W poniedziałek burze będą powstawać w środowisku umiarkowanej chwiejności atmosfery (CAPE maksymalnie do 500-1000 J/kg, LI do -1/-3°C) oraz podwyższonych warunków kinematycznych ze względu na obecność frontów (DLS powyżej 15 m/s, lokalnie ponad 20 m/s). Również wodność troposfery będzie podwyższona do 30-35 mm.

W takich warunkach prognozuje się wystąpienie pojedynczych komórek burzowych, które szybko będą łączyć się w klastry wielokomórkowe. Będą ona początkowo wbudowane w zachmurzenie warstwowe związane z frontem ciepłym. Ze względu na dogodne warunki kinematyczne i obecność centrum niżu nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-35 mm, a w połączeniu z opadami na froncie mogą przekroczyć sumy 40 mm. Dodatkowo burzom towarzyszyć może silny wiatr w porywach do 70-85 km/h oraz niewielki grad do 2 cm. Ze względu na dogodne warunki istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej nie tylko na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia. Burze powstaną już w godzinach porannych i będą przemieszczać się na północ i północny-zachód

Zobaczcie koniecznie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera