Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Industriada 2021. Bytomska wąskotorówka znów jedną z największych atrakcji święta Szlaku Zabytków Techniki

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kolejka wąskotorowa cieszyła się tradycyjnie dużym zainteresowaniem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kolejka wąskotorowa cieszyła się tradycyjnie dużym zainteresowaniem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Na szlaku tegorocznej Industriady nie mogło zabraknąć Bytomia. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Technika. To was zaskoczy!”, a jej celem jest wspólne poznanie tajemnic świata techniki oraz skupienie się wokół natury w przemyśle.

Industriada 2021 w Bytomiu

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe, która są jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku, a nawet w Polsce, zawsze przyciągają rzesze pasażerów-turystów. Podobnie było podczas tegorocznego święta techniki 11 września.

Zobacz zdjęcia

Od rana trwały w Bytomiu warsztaty kreatywne, podczas których można było nie tylko sprawdzić swoją pamięć, koncentrację, ale również umiejętność współpracy z innymi, zmysł konstrukcyjny oraz celność. Jak zawsze ogromnym zainteresowaniem cieszył się przejazd koleją wąskotorową na trasie Bytom Karb Wąskotorowy - Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach oraz Bytom Karb - Bytom Wąskotorowy, a także możliwość przejechania się drezyną na stacji Bytom Karb Wąskotorowy.

Nie przeocz

Podczas imprezy mogliśmy także zobaczyć wystawę fotograficzną, na której przedstawiono z różnych stron kolej wąskotorową. Na fotografiach ukazane zostały odważne kadry lokomotyw, prace prowadzone przez wolontariuszy, przyroda otaczająca wąskotorówkę, różne maszyny użytkowane podczas prac. Ponadto miłośnicy starych lokomotyw mogli z przewodnikiem zajrzeć do jej „środka”. Najmłodsi uczestnicy Industriady mieli szansę zobaczyć jak wygląda lokomotywa od spodu, kanał rewizyjny, a także jak zbudowana jest lokomotywa. Dla trochę starszych uczestników członkowie GKW przedstawili ciekawostki o stacji Bytom Karb Wąskotorowy oraz nastawni Bkw. Prezentowali historię górnośląskich kolei, połączoną z wejściem do niedostępnych na co dzień obiektów i pomieszczeń Stacji Bytom Karb Wąskotorowy, np. do nastawni z jedynymi czynnymi na wąskim torze mechanicznymi scentralizowanymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym.

Najstarsza na świecie czynna kolej wąskotorowa z 1853 roku obsługuje trasę Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie, a jej długość to 21 km. Trasa stanowi fragment dawnej 230-kilometrowej sieci kolei wąskotorowej na Górnym Śląsku, a jej największą stacją jest Bytom Karb Wąskotorowy. Zachowały się na niej budynki parowozowni, infrastruktura kolejowa, a jedną z ciekawostek jest luksusowy wagon salonowy z 1912 roku.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera