In vitro w Sosnowcu. Cztery kliniki będą realizować program leczenia bezpłodności

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
W Sosnowcu miasto sfinansuje leczenie bezpłodności metodą in vitro około 160 paromZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu miasto sfinansuje leczenie bezpłodności metodą in vitro około 160 paromZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Pixabay
Udostępnij:
Cztery kliniki będą uczestniczyły w sosnowieckim, miejskim programie leczenia bezpłodności metodą in vitro. Miasto właśnie ogłosiło zwycięzców konkursu na wykonawcę tego programu. Skorzysta z niego około 160 par.

200 tysięcy na rok na in vitro w Sosnowcu

To już druga edycja, trwającego cztery lata miejskiego programu leczenia niepłodności metodą in vitro, w Sosnowcu. Tym razem na jego realizację, podobnie jak ostatnio, miasto przeznaczyło w sumie 800 tysięcy złotych. A to oznacza, że przez cztery lata Sosnowiec będzie wydawał na realizację programu po 200 tysięcy złotych.
W minionych czterech latach było podobnie. Przez cztery lata z pomocy w staraniach o dziecko, skorzystało w mieście 139 par, urodziło się 23 dzieci i oczekiwane są kolejne narodzenia.

Kliniki Leczenia Niepłodności w woj. ślaskim [TOP 9 in vitro...

Miasto wybrało kliniki do in vitro

Realizacją programu w 2021 roku będą zajmowały się cztery kliniki, do których mieszkańcy będą się zgłaszać bezpośrednio. Te kliniki to GynCentrum Sosnowiec (12 par), Medi Partner Katowice (dla 11 par), Centrum Medycyny Rozrodu ARTVIMED Kraków (dla 9 par) oraz Centrum BOCIAN Katowice (dla w sumie 8 par).

– Pozostaje nam formalność, czyli podpisanie umów z klinikami. Myślę, że za dwa tygodnie zainteresowane osoby będą mogły się już zapisywać w wybranych klinikach - podkreśla Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca, odpowiedzialna m.in. za służbę zdrowia.

Nowy program polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowca w latach 2021-2024” zawiera zmiany w porównaniu z poprzednimi cyklami. Są one wynikiem ewaluacji programu.

– To m.in. wprowadzenie dodatkowego kryterium kwalifikacji do programu, tj. rezerwy jajnikowej. Z informacji przekazywanych przez realizatorów programu wynika, iż z roku na rok do programu przystępują pary z bardzo niską rezerwą jajnikową, skutkującą niewielką szansą na uzyskanie ciąży metodą zapłodnienia pozaustrojowego – podkreśla Anna Jedynak

Jednocześnie w nowym programie znalazł się zapis umożliwiający zmianę kryterium wieku (aktualnie dotyczy kobiet w przedziale 23-40 lat) w przypadku wystąpienia medycznego uzasadnienia, potwierdzonego przez lekarza zatrudnionego przez podmiot realizujący program. - W latach poprzednich występowały sytuacje, gdy o udział w programie chciała ubiegać się kobieta poniżej 23. roku życia ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową – dodaje Jedynak.

Nie przeocz

Do programu wprowadzono dodatkowe interwencje, m.in. poradnictwo medyczne oraz punkcję pęcherzyków jajowych. Wprowadzono zasady przechowywania zarodków na wypadek zakończenia działalności biobanku oraz po upływie 20 lat ustawowego obowiązku kriokonserwacji.

Zmian w programie jest więcej. - Założenia programu będą odpowiadały obowiązującym realiom leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – zapewnia Jedynak.

Po raz pierwszy miasto pomogło parom w 2016 roku

Pierwszy program finansowania leczenia bezpłodności metodą in vitro w Sosnowcu wprowadzono pięć lat temu. Okazał się strzałem w dziesiątkę.

- W 2016 roku, ze względu na zakończenie finansowania procedur in vitro w ramach rządowego programu, zdecydowaliśmy się na wdrożenie miejskiego programu, który działał od 2017 roku – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Program adresowany był do 160 par - 40 rocznie.
Podobny program, od lat realizuje też Częstochowa.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie