Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Industriada 2015 w Czerwionce-Leszczynach, czyli szkubanie pierzo

Barbara Kubica
Szkubanie pierzo, robienie masła, warzenie żuru, pieczenie chleba i inne pokazy związane z dawnym życiem kobiet z familoków - to tylko jeden z punktów programu tegorocznej Industriady, która zawita po raz pierwszy na teren zabytkowego osiedla familoków w Czerwionce-Leszczynach.

W Czerwionce pierwsze atrakcje rozpoczną się już o godzinie 15. Ulicami miasta przemaszeruje m.in. zespół Trzy Ofiary Drogi do Europy, orkiestra dęta oraz formacja taneczna Zygzak. O godzinie 16.15, tuż po oficjalnym rozpoczęciu Industriady rozpoczną się warsztaty układania dachówek - charakterystycznej dla czerwieńskich familoków karpiówki, a potem w planach jest impreza pod hasłem "Familoki tour" ze szkołami i przedszkolami. Będą też warsztaty ceramiczne, rzeźbiarskie oraz prelekcje historyczne. Warto także zajrzeć na ulicę Kombatantów. Tam znajdować się będzie stacja kolejki turystycznej z wagonikami, która przez całe popołudnie wozić będzie pasażerów za darmo.

A poniżej polecamy nasz subiektywny wybór 7 najlepszych i oryginalnych wydarzeń INDUSTRIADA 2015 PROGRAM
INDUSTRIADA 2015 TOP 7 WYDARZENIA POLECANE

Jak dobrze znasz zabytki poprzemysłowe woj. śląskiego? QUIZ przed Industriadą [SPRAWDŹ SIĘ]

Program wydarzenia
- godz. 15.00 – 15.30 – kapela „Trzy ofiary drogi do Europy” - występ na terenie ulic osiedla familoków
- godz. 15.30- Orkiestra Miejska „Dębieńsko”, Formacja Taneczna Zygzak – wymarsz z rynku, przemarsz na terenie osiedla
- godz. 16.00 Występy Orkiestry Miejskiej „Dębieńsko” oraz Formacji Tanecznej Zygzak – plac rekreacyjny, ul. Szkolna
- godz. 16.10 – uroczyste rozpoczęcie INDUSTRIADY na familokach
- godz. godz. 16.15 – Warsztaty układania dachówek – charakterystycznej dla czerwieńskich familoków karpiówki - dla małych i dużych pasjonatów osiedla (warsztaty potrwają do godz. 20.00 – można dołączać do dowolnej porze)
- godz. 16.20 – Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Zespołu Szkół nr 3
- godz. 16.35 Warsztaty fotograficzne i malarskie. Miłośnicy fotografii będą mogli zgłębić tajniki robienia zdjęć pod okiem wybitnego profesjonalisty. Warsztaty ukazywania na zdjęciach uroku zabytkowego osiedla poprowadzi artysta fotografik Maria Śliwa.
- godz. 16.40 Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Przedszkola nr 6
- godz. 16.55 Prelekcje historyczne - Geneza powstania, założenia urbanistyczne osiedla familoków, śląskie tradycje na familokach, familoki dawniej i dziś
- godz. 17 Warsztaty ceramiczne, Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają niezbędny do udziału w warsztatach sprzęt od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 16.55.
- godz. 17.10 - Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Przedszkola nr 10
- godz. 17.25 Prelekcje historyczne - Geneza powstania, założenia urbanistyczne osiedla familoków, śląskie tradycje na familokach, familoki dawniej i dziś
- 17.35 - Familoki tour ze szkołami i przedszkolami. Prezentacja Zespołu Szkół nr 2
- 17.50 – Warsztaty rzeźbiarskie, Uwaga: osoby zainteresowane udziałem w warsztatach otrzymają niezbędny do udziału w warsztatach sprzęt od organizatorów. Powinny oczekiwać przy scenie na placu rekreacyjnym o godz. 17.45.
- godzi. 18.00 – śląskie dziedzictwo dla najmłodszych. Wręczenie nagród w organizowanych podczas INDUSTRIADY konkursach. Konkursy dla maluchów przeprowadzone ze sceny.
- godz. 18.30 Kultywujemy śląskie dziedzictwo kulinarne – pokaz kulinarny Remigiusza Rączki oraz Kół Gospodyń Wiejskich - bezpłatny poczęstunek dla zgromadzonych
- godz. 19.00- 20.00 występy zespołów śpiewaczych i folklorystycznych
Na terenie placu rekreacyjnego będzie można zwiedzić wystawę fotograficzną – Kopalnia „Dębieńsko” oraz familoki na dawnych i współczesnych zdjęciach

Wydarzenia towarzyszące na terenie osiedla:

- Dwa stoiska kreatywne dla najmłodszych – wspólnie tworzymy ogromny pejzaż familoków poza tym – kolorowanki dotyczące osiedla, lepienie osiedla familoków z plasteliny, możliwość stworzenia własnej pracy w dowolnej technice nawiązującej do tematyki „Industriady”, malowanie na asfalcie, śląskie konkursy i zabawy dla maluchów.

- Zolyty na familokach – jak to downij bywało z frelką i karlusem. Zabawy i zagadki dla miłośników odkrywania śląskich tradycji. Konkursy dla dzieci.

- Gospodynie z familoków – szkubanie pierzo, robienie masła, warzenie żuru, pieczenie chleba i inne pokazy związane z dawnym życiem kobiet z familoków. Zapraszamy do udziału w warsztatach i do degustacji przygotowanych potraw śląskich.

- Kolejka turystyczna – ul. Kombatantów - Na terenie osiedla kursować będzie kolejka turystyczna z wagonikami. Przystanek kolejki znajdować będzie się przy ul. Kombatantów, naprzeciwko szkoły. Organizator zapewnił bezpłatne przejazdy.

- Zespół Szkół nr 3 - Świętująca swoje stulecie, zlokalizowana na terenie osiedla familoków placówka, otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. W murach szkoły – specjalny program artystyczny oraz projekcja filmów nakręconych przez społeczność szkolną i poświęconych osiedlu familoków. Młodzież zachęci także do zwiedzania osiedla z opracowanym przez szkołę questem.

- Boisko wielofunkcyjne Orlik – ul. Kombatantów - Zagraj z nami na familokach! Dawne gry podwórkowe – klipa, kulki, kapsle, cymbergaj i inne

- Izba Tradycji przy KWK Dębieńsko – budynek dawnej cechowni kopalni ul. 3-go Maja 44 , godz. 16.00 – 20.00. Możliwość zwiedzenia bogatych eksponatów Izby zgromadzonych na ok. 300 metrach kw. W czasie Industriady – przewodnik i opiekun Izby będzie oprowadzał zainteresowanych, uruchomi dawne maszyny górnicze - przenośnik ścianowy, przenośnik taśmowy, urządzenia łączności, przygotuje także projekcję archiwalnych filmów dotyczących pracy na kopalni.

A poniżej polecamy nasz subiektywny wybór 7 najlepszych i oryginalnych wydarzeń INDUSTRIADA 2015 PROGRAM
INDUSTRIADA 2015 TOP 7 WYDARZENIA POLECANE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!